بررسی تقصیر عابر پیاده در تصادف

دانستنی های حقوقی 1396/09/21 1396/09/21


خیلی از ما هنگامیکه عنوان عابر پیاده را داریم، گمان می کنیم تحت هر شرایطی محق هستیم و حق عبور آزادانه از بزرگراه و رعایت نکردن چراغ قرمز عابر پیاده را داریم! در حالی که هنگام وقوع تصادف کارشناس شرایط را بررسی کرده و درصد تقصیر عابر را هم در نظر می گیرد.

مثلاً طبق ماده 215 آیین نامه راهنمایی و رانندگی عابران پیاده برای گذر از عرض باید از زیرگذر یا پل عابر استفاده کنند یا در محل هایی که پیاده رو وجود دارد، از خیابان یا همان سواره رو استفاده نکنند و درنتیجه اگر عابری موارد را رعایت نکند یا تا شعاع 500 متری پل عابر پیاده از آن استفاده نکند و ماشینی با وی تصادف کرد، اگر ماشین مقررات را رعایت کرده باشد یعنی خودرو نقص فنی نداشته باشد و سرعت مطمئنه را هم داشته باشد، مسئولیتی متوجه راننده نیست.

البته طبق ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی عدم مسئولیت راننده مانع استفاده مصدوم یا وراث متوفی از مزایای بیمه نخواهد شد و شرکت بیمه با ارائه قرار منع تعقیب یا حکم برائت راننده ملزم به اجرای تعهدات موضوع بیمه نامه به مصدوم یا وراث متوفی خواهد بود. اگر وسیله نقلیه بیمه نباشد، دیه عابر از صندوق موضوع قانون بیمه اجباری پرداخت می شود.

بدون برچسب

572 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر