خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

آشنایی با اتاق تریاژ بیمارستان

الو دکتر 1396/09/05

شاید تا به حال در بخش اورژانس بیمارستان، اتاق تریاژ را دیده باشید، اما ندانید در این اتاق چه کاری انجام می دهند و هدف از تریاژ چیست.

تریاژ، روشی برای اولویت بندی مصدومان و بیماران است که طی آن بیماران را بر اساس شدت وخامت حال و صدمات وارده به منظور برخورداری از خدمات درمانی سطح بندی می کنند و با انتقال بیمار به بخش اورژانس تحت نظر پزشک بهترین خدمات درمانی ارائه می شود. در بیشتر بیمارستان ها در بدو ورود به بخش اورژانس، بیمار توسط یک پرستار مجرب تریاژ می شود.

ارائه خدمات در این واحد خصوصاً برای بیماران بدحالی که نیاز به اقدامات فوری درمانی دارند، بسیار حائز اهمیت است.

در واحد تریاژ سطح بندی بیماران به این صورت انجام می شود:

 • در سطح یک و دو بیمارانی قرار می گیرند که نیازمند اقدامات فوری درمانی هستند. بیماران فاقد علائم حیاتی که تنفس و نبض ندارند و نیاز به انجام احیای قلبی – ریوی دارند، مصدومان با خونریزی و شوک شدید، افراد دچار اغما، شکستگی لگن، ران، دنده ها، مهره ها و کسانیکه سوختگی شدید درجه سه همراه با اختلالات تنفسی دارند در این سطح قرار می گیرند و باید به سرعت تحت نظر پزشک اورژانس قرار گیرند.
 • بیماران سطح سه آنهایی هستند که دارای علائم حیاتی هستند و نیاز به اقدامات فوری درمانی ندارند، اما به دلیل مشکلاتی چون خونریزی خفیف یا سوختگی های وسیع درجه دو باید بستری شوند.
 • در سطح چهار، بیمارانی قرار می گیرند که نیاز به کنترل علائم حیاتی ندارند و در اورژانس فقط محتاج اقدامات درمانی سرپایی همچون انجام بخیه یا سونداژ هستند.
 • سطح پنجم هم بیمارانی سرپایی هستند که اغلب به دلیل سرماخوردگی یا بیماری های ویروسی به درمانگاه بیمارستان ارجاع داده می شوند.

به طور کلی هر مصدومی که قادر به راه رفتن و بلندشدن باشد با وجود آسیب های وارده برای رسیدگی و انتقال آنها فوریتی وجود ندارد، اما مصدومانی که قادر به راه رفتن و صحبت کردن نیستند باید به سرعت وضعیت تنفسی و گردش خون آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. سیستم تریاژ در کودکان، مشابه تریاژ در بزرگسالان است.

توجه به این نکته ضروری است، افرادی که با مراجعه به اورژانس بیمارستان ها با تأخیر از خدمات درمانی بهره مند می شوند در گروه کسانی هستند که نیازمند اقدامات فوری درمانی نیستند.

ویژگی های پرستاران اتاق تریاژ

پرستارانی که در بخش تریاژ فعالیت دارند باید چند سال سابقه خدمات بالینی و فعالیت در اورژانس داشته و کلاس های آموزشی برای فعالیت در این واحد را طی کرده باشند. پرسنل بخش تریاژ باید در سنجش و ارزیابی علائم حیاتی و اولویت بندی بیماران سرعت عمل بالایی داشته و طی دو تا پنج دقیقه هر بیمار را تریاژ کنند. ضمن اینکه باید خوش برخورد باشند و خونسردی خود را حفظ کنند.

 

347 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

 • ما چقدر زود‌باور هستیم!

  با در 1397/01/07 - 0 نظرات

  دانشجویی که سال آخر دانشکده خود را می گذراند به خاطر پروژه ای که انجام داده بود جایزه اوّل را گرفت. او در پروژه خود از ۵۰ نفر خواسته بود تا دادخواستی مبنی بر کنترل سخت و یا حذف مادّه شیمیایی «دی هیدروژن مونوکسید» توسّط دولت را امضا کنند و برای این خواست خود دلایل […]

 • دعای سفره

  با در 1397/01/07 - 0 نظرات

  وقتی که میهمانان سر میز غذا نشستند خانم صاحبخانه برای آنکه تربیت پسر خود را به رخ حاضران بکشد به او گفت: خب عزیزم، دعایی را که یادت دادم همیشه قبل از غذا بخوانی تکرار کن. پسربچّه فکری کرد و گفت: مادرجان، فعلا یادم نیست. مادر گفت: چطور یادت نیست، خوب فکر کن و همان حرف هایی را که من […]

 • ویروس یابی با کروم

  با در 1397/01/27 - 0 نظرات

  بازشدن پنجره های مزاحم پاپ آپ، ایجاد تب های جدید به طور خودکار، تغییر صفحه خانگی یا جستجوگر پیشفرض مرورگر بدون اجازه شما، نصب و فعالسازی افزونه های مرورگر به صورت خودکار، هدایت شما به سایت های ناخواسته و هرگونه فعالیت خرابکارانه دیگر شامل نمایش پیام های دروغین مبنی بر آلوده شدن کامپیوتر به ویروس […]

 • چه اجاق گازی بخریم؟

  چه اجاق گازی بخریم؟

  با در 1397/02/04 - 0 نظرات

  برای خرید اجاق گاز طبیعتاً اوّلین چیزی که باید به آن توجه شود میزان فضای شما در آشپزخانه است درنتیجه اگر زوج جوانی هستید یا به تنهایی در خانه هایی با متراژ کوچک و متوسط زندگی می کنید به شما پیشنهاد می کنیم که قید خریدن اجاق گاز 5 شعله را بزنید چون به هیچ […]

 • سقفی برای سفر

  سقفی برای سفر

  با در 1397/02/04 - 0 نظرات

  این روزها که خیلی ها در فکر پیک نیک و سفر هستند و هوای بهار خیلی ها را هوایی کرده، بازار محصولات مسافرتی داغ شده است. در این بازار از انواع و اقسام وسایل عجیب و غریب چون حمام سفری 250 هزار تومانی گرفته تا اجاق گاز یک شعله 90 هزار تومانی به فروش می […]

تلویزیون اینترنتی لنز