بانوی معطر باغچه ها

گلخونه 1397/01/27 1397/01/27


احتمالاً این شب های بهاری شما هم عطر خوب گل های شب بو را در گوشه و کنار حیاط خانه یا بعضی کوچه ها احساس کرده اید، بهار با همین عطر گل هایش انسان را مست و بیهوش می کند.

امروز برای شما از گل «محبوبه» یا «یاس شب» و به قول غربی ها «جاسمین» می نویسیم؛ گیاهی فوق العاده معطر و خوشبو و خاطره انگیز که با این اسامی شناخته می شود و از خانواده Solanaceae است که اصالتش به آمریکای جنوبی و مرکزی بر می گردد، اما سال ها و شاید قرن هاست که در ایران ما آن را می شناسیم و شاعران بسیاری برایش شعر گفته و عاشقی کرده اند.

جاسمین، درختچه ای چندساله است که تا 3 متر هم بلند می شود و در همین تهران خودمان هم در بسیاری از باغچه ها آن را می بینیم. برگ های سبز براق آن 10 تا 12 سانتیمتر طول دارد و گل های ریز زرد و سبز آن در بهار و پاییز چشم نوازی می کنند. جالب است بدانید محبوبه شب میوه هم دارد، میوه ای که به توت شباهت دارد و البته در تابستان و پاییز روی شاخه های گیاه می نشینند. محبوبه شب دارای ریشه عمودی اصلی عمیق و پایدار است. رشد این گیاه نامنظم است و از هر طرف شاخه ها بلند می شوند.

شرایط نگهداری:

  • یاس شب به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیاز دارد. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند.
  • هر سه هفته یکبار، استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم برای تقویت گیاه لازم است. PH خاک محبوبه شب برای رشد مناسب گیاه 7 تا 7/5 است.
  • محبوبه شب به نور کامل آفتاب نیاز دارد. اگر گیاهتان را در گلدان کاشته اید، آن را پشت پنجره قرار دهید. در باغچه نیز باید گیاه در معرض آفتاب باشد.
  • این گیاه به خاک نرم و مرطوب نیاز دارد. ترکیب پیت ماسه، کمپوست و خاک باغچه برای محبوبه شب مناسب است.
  • محبوبه شب گیاهی مورد علاقه پرندگان است و دانه هایش توسط آنها پراکنده می شود. اگر محبوبه شب در خانه دارید، می توانید در هوای ملایم و مرطوب از دو روش قلمه زدن شاخه های نازک گیاه یا کاشتن بذرهای گیاه در عمق ده سانتی خاک به تکثیر این گیاه بپردازید.
  • اگر می خواهید محبوبه شب منظم تری داشته باشید هر سال بعد از برگریزان ساقه های قدیمی را هرس کنید.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر