خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

آشنایی با اتاق تریاژ بیمارستان

الو دکتر 1396/09/05

شاید تا به حال در بخش اورژانس بیمارستان، اتاق تریاژ را دیده باشید، اما ندانید در این اتاق چه کاری انجام می دهند و هدف از تریاژ چیست.

تریاژ، روشی برای اولویت بندی مصدومان و بیماران است که طی آن بیماران را بر اساس شدت وخامت حال و صدمات وارده به منظور برخورداری از خدمات درمانی سطح بندی می کنند و با انتقال بیمار به بخش اورژانس تحت نظر پزشک بهترین خدمات درمانی ارائه می شود. در بیشتر بیمارستان ها در بدو ورود به بخش اورژانس، بیمار توسط یک پرستار مجرب تریاژ می شود.

ارائه خدمات در این واحد خصوصاً برای بیماران بدحالی که نیاز به اقدامات فوری درمانی دارند، بسیار حائز اهمیت است.

در واحد تریاژ سطح بندی بیماران به این صورت انجام می شود:

 • در سطح یک و دو بیمارانی قرار می گیرند که نیازمند اقدامات فوری درمانی هستند. بیماران فاقد علائم حیاتی که تنفس و نبض ندارند و نیاز به انجام احیای قلبی – ریوی دارند، مصدومان با خونریزی و شوک شدید، افراد دچار اغما، شکستگی لگن، ران، دنده ها، مهره ها و کسانیکه سوختگی شدید درجه سه همراه با اختلالات تنفسی دارند در این سطح قرار می گیرند و باید به سرعت تحت نظر پزشک اورژانس قرار گیرند.
 • بیماران سطح سه آنهایی هستند که دارای علائم حیاتی هستند و نیاز به اقدامات فوری درمانی ندارند، اما به دلیل مشکلاتی چون خونریزی خفیف یا سوختگی های وسیع درجه دو باید بستری شوند.
 • در سطح چهار، بیمارانی قرار می گیرند که نیاز به کنترل علائم حیاتی ندارند و در اورژانس فقط محتاج اقدامات درمانی سرپایی همچون انجام بخیه یا سونداژ هستند.
 • سطح پنجم هم بیمارانی سرپایی هستند که اغلب به دلیل سرماخوردگی یا بیماری های ویروسی به درمانگاه بیمارستان ارجاع داده می شوند.

به طور کلی هر مصدومی که قادر به راه رفتن و بلندشدن باشد با وجود آسیب های وارده برای رسیدگی و انتقال آنها فوریتی وجود ندارد، اما مصدومانی که قادر به راه رفتن و صحبت کردن نیستند باید به سرعت وضعیت تنفسی و گردش خون آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. سیستم تریاژ در کودکان، مشابه تریاژ در بزرگسالان است.

توجه به این نکته ضروری است، افرادی که با مراجعه به اورژانس بیمارستان ها با تأخیر از خدمات درمانی بهره مند می شوند در گروه کسانی هستند که نیازمند اقدامات فوری درمانی نیستند.

ویژگی های پرستاران اتاق تریاژ

پرستارانی که در بخش تریاژ فعالیت دارند باید چند سال سابقه خدمات بالینی و فعالیت در اورژانس داشته و کلاس های آموزشی برای فعالیت در این واحد را طی کرده باشند. پرسنل بخش تریاژ باید در سنجش و ارزیابی علائم حیاتی و اولویت بندی بیماران سرعت عمل بالایی داشته و طی دو تا پنج دقیقه هر بیمار را تریاژ کنند. ضمن اینکه باید خوش برخورد باشند و خونسردی خود را حفظ کنند.

 

163 بازدید کل ، 2 امروز

  

ارسال نظر

 • سریال کره ای «وضعیت اضطراری» در شبکه 5

  با در 1396/10/20 - 0 نظرات

  سریال جدید «وضعیت اضطراری» (D-Day) از شنبه 23 دی ماه ساعت 19 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. این مجموعه محصول کشور کره جنوبی، سال 2015 به کارگردانی یونگ وو است که افشین زی نوری مدیریت دوبلاژ آن را بر عهده داشته است. جونگ سو مین، کیم یونگ، جین ها سوئک و… بازیگران اصلی […]

 • انواع قبوض جریمه رانندگی کدامند؟

  با در 1396/10/16 - 0 نظرات

  رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی و همچنین چگونگی پیگیری و اعتراض به آنها سخن گفت. سرهنگ احمد کرمی اسد درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی گفت: ابلاغ تخلفات و جرایم رانندگی به صورت تسلیمی، الصاقی، دوبرگی و دوربینی صورت می گیرد.

 • هر زلزله چه قدرتی دارد؟

  با در 1396/10/07 - 0 نظرات

  واحد اندازه گیری زلزله ریشتر است. هر زلزله ای هم که یک ریشتر بیشتر می شود قدرت تخریب تصاعدی داشته و حتی قدرت همین یک ریشتر را تا 31 برابر گفته اند. زلزله زیر 2 ریشتر: انسان ها این زلزله را متوجه نشده و فقط توسط دستگاه ثبت می شود. این زلزله میلیون ها بار […]

 • «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  با در 1396/10/26 - 0 نظرات

  فیلم سینمایی «رگ خواب» به کارگردانی حمید نعمت الله و با بازی لیلا حاتمی و کوروش تهامی از صبح امروز در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. «رگ خواب» در سال گذشته، با سه سیمرغ جشنواره فجر، شش جایزه از منتقدان و پنج تندیس خانه سینما، از آثار موفّق سینمای ایران بود و با فروشی نزدیک […]

 • چگونگی مقاوم سازی خانه در برابر زلزله

  با در 1396/10/14 - 0 نظرات

  زلزله شناسان با استفاده از مستندات زلزله ثبت شده می توانند به طور تخمینی بگویند کجا و چه زمانی حرکات قوی لرزه ای رخ داده است، امّا دقیق ترین مقیاس ها و ابزارهای لرزه شناسی تاکنون موفق به نتیجه گیری درباره لرزش هایی که در آینده رخ خواهد داد یا تشخیص اینکه لرزش های ایجادشده […]

تلویزیون اینترنتی لنز