برندگان نوبل ادبیات معرفی شدند

اخبار برگزیده ایران و جهان, دانش و فناوری 1398/07/20 1398/07/20


جایزه نوبل ادبیات به عنوان یکی از جوایز مطرح ادبی در سطح جهانی، سال گذشته به دلیل رسوایی مالی در آکادمی سوئد – نهاد متولی تعیین برنده – اعطا نشد. به گزارش ایرنا، امسال این جایزه به دو نویسنده اعطا شد و به این ترتیب، نام اولگاتور کاچوک، نویسنده و شاعر 57 سال لهستانی، به عنوان برنده نوبل سال 2018 و پیتر هاند شاعر 76 ساله اتریشی، برنده نوبل 2019 اعلام شد. اولگاتور کاچوک، نویسنده، شاعر و کنشگر اجتماعی و روشنفکر لهستانی است که در سال 2018 برنده جایزه بوکر بین المللی برای رمانی به نام «پروازها» شده بود، اثری که پیش از آن، جایزه «نایک» لهستان، به عنوان مهمترین جایزه ادبی این کشور را برای وی به ارمغان آورده بود. وی که دانش آموخته روانشناسی از دانشگاه ورشوی لهستان است، به خاطر لحن اسطوره ای آثارش شهرت دارد. پیتر هاند نیز، نمایشنامه نویس، داستان نویس و مترجم اتریشی است که پیش از این، جوایز ادبی دیگری نظیر جایزه کافکا و جایزه گئورگ بوشر را از آن خود کرده بود. از وی آثاری به زبان فارسی، ترجمه شده است.

در یادداشت کوتاه آکادمی سوئد، دلیل برنده شدن این جایزه توسط هریک از این دو نفر، اینگونه نوشته شده است: اولگاتور کاچوک، با بهره مندی از خیال انگیزی روایی همراه با شورانگیزی درونی، مظهر عبور از مرزهای یک نوع خاص زندگی است و پیتر هاند با خلق آثاری اثرگذار همراه با نبوغی زبان شناختی، محدوده و خاص بودن تجربیات بشری را کاویده است.

مبلغ نقدی این جایزه، 9 میلیون کرون سوئد (حدود 900 هزار دلار آمریکا) است که در مراسمی در استکهلم، در ماه دسامبر، همراه با لوح مخصوص، به برندگان اعطا می شود.

  

30 بازدید کل ، 2 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر