ایران در جمع 5 کشور تولیدکننده باتری های اتمی

دانش و فناوری 1396/09/21 1396/09/21


ایران به فناوری ساخت باتری اتمی دست پیدا کرده است؛ سامانه ای پیچیده برای تولید انرژی الکتریسیته که بدون نیاز به شارژ دوباره، تا 50 سال کار می کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اعلام این خبر تأکید کرد که با دستیابی به این فناوری، ایران در بین کشورهای آمریکا، فرانسه، روسیه و انگلیس جای می گیرد.

باتری اتمی یا باتری هسته ای شبیه یک راکتور مینیاتوری است که در آن، انرژی اتمی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. در این سیستم، بر اثر تشعشع یک عنصر رادیواکتیو مثل پلوتونیوم انرژی لازم برای کار کردن بسیاری از دستگاه های الکتریکی فراهم می شود؛ هرچند امکان استفاده از این سیستم در سامانه های پزشکی – ازجمله باتری قلب انسان – نیز فراهم است امّا دانشمندان ناسا از این روش عمدتاً برای تأمین انرژی کاوشگرهای فضایی شان استفاده می کنند. با این شیوه، یک کاوشگر می تواند تا مسافت های طولانی بدون نیاز به انرژی خورشیدی به راهش ادامه دهد.

 • پلوتونیوم 238
  این ماده رادیواکتیو است که از مدت ها قبل به عنوان یک منبع انرژی بلندمدت شناخته می شد. پلوتونیوم 238 تا به حال در پروژه های فضایی مثل وویجر، کنجکاری، «افق های تازه» در باتری های اتمی استفاده شده است.
 • 100 تا 125 وات
  توان تولیدی اوّلیه باتری های اتمی این کاوشگرها 125 وات است که بعد از 14 سال کار بی وقفه به 100 وات می رسد.
 • نسل جدید در راه مریخ
  چالش ناسا درباره کم کردن مصرف پلوتونیوم در باتری های اتمی است که روی کاوشگرهایش نصب کرده  است. در تازه ترین برنامه، ناسا قرار است روی کاوشگری که قرار است سال 2020 به مریخ بفرستد، 2 نمونه باتری اتمی جدید نصب کند که یک چهارم کمتر پلوتونیوم مصرف می کنند.
 • یک میلیون عدد
  هر یک باتری اتمی به اندازه یک میلیون باتری عادی عمر مفید دارد.
 • 80 هزار کیلومتر
  این مسافتی است که یک خودرو با باتری اتمی می تواند طی کند، این عدد را با باتری های خودروهای برقی امروز مقایسه کنید که حداکثر هر 300 کیلومتر یکبار باید شارژ شوند.
 • ارتش و صنایع هوایی
  اینها کاربردهای عمده باتری اتمی هستند امّا اندازه های کوچکتر این باتری در دنیای پزشکی کاربرد زیادی دارد.

 

462 بازدید کل ، 4 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر