آنچه باید در مواجهه با برق گرفتگی بدانیم

الو دکتر, راهنما 1396/01/17 1396/01/17


سوختگی حادثه ای است که معمولاً به دلیل بی توجهی یا سهل انگاری رخ می دهد. خیلی از ما برای یکبار هم که شده فردی را دیده ایم که دچار سوختگی حرارتی شده است امّا سوختگی الکتریکی اتّفاقی نیست که هر روز با آن برخورد کنیم. از آنجا که این نوع از سوختگی آسیبی به مراتب بیشتر و خطرناک تر بر جای می گذارد، بنابراین مهم است بدانیم برای نجات فردی که دچار برق گرفتگی شده، چه باید کرد.

دکتر محمّدجواد فاطمی می گوید: نباید به فردی که دچار برق گرفتگی شده، دست بزنیم. متأسفانه بسیار پیش آمده، فردی که سعی می کند شخص آسیب دیده را نجات دهد، خود نیز دچار برق گرفتگی و مرگ شده است.

رئیس انجمن بیماران سوخته می افزاید: اوّلین گام برای نجات فرد برق گرفته، قطع برق و جدا کردن مصدوم از سیم یا عامل برق گرفتگی به کمک وسایل عایق است. در گام بعدی باید سریعاً مصدوم را به بیمارستان برسانید. سوختگی های الکتریکی معمولاً ظاهر کوچکی دارند امّا ممکن است در عمق بدن سوختگی شدیدی اتّفاق افتاده باشد.

به گفته دکتر فاطمی، مقاومت استخوان در مقابل برق نسبت به بافت های دیگر بدن بیشتر است، از این رو برق از استخوان رد شده آن را داغ می کند. استخوان داغ اطراف خود را می سوزاند و در حالی که پوست سالم است، عضلات به شدّت می سوزند و آسیب می بینند.

وی در خاتمه تأکید می کند: بی نظمی ضربان قلب هم در این مصدومان بسیار شایع است، پس در رساندن آنها به بیمارستان باید خیلی سریع عمل کنید.

  

461 بازدید کل ، 2 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر