اهدای خون؛ مجاز یا ممنوع

اهدای خون؛ مجاز یا ممنوع

گفتگو با دکتر مجید مسلمی، کارشناس سازمان انتقال خون

شرایط و ممنوعیت های اهدای خون چیست؟

افراد از 18 تا 65 سالگی می توانند خون اهدا کنند. بین 60 تا 65 سال حتماً باید اهداکننده مستمر باشند، یعنی سالی دوبار خون داده باشند. وزن فرد اهداکننده باید بالای 50 کیلوگرم باشد. هموگلوبینش بالای 12 میلی گرم در دسی لیتر در خانم و در آقا بالای 13 باشد. فشار خون ماکزیمم بالاتر از 18 و مینیمم بالای 10 نباشد. فرد دچار بیماری ویروسی حاد مثل سرماخوردگی نباشد و یک هفته از سرماخوردگی باید بگذرد. بیماری گوارشی نداشته باشد. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کند، یک هفته گذشته باشد.

اگر داروی خوراکی قند خون می خورد اشکال ندارد و می تواند خون اهدا کند، اما قند باید تحت کنترل باشد و عوارض دیابت را هم نداشته باشد. بیمار دیابتی که انسولین می زند، نمی تواند خون اهدا کند.

رفتارهای پرخطر، چه مدت ممنوعیت در اهدای خون ایجاد می کند؟

در برخی رفتارهای پرخطر معافیت دائم ایجاد می شود یا گاهی تا یک سال معاف می شود. همچنین اهداکننده خون نباید سابقه سفر به مناطق مالاریاخیز، (مانند بخش کوچکی از سیستان و بلوچستان، افغانستان و بعضی مناطق آسیای جنوب شرقی) داشته باشد. از افرادی که روابط پرخطر جنسی دارند و مواد مخدر مصرف می کنند، خون نمی گیریم.

بیماران قلبی می توانند خون اهدا کنند؟

بیماری قلبی – عروقی، سکته قلبی و مغزی و بیمار روانی ممنوعیت ایجاد می کند. البته بیمار مبتلا به افتادگی دریچه میترال که مشکل ندارد و فقط بعضی مواقع تپش قلب دارد با صلاحدید پزشک می تواند خون اهدا کند.

خانم هایی که فشار خون شان پایین است، می توانند خون اهدا کنند؟

خانم با فشار خون ماکزیمم بالای 90 می تواند خون اهدا کند.

چرا اتباع خارجی نمی توانند خون اهدا کنند؟

ما سختگیری بهداشتی داریم. هر جایی که بیماری به صورت بومی باشد، مردم آنجا ایمن هستند، اما افراد ساکن کشور دیگر، بدنشان نسبت به آن آشنایی ندارد.

آیا سلیاک ممنوعیتی برای اهدای خون دارد؟

بله، چون بیماری خودایمن است.