باغبانی کودکانه

گلخونه 1397/07/18 1397/07/18


دوست دارید کودکی داشته باشید که به طبیعت احترام بگذارد؟ کودکی مسئولیت پذیر که از یک موجود زنده نگهداری کند؟ اگر پاسخ تان مثبت است، باید او را با گل و گیاه و نگهداری از آن آشنا کنید. زمانیکه کودکان بتوانند به کمک شما یک دانه را بکارند و مراحل رشد و پرورش آن را ببینند، به ارزش گیاهان پی می برند ضمن اینکه دیدن رشد گیاه برای آنها لذتبخش و سرگرم کننده به حساب می آید. اگر می خواهید یک گیاه جذاب، جدید و خوش بو داشته باشید، سراغ کاشت دانه های برنج، پرتقال و لیموترش بروید که در فصل پاییز و زمستان، به راحتی میوه آنها قابل خریداری است. کاشت دانه لیموترش، به نسب سایر دانه های یادشده، آسانتر به حساب می آید. تا جای ممکن اجازه بدهید کودک خودش کارها را انجام بدهد و در صورت لزوم، به او کمک کنید.

  • بعد از مصرف لیموترش، دانه های آن را جدا کنید و حدود 48 ساعت آن را داخل آب گرم بگذارید. هرچه دانه ها بزرگتر باشد، احتمال جوانه زنی آنها بیشتر خواهد شد.
  • بعد از اینکه دانه ها در آب حسابی خیس شد، باید آنها را در یک دستمال کاغذی بریزید تا خوب خشک شود سپس باید به آرامی پوست روی دانه ها را جداکرد.
  • بعد از آماده شدن دانه ها، آنها را در گلدانی که از خاک پرشده بگذارید و روی دانه ها و خاک، کمی آب اسپری کنید. سپس حدود دو سانتیمتر خاک روی دانه ها بریزید؛ به گونه ای که دانه ها با یک لایه خاک، پوشانده شود. بعد از اینکار، مجددا کمی آب روی خاک اسپری کنید. اگر گلدان تان رنگ شاد و جذابی داشته باشد، حسابی کودکتان را سر ذوق و شوق می آورد.
  • اگر از خاک پیت ماس که به صورت بسته بندی به فروش می رسد بهره ببرید، احتمال جوانه زنی دانه های لیموترش شما بیشتر می شود.
  • بعد از کاشت دانه ها، باید روی سطح گلدان را یک کیسه پلاستیکی شفاف بکشید تا یک حالت گلخانه ای برای دانه ها به وجود بیاید. یک محل نسبتاً گرم و پرنور (آفتابگیر) برای جوانه زدن دانه ها ضروری است، البته حتما نیازی نیست گلدانتان را در بالکن یا بیرون از خانه بگذارید همین که میزان نور مناسب باشد، کفایت می کند.
  • شاید کودکتان برای جوانه زدن دانه ها، کمی بیقراری کند ولی به او اطمینان بدهید جوانه های سبز کوچک، با کمی صبر و حوصله بالاخره سر از خاک بیرون می آورد. اگر همه چیز را درست انجام داده باشید، حدود یک تا دو هفته بعد، سروکله برگ لیموهای جوان پیدا می شود و باید پلاستیک را بردارید.
  • گلدانتان را در جای سرد نگذارید، حداقل دما برای لیمو حدود 18 درجه سانتیگراد و حداکثر آن حدود 27 درجه سانتیگراد است.
  • لیموترش جزو مرکبات است، درنتیجه باید همیشه مقدار بسیار کمی خاک آن را مرطوب نگه دارید و گاهی روی برگ های آن آب اسپری کنید.

 

399 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر