آزمون وکالت بدون پایان خدمت و مدرک کارشناسی

آزمون وکالت بدون پایان خدمت و مدرک کارشناسی

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه چهار ماه پس از انتصابش همراه خبرهای خوبی برای داوطلبان آزمون وکالت در جمع خبرنگاران حاضر شد. پس از یک سال وقفه بهادری جهرمی از برگزاری آزمون وکالت در آذر امسال خبر داد و به تشریح تسهیلاتی پرداخت که برای داوطلبان در نظر گرفته شده بود.

به گزارش خبرنگار جام جم، علی بهادری جهرمی درباره آزمون وکالت امسال گفت: شرط شرکت در آزمون، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از سربازی بود که امسال این شرط برداشته شده است البته برای دریافت پروانه وکالت در مراحل بعدی باید کارت معافیت اخذ شود. وی افزود: ارائه مدرک کارشناسی در سال های گذشته ضروری بود، اما امسال الزامی در مرحله آزمون ندارد. همچنین یکی دیگر از تفاوت های این آزمون، منابع آن است که به تفکیک هر درس اعلام شده و آرای وحدت رویه مرتبط با آن خواهد بود.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه ادامه داد: آزمون امسال به صورت ملی برگزار می شود و حتی در شهرستان های غیرمرکزاستان این آزمون امکان برگزاری دارد. داوطلبان می توانند تعدادی از حوزه های قضایی را به ترتیب اولویت خود انتخاب کنند، در حالی که سال های گذشته این بی عدالتی وجود داشت و امکان انتخاب نبود. در کانون وکلا حدود 200 میلیون تومان برای نقل و انتقالات پرداخت می شد ما برای رفع این ناعدالتی بحث ملی بودن آزمون را مطرح کردیم.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسش خبرنگار جام جم در مورد ظرفیت آزمون گفت: این ظرفیت مشخص نیست و در مرحله اوّل کسانی که حد نصاب علمی را به دست می آورند به مرحله مصاحبه می روند. درنتیجه تعداد پروانه وکالتی که داده می شود مشخص نیست.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در پاسخ به پرسش دیگر جام جم در مورد تغییر لوگوی مرکز وکلا و اختلاف نظرهای پیش آمده با کانون وکلا گفت: متناسب با تغییر نام مرکز وکلا باید آرم و لوگوی مرکز نیز تغییر می کرد. این مرکز نهادی مستقل است و ریالی از بودجه دولتی دریافت نکرده. این که گفته می شود قوه قضاییه به ما کمک هایی داشته را تکذیب می کنم. حدود دو ماه است در ارتباط با نماد و لوگوی مرکز بحث می شود، به تدریج آرم سینه نیز تغییر کرد و این موضوع کاملاً داخلی است و البته تفاوت های زیادی هم با لوگوی کانون وکلا دارد.

خبرنگار جام جم درباره طرح ادغام مرکز وکلا با کانون وکلا پرسید که بهادری جهرمی در پاسخ گفت: اعتبار یک وکیل در خدمت به مردم است و با همین جهتگیری خدمات را به مردم خواهیم داد و صراحتاً اعلام می کنم مرکز وکلا، متقاضی هیچ نوع ادغام و الحاقی نیست چراکه خدمات حقوقی و نیاز مردم به قدری است که جای کسی تنگ نمی شود.