خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

برگ خنجری

گلخونه 1396/05/24

گیاهی که امروز قرار است به شما معرفی کنیم یک گیاه خشن و پرتوقع است امّا قرارگرفتن آن در گوشه خانه شوکت و جلال خاصی دارد.

صحبت از برگ خنجری است که اگر حواستان نباشد، می تواند به راحتی دست و صورت تان را خراش بیندازد. برگ خنجری متعلق به گونه آگاواکیا (Agavaceae) است، گونه ای که به مناطق گرمسیری و پرباران مثل کشورهای استوایی تعلق دارد.

این گیاه همانطور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد از نظر عناصر اصلی یعنی نور و آب بسیار پرتوقع و حساس است و اگر هر روز فرصت رسیدگی به آن را ندارید از همین الان بهتر است که بی خیال نگهداری و پرورش آن شوید.

شرایط نگهداری

نور: این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد، همینجا یک نکته را تأکید کنم که برخی فکر می کنند وقتی می گوییم گیاه نور زیاد می خواهد یعنی آن را مقابل آفتاب قرار دهیم، در صورتی که نور الزاماً گذاشتن گیاه مقابل خورشید نیست بلکه در بیشتر مواقع گیاهانی مثل همین برگ خنجری به نور زیاد در فضای کلی خانه یا اتاق احتیاج دارند و نه نور مستقیم خورشید.

آبیاری: برگ خنجری را باید هر روز آبیاری کرد، خاک آن همیشه باید مرطوب باشد و اگر خاکش خشک شود خیلی زود گیاه تان را از دست خواهید داد.

دما: گفتیم که اصالت این گیاه به مناطق گرمسیری باز می گردد پس مراقب باشید که برگ خنجری را در دمای پایین نگهداری نکنید، این گیاه به سرما شدیداً حساس است. یک نکته دیگر را هم تأکید کنم وقتی می گوییم هوای گرم می خواهد منظور این نیست که برگ خنجری تان را کنار بخاری، رادیاتور شوفاژ و… قرار دهید بلکه دمای کلی محل نگهداری مورد نظر است.

خاک: بهترین نوع خاک برای برگ خنجری خاک برگ است که ph آن قلیایی باشد. در این میان کود لازم برای تکمیل تغذیه را فراموش نکنید.

نظافت: این گیاه در صورت تمیزی جلوه خاصی به خانه شما خواهد بخشید، هر هفته با دستمال اسفنجی مرطوب برگ های آن را تمیز کنید همچنین می توانید برای برگ ها ماهی یکبار از براق کننده های شیمیایی هم بهره ببرید تا درخشش خاصی به خانه شما ببخشد.

ارسال نظر

 • باغبانی کودکانه

  با در 1397/07/18 - 0 نظرات

  دوست دارید کودکی داشته باشید که به طبیعت احترام بگذارد؟ کودکی مسئولیت پذیر که از یک موجود زنده نگهداری کند؟ اگر پاسخ تان مثبت است، باید او را با گل و گیاه و نگهداری از آن آشنا کنید. زمانیکه کودکان بتوانند به کمک شما یک دانه را بکارند و مراحل رشد و پرورش آن را […]

 • لکه بری از مبلمان خانه

  لکه بری از مبلمان خانه

  با در 1397/06/13 - 0 نظرات

  قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر […]

 • همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  با در 1397/06/12 - 0 نظرات

  روسری و شال یکی از ارکان پوشش برای جامعه اسلامی محسوب می شود که اهمیت زیادی در زیباتر جلوه دادن چهره دارد. از آنجا که روسری، نزدیکترین فاصله را با صورت دارد، اوّلین مسأله ای که در انتخاب شال یا روسری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، رنگ آن است و بعد معیارهایی چون طرح […]

 • زهر هلاهل چیست؟

  با در 1397/07/12 - 0 نظرات

  زهر هلاهل یا گرگ کش، سمی است که از گیاه تاج الملوک (اقونطیون) به دست می آید. نام مستعار این گیاه زهر گرگ است و به کلاه شیطان هم شهرت دارد. کشاورزان از سم این گیاه برای کشتن گرگ ها استفاده می کردند این سم باعث بی نظمی ضربان قلب و درنهایت خفگی فرد می […]

 • چرا فولاد ضدزنگ زنگ نمی زند؟

  چرا فولاد ضدزنگ زنگ نمی زند؟

  با در 1397/07/18 - 0 نظرات

  زنگ زدن جزء خواص ذاتی آهن است که به دلیل ایجاد اکسیدآهن، در اثر واکنش با اکسیژن موجود در هوا یا آب شکل می گیرد. فولاد ضدزنگ (Stainless Steel) آلیاژی از آهن است که دستِ کم 10/5 درصد کروم دارد. اگرچه بخش اعظم فولاد ضدزنگ هم از آهن ساخته شده است، اما فلز کروم اضافه […]

تلویزیون اینترنتی لنز