خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

آشنایی با اتاق تریاژ بیمارستان

الو دکتر 1396/09/05

شاید تا به حال در بخش اورژانس بیمارستان، اتاق تریاژ را دیده باشید، اما ندانید در این اتاق چه کاری انجام می دهند و هدف از تریاژ چیست.

تریاژ، روشی برای اولویت بندی مصدومان و بیماران است که طی آن بیماران را بر اساس شدت وخامت حال و صدمات وارده به منظور برخورداری از خدمات درمانی سطح بندی می کنند و با انتقال بیمار به بخش اورژانس تحت نظر پزشک بهترین خدمات درمانی ارائه می شود. در بیشتر بیمارستان ها در بدو ورود به بخش اورژانس، بیمار توسط یک پرستار مجرب تریاژ می شود.

ارائه خدمات در این واحد خصوصاً برای بیماران بدحالی که نیاز به اقدامات فوری درمانی دارند، بسیار حائز اهمیت است.

در واحد تریاژ سطح بندی بیماران به این صورت انجام می شود:

 • در سطح یک و دو بیمارانی قرار می گیرند که نیازمند اقدامات فوری درمانی هستند. بیماران فاقد علائم حیاتی که تنفس و نبض ندارند و نیاز به انجام احیای قلبی – ریوی دارند، مصدومان با خونریزی و شوک شدید، افراد دچار اغما، شکستگی لگن، ران، دنده ها، مهره ها و کسانیکه سوختگی شدید درجه سه همراه با اختلالات تنفسی دارند در این سطح قرار می گیرند و باید به سرعت تحت نظر پزشک اورژانس قرار گیرند.
 • بیماران سطح سه آنهایی هستند که دارای علائم حیاتی هستند و نیاز به اقدامات فوری درمانی ندارند، اما به دلیل مشکلاتی چون خونریزی خفیف یا سوختگی های وسیع درجه دو باید بستری شوند.
 • در سطح چهار، بیمارانی قرار می گیرند که نیاز به کنترل علائم حیاتی ندارند و در اورژانس فقط محتاج اقدامات درمانی سرپایی همچون انجام بخیه یا سونداژ هستند.
 • سطح پنجم هم بیمارانی سرپایی هستند که اغلب به دلیل سرماخوردگی یا بیماری های ویروسی به درمانگاه بیمارستان ارجاع داده می شوند.

به طور کلی هر مصدومی که قادر به راه رفتن و بلندشدن باشد با وجود آسیب های وارده برای رسیدگی و انتقال آنها فوریتی وجود ندارد، اما مصدومانی که قادر به راه رفتن و صحبت کردن نیستند باید به سرعت وضعیت تنفسی و گردش خون آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. سیستم تریاژ در کودکان، مشابه تریاژ در بزرگسالان است.

توجه به این نکته ضروری است، افرادی که با مراجعه به اورژانس بیمارستان ها با تأخیر از خدمات درمانی بهره مند می شوند در گروه کسانی هستند که نیازمند اقدامات فوری درمانی نیستند.

ویژگی های پرستاران اتاق تریاژ

پرستارانی که در بخش تریاژ فعالیت دارند باید چند سال سابقه خدمات بالینی و فعالیت در اورژانس داشته و کلاس های آموزشی برای فعالیت در این واحد را طی کرده باشند. پرسنل بخش تریاژ باید در سنجش و ارزیابی علائم حیاتی و اولویت بندی بیماران سرعت عمل بالایی داشته و طی دو تا پنج دقیقه هر بیمار را تریاژ کنند. ضمن اینکه باید خوش برخورد باشند و خونسردی خود را حفظ کنند.

 

885 بازدید کل ، 5 امروز

  

ارسال نظر

 • باغبانی کودکانه

  با در 1397/07/18 - 0 نظرات

  دوست دارید کودکی داشته باشید که به طبیعت احترام بگذارد؟ کودکی مسئولیت پذیر که از یک موجود زنده نگهداری کند؟ اگر پاسخ تان مثبت است، باید او را با گل و گیاه و نگهداری از آن آشنا کنید. زمانیکه کودکان بتوانند به کمک شما یک دانه را بکارند و مراحل رشد و پرورش آن را […]

 • لکه بری از مبلمان خانه

  لکه بری از مبلمان خانه

  با در 1397/06/13 - 0 نظرات

  قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر […]

 • همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  با در 1397/06/12 - 0 نظرات

  روسری و شال یکی از ارکان پوشش برای جامعه اسلامی محسوب می شود که اهمیت زیادی در زیباتر جلوه دادن چهره دارد. از آنجا که روسری، نزدیکترین فاصله را با صورت دارد، اوّلین مسأله ای که در انتخاب شال یا روسری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، رنگ آن است و بعد معیارهایی چون طرح […]

 • کف پوش خانه ات را بشناس

  کف پوش خانه ات را بشناس

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  از دیرباز، پوشش بیشتر اتاق های خانه ایرانی فرش بوده است. اما با مدرن شدن زندگی ها، افراد ترجیح می دهند بخشی از خانه و محل زندگی خود را از کفپوشی جدای فرش بپوشانند تا ظاهر متفاوت و زیباتری به محیط ببخشد. انواع سرامیک ها، سنگ ها و پارکت ها ازجمله کفپوش هایی است که […]

 • زهر هلاهل چیست؟

  با در 1397/07/12 - 0 نظرات

  زهر هلاهل یا گرگ کش، سمی است که از گیاه تاج الملوک (اقونطیون) به دست می آید. نام مستعار این گیاه زهر گرگ است و به کلاه شیطان هم شهرت دارد. کشاورزان از سم این گیاه برای کشتن گرگ ها استفاده می کردند این سم باعث بی نظمی ضربان قلب و درنهایت خفگی فرد می […]

تلویزیون اینترنتی لنز