آسایش خیال با غذاساز

اوّلین غذاساز در سال 1973 توسط کارل سونتهایمر (1998-1914 مهندس و مخترع آمریکایی) به بازار آمریکا معرفی شد. او یک سال تمام روی همزن برقی صنعتی فرانسوی کار کرد تا بتواند آن را با مصرف خانگی سازگار کند. البته سال ها طول کشید تا مصرف کنندگان در تمام دنیا به کاربردی بودن این وسیله پی ببرند.

حالا، اهل فن آشپزخانه داری، می گویند خرید غذاساز یک صرفه جویی بزرگ در خرید وسایل خانه و خصوصاً در زمان خرید جهیزیه است. آن زمان که هنوز وسیله ای به نام غذاساز وارد خانه ما ایرانی ها نشده بود، چرخ گوشت، آبمیوه گیری، آب پرتقال گیر، مخلوط کن، آسیاب و… اجناسی بودند که به صورت جدا باید خریداری می شدند، ولی الان اگر کسی بخواهد همه ی این وسایل را به صورت جدا برای منزلش خریداری کند واقعاً خرجش بالا می رود، در حالی که می تواند یک غذاساز خوب بخرد. غذاسازها تقریباً قابلیت های مشخص و مشترکی دارند امّا ممکن است امکانات چرخ گوشت یا آبمیوه گیری را هم در بعضی نمونه ها ببینید.

  • قدرت موتور غذاسازها بین 500 تا هزار وات است. البته به صورت انگشت شمار، مدل هایی هستند که کمی بیشتر از هزار وات قدرت دارند. هرچه نیروی موتور بیشتر باشد قدرتش بیشتر بوده و تعداد فعالیت بیشتری را می تواند انجام بدهد. از یک موتور 700 واتی نمی توانید انتظار راه اندازی چرخ گوشت را داشته باشید. بهتر است به طور کلی دستگاه های بالای 750 وات بخرید.
  • «چندکاره» بودن یک دستگاه درواقع همان تعداد فعالیت هایی است که می تواند انجام بدهد. معمولاً دستگاه ها از 16 تا 33کاره هستند. غذاسازها به طور کلی شامل آبمیوه گیر، آب پرتقال گیر، همزن، مخلوط کن، خمیرزن، چرخ گوشت، آسیاب، رنده، ورق کن و خردکن هستند.
  • حجم ظرف غذاساز معمولاً بین یک و نیم تا 3 لیتر است. قبل از خرید میزان مصرف تان را مشخص کنید. اگر از آن خانواده های پرجمعیت هستید یا مهمانداری تان زیاد است، سمت ظرف های کوچک نروید که بعداً به مشکل بر می خورید.
  • سعی کنید غذاساز کوچک بخرید. با اینکار به طول عمر دستگاه تان کمک کرده اید. هرچه تعداد کارهای یک دستگاه بیشتر باشد فشار بیشتری به موتور دستگاه وارد می شود.
  • بهتر است تیغه های غذاساز از جنس فلز ضدزنگ باشند تا دوام داشته باشند. این موضوع ممکن است در اجناس با مارک های بی کیفیت و ارزان در نظر گرفته نشود.