آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

راهنما 1397/05/29 1397/05/29


این ایده که همیشه قبل از شارژکردن مجدد باتری، باید شارژ آن را تا آخر مصرف کرد، زمانی ایده ی درستی بوده است، اما در مورد باتری های امروزی صحت ندارد.

در سال های دور باتری های «نیکل-هیدرید فلز» (Nickel-metal hydride یا NiMH) و باتری های «نیکل-کادمیم» (Nickel-Cadmium یا NiCad) باب بودند. این نوع باتری ها مشکلی داشتند که در اصطلاح به آن «حافظه ی باتری» (Battery memory) یا «اثر حافظه» (Memory effect) گفته می شد؛ این باتری ها تنها در صورتی که شارژشان تا آخر مصرف می شد، می توانستند «به خاطر بیاورند» که چقدر انرژی مصرف کرده اند و هنگام شارژشدن، همان مقدار انرژی را جذب کنند. مثلاً اگر فردی باتری نیکل-کادمیم خود را وقتی که شارژ آن به 20 درصد برسد، شارژ کند و زمانیکه شارژ آن به 70 درصد رسید، از برق بکشد، آنوقت به مرور زمان، باتری دچار اثر حافظه می شود. به این ترتیب، باتری فکر می کند کمترین شارژ باتری (صفر درصد) همان 20 درصد است و بیشترین شارژ (صددرصد) هم همان 70 درصد.

اما باتری های امروزی از نوع «لیتیم-یونی» (Li-ion یا Lithium-ion) هستند (باتری گوشی و لپ تاپ شما به احتمال قوی از همین نوع است) و این باتری ها مشکل ذکرشده را، دستِ کم در حد باتری های قدیمی، ندارند. درواقع، اگر اجازه دهید باتری های لیتیم-یونی قبل از شارژ مجدد تا آخر خالی شوند، بیش از آنکه فایده داشته باشد، ضرر دارد. به این دلیل که باتری های لیتیم-یونی «چرخه ی شارژ» (تعداد دفعاتی که یک باتری می تواند به طور کامل پر و خالی شود) محدودی دارند و بعد از به پایان رسیدن این چرخه، مقدار شارژ کمتری در خود ذخیره می کنند.

خوشبختانه روش استفاده ی صحیح از باتری های امروزی ساده است؛ قبل از آنکه شارژ باتری دستگاه شما کاملاً به پایان برسد، آن را به شارژر وصل کنید. به عبارت دیگر، هروقت که فرصت کردید گوشی یا لپ تاپ تان را به شارژ بزنید و به هیچ وجه درگیر این نباشید که صبر کنید تا باتری آنها به آخر برسد. به این ترتیب، با هربار شارژکردن دیگر یک چرخه ی کامل از تعداد چرخه های مفید باتری کم نخواهد شد.

نکته ی دیگر اینکه دشمن اصلی باتری های دستگاه های امروزی، دمای بالاست. هرقدر بتوانید باتری گوشی یا لپ تاپ تان را (هنگام شارژشدن یا هنگام استفاده) خنک تر نگه دارید، مدت طولانی تری برای شما کار خواهد کرد.

بدون برچسب

285 بازدید کل ، 2 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر