آغاز نام نویسی زائران اربعین در سامانه سماح

اخبار برگزیده ایران و جهان 1398/06/01 1398/06/01


نام نویسی زائران اربعین در سامانه سماح از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.

به گزارش خراسان، با توجه به توافق به عمل آمده بین ایران و عراق برای مراسم اربعین امسال زائران می توانند از 19 شهریور ماه مصادف با 10 محرم تا هفتم آبان ماه مصادف با 30 صفر، بدون نیاز به گرفتن روادید و به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر برای زیارت اربعین امام حسین (ع) وارد کشور عراق شوند.

البته لغو روادید صرفاً برای بازه زمانی مذکور اجرایی است و خارج از این محدوده زمانی زائران موظف به گرفتن روادید از طریق دفاتر زیارتی هستند.

همچنین با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی برای تشرف به زیارت اربعین ثبت نام در سامانه سماح الزامی است و با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه نیروی انتظامی صرفاً به زائرانی که در این سامانه ثبت نام کرده باشند اجازه خروج داده خواهد شد.

زائران اربعین حسینی می توانند برای شرکت در این مراسم در سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir به صورت اینترنتی و یا با حضور در دفاتر حج و زیارت ثبت نام کنند.

زائرانی که به صورت مستقیم در سامانه سماح نام نویسی کنند درمجموع 22 هزار تومان صرفاً برای خدمات درمانی هلال احمر و بیمه (بیمه ایران) به صورت آنلاین پرداخت می کنند. حق بیمه امسال نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است. همچنین در صورتی که زائران برای نام نویسی در این سامانه به دفاتر زیارتی مراجعه کنند مبلغ سه هزار تومان به عنوان حق الزحمه ثبت نام بر هزینه خدمات درمانی و بیمه ای افزوده شده و درمجموع مبلغ 25 هزار تومان دریافت می شود. دریافت هرگونه وجهی به صورت نقدی و بیشتر از هزینه مصوب نیز غیرقانونی است.

امسال علاوه بر مرزهای مهران در ایلام و چزابه و شلمچه در خوزستان، مرز خسروی در کرمانشاه نیز برای عزیمت به عراق افزوده شده است.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر