خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

برگ قاشقی یا پیرومیا

راهنما, گلخونه 1396/05/09

اگر در نگهداری گل و گیاه تازه کار هستید و چندان اطّلاعات و تجربه ای در این زمینه ندارید و نمی خواهید داغ خشک و زردشدن یک گیاه در همین اوّل کار حسابی شما را ناامید و پژمرده کند، پیشنهاد می کنیم سراغ گیاهی بروید که امروز برای شما معرفی می کنم.

برگ قاشقی یا پیرومیا برای هر تازه کاری مناسب است، گیاهی که با برگ های تپل و گوشتی و رنگ سبز تیره طراوات و زیبایی خاصی را به گوشه ای دنج از خانه شما می بخشد و در برابر آن حداقل انتظارها را در نگهداری دارد.

رمز و راز نگهداری

نور: بگذارید از نور شروع کنیم، برگ قاشقی به نور غیرمستقیم و کم نیاز دارد، گوشه دنجی از خانه کنار پنجره برای آن کفایت می کند و به درخشش ادامه می دهد.

آبیاری: باور کنید قاشقی را نباید زیاد آب داد، دشمن این گیاه آبیاری است، در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان در بهترین حالت هفته ای دوبار یا سه روز در میان، آب دادن زیاد باعث فاسد شدن ریشه ها و بروز انواع حملات قارچی و آفت زدگی به این گیاه می شود. این گیاه به رطوبتی حدود 50 درصد نیاز دارد. رطوبت بیشتر باعث افتادن برگ های آن می شود، پس اصلاً مناسب آب و هوای شرجی نیست.

دما: مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و پیت، خاک مناسب پیرومیاست. هرچه عمق خاک بیشتر باشد ریشه های ظریف گیاه از پوسیدگی مصون تر می مانند.

تغذیه: برای کوددهی به این گیاه از کودهای مایع یا جامد مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید و هر 15 روز یکبار گیاهتان را تغذیه کنید.

چند «اگر» مهم…

 • اگر برگ های قاشقی تان خم شد گیاه تشنه و نیازمند آبیاری است.
 • اگر گیاه تان رنگ پریده شد، نشان دهنده کمبود مواد غذایی است. کوددهی هر دوهفته یکبار برای گیاه لازم است.
 • اگر برگ ها کمرنگ و کم جان شد و به سفیدی و زردی گرایش داشت، گیاه را به جای کم نورتر ببرید.
 • اگر برگ و ساقه سیاه شد به دلیل آبیاری بیش از حد است.

ارسال نظر

 • چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  با در 1397/04/07 - 0 نظرات

  طرح رجیستری برای این است که گوشی های قاچاق در شبکه موبایل کشور با محدودیت مواجه شوند. اما چگونه از رجیستری موبایل خریداری شده مطمئن شویم؟

 • آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  این ایده که همیشه قبل از شارژکردن مجدد باتری، باید شارژ آن را تا آخر مصرف کرد، زمانی ایده ی درستی بوده است، اما در مورد باتری های امروزی صحت ندارد. در سال های دور باتری های «نیکل-هیدرید فلز» (Nickel-metal hydride یا NiMH) و باتری های «نیکل-کادمیم» (Nickel-Cadmium یا NiCad) باب بودند. این نوع باتری […]

 • همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  با در 1397/06/12 - 0 نظرات

  روسری و شال یکی از ارکان پوشش برای جامعه اسلامی محسوب می شود که اهمیت زیادی در زیباتر جلوه دادن چهره دارد. از آنجا که روسری، نزدیکترین فاصله را با صورت دارد، اوّلین مسأله ای که در انتخاب شال یا روسری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، رنگ آن است و بعد معیارهایی چون طرح […]

 • کف پوش خانه ات را بشناس

  کف پوش خانه ات را بشناس

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  از دیرباز، پوشش بیشتر اتاق های خانه ایرانی فرش بوده است. اما با مدرن شدن زندگی ها، افراد ترجیح می دهند بخشی از خانه و محل زندگی خود را از کفپوشی جدای فرش بپوشانند تا ظاهر متفاوت و زیباتری به محیط ببخشد. انواع سرامیک ها، سنگ ها و پارکت ها ازجمله کفپوش هایی است که […]

 • لکه بری از مبلمان خانه

  لکه بری از مبلمان خانه

  با در 1397/06/13 - 0 نظرات

  قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر […]

تلویزیون اینترنتی لنز