برگ خنجری

گلخونه 1396/05/23 1396/05/24


گیاهی که امروز قرار است به شما معرفی کنیم یک گیاه خشن و پرتوقع است امّا قرارگرفتن آن در گوشه خانه شوکت و جلال خاصی دارد.

صحبت از برگ خنجری است که اگر حواستان نباشد، می تواند به راحتی دست و صورت تان را خراش بیندازد. برگ خنجری متعلق به گونه آگاواکیا (Agavaceae) است، گونه ای که به مناطق گرمسیری و پرباران مثل کشورهای استوایی تعلق دارد.

این گیاه همانطور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد از نظر عناصر اصلی یعنی نور و آب بسیار پرتوقع و حساس است و اگر هر روز فرصت رسیدگی به آن را ندارید از همین الان بهتر است که بی خیال نگهداری و پرورش آن شوید.

شرایط نگهداری

نور: این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد، همینجا یک نکته را تأکید کنم که برخی فکر می کنند وقتی می گوییم گیاه نور زیاد می خواهد یعنی آن را مقابل آفتاب قرار دهیم، در صورتی که نور الزاماً گذاشتن گیاه مقابل خورشید نیست بلکه در بیشتر مواقع گیاهانی مثل همین برگ خنجری به نور زیاد در فضای کلی خانه یا اتاق احتیاج دارند و نه نور مستقیم خورشید.

آبیاری: برگ خنجری را باید هر روز آبیاری کرد، خاک آن همیشه باید مرطوب باشد و اگر خاکش خشک شود خیلی زود گیاه تان را از دست خواهید داد.

دما: گفتیم که اصالت این گیاه به مناطق گرمسیری باز می گردد پس مراقب باشید که برگ خنجری را در دمای پایین نگهداری نکنید، این گیاه به سرما شدیداً حساس است. یک نکته دیگر را هم تأکید کنم وقتی می گوییم هوای گرم می خواهد منظور این نیست که برگ خنجری تان را کنار بخاری، رادیاتور شوفاژ و… قرار دهید بلکه دمای کلی محل نگهداری مورد نظر است.

خاک: بهترین نوع خاک برای برگ خنجری خاک برگ است که ph آن قلیایی باشد. در این میان کود لازم برای تکمیل تغذیه را فراموش نکنید.

نظافت: این گیاه در صورت تمیزی جلوه خاصی به خانه شما خواهد بخشید، هر هفته با دستمال اسفنجی مرطوب برگ های آن را تمیز کنید همچنین می توانید برای برگ ها ماهی یکبار از براق کننده های شیمیایی هم بهره ببرید تا درخشش خاصی به خانه شما ببخشد.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر