خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

بانوی معطر باغچه ها

گلخونه 1397/01/27

احتمالاً این شب های بهاری شما هم عطر خوب گل های شب بو را در گوشه و کنار حیاط خانه یا بعضی کوچه ها احساس کرده اید، بهار با همین عطر گل هایش انسان را مست و بیهوش می کند.

امروز برای شما از گل «محبوبه» یا «یاس شب» و به قول غربی ها «جاسمین» می نویسیم؛ گیاهی فوق العاده معطر و خوشبو و خاطره انگیز که با این اسامی شناخته می شود و از خانواده Solanaceae است که اصالتش به آمریکای جنوبی و مرکزی بر می گردد، اما سال ها و شاید قرن هاست که در ایران ما آن را می شناسیم و شاعران بسیاری برایش شعر گفته و عاشقی کرده اند.

جاسمین، درختچه ای چندساله است که تا 3 متر هم بلند می شود و در همین تهران خودمان هم در بسیاری از باغچه ها آن را می بینیم. برگ های سبز براق آن 10 تا 12 سانتیمتر طول دارد و گل های ریز زرد و سبز آن در بهار و پاییز چشم نوازی می کنند. جالب است بدانید محبوبه شب میوه هم دارد، میوه ای که به توت شباهت دارد و البته در تابستان و پاییز روی شاخه های گیاه می نشینند. محبوبه شب دارای ریشه عمودی اصلی عمیق و پایدار است. رشد این گیاه نامنظم است و از هر طرف شاخه ها بلند می شوند.

شرایط نگهداری:

 • یاس شب به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیاز دارد. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند.
 • هر سه هفته یکبار، استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم برای تقویت گیاه لازم است. PH خاک محبوبه شب برای رشد مناسب گیاه 7 تا 7/5 است.
 • محبوبه شب به نور کامل آفتاب نیاز دارد. اگر گیاهتان را در گلدان کاشته اید، آن را پشت پنجره قرار دهید. در باغچه نیز باید گیاه در معرض آفتاب باشد.
 • این گیاه به خاک نرم و مرطوب نیاز دارد. ترکیب پیت ماسه، کمپوست و خاک باغچه برای محبوبه شب مناسب است.
 • محبوبه شب گیاهی مورد علاقه پرندگان است و دانه هایش توسط آنها پراکنده می شود. اگر محبوبه شب در خانه دارید، می توانید در هوای ملایم و مرطوب از دو روش قلمه زدن شاخه های نازک گیاه یا کاشتن بذرهای گیاه در عمق ده سانتی خاک به تکثیر این گیاه بپردازید.
 • اگر می خواهید محبوبه شب منظم تری داشته باشید هر سال بعد از برگریزان ساقه های قدیمی را هرس کنید.

ارسال نظر

 • سقفی برای سفر

  سقفی برای سفر

  با در 1397/02/04 - 0 نظرات

  این روزها که خیلی ها در فکر پیک نیک و سفر هستند و هوای بهار خیلی ها را هوایی کرده، بازار محصولات مسافرتی داغ شده است. در این بازار از انواع و اقسام وسایل عجیب و غریب چون حمام سفری 250 هزار تومانی گرفته تا اجاق گاز یک شعله 90 هزار تومانی به فروش می […]

 • آیا خوردن هله هوله باعث جوش صورت می شود؟

  آیا خوردن هله هوله باعث جوش صورت می شود؟

  با در 1397/02/16 - 0 نظرات

  خوردن بیش از اندازه ی هله هوله و غذاهای آماده، عادت درستی نیست؛ اما خوردن آنها باعث پیدایش جوش صورت نمی شود. جوش های صورت (آکنه) هنگامی پدید می آیند که چربی طبیعی بدن در درون روزنه های پوست گیر می افتد. این روزنه ها، سوراخ های ریزی هستند که مو از آنها به بیرون […]

 • 8 گیگ مموری، 30 هزار تومان

  8 گیگ مموری، 30 هزار تومان

  با در 1397/02/04 - 0 نظرات

  دیگر در دنیای امروز گویا نمی توان بدون فلش مموری روزگار را سپری کرد. این حافظه های کوچک و همراه به بخش جدایی ناپذیری از زندگی ما بدل و حتی بخشی از فضای زندگی ما شده اند اما خب اغلب فلش مموری ها خیلی راحت نیز گم شده و از دست می روند و خیلی […]

 • آیا استفاده از گوشی هنگام پرواز هواپیما منجر به سقوط می شود؟

  آیا استفاده از گوشی هنگام پرواز هواپیما منجر به سقوط می شود؟

  با در 1397/02/29 - 0 نظرات

  وقتی سوار هواپیما می شوید یکی از اوّلین چیزهایی که مهماندار به شما و دیگر مسافران گوشزد می کند این است که تلفن خود را هنگام پرواز خاموش کنید یا در حالت پرواز قرار دهید. همین اصرار هم موجب شده تا خیلی ها فکر کنند که حتما گوشی یا لوازم الکتریکی می توانند برای سیستم […]

 • چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  با در 1397/04/07 - 0 نظرات

  طرح رجیستری برای این است که گوشی های قاچاق در شبکه موبایل کشور با محدودیت مواجه شوند. اما چگونه از رجیستری موبایل خریداری شده مطمئن شویم؟

تلویزیون اینترنتی لنز