برگ ویولونی در خانه

گلخونه 1397/06/26 1397/06/27


گیاه از هر نوعی که باشد، می تواند محیط خانه را زیبا کند ولی گیاهانی که برگ های بزرگتری دارند، بیشتر به چشم می آیند. تنوع گیاهان با برگ های بزرگ زیاد است ولی کمتر کسی همه این گیاهان را می شناسد. یکی از گیاهان آپارتمانی با برگ های بزرگ، «فیکوس لیراتا» است که آن را با نام برگ ویولونی نیز می شناسند. نگهداری از این گیاه، کار چندان سختی نیست به شرط آنکه نکات نگهداری از آن را بدانید.

  • این گیاه برگ های بسیار بزرگی دارد و به همین دلیل تبخیر آب از برگ های آن زیاد است پس باید به آبیاری فیکوس لیراتا، توجه ویژه ای داشته باشید. برای آبیاری این گیاه، باید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری صورت بگیرد.
  • اگر خانه شما به اندازه کافی نور ندارد، سراغ این گیاه نروید چون بعد از مدت کوتاهی خراب خواهد شد. فیکوس لیراتا، به نور زیاد احتیاج دارد به همین دلیل باید آن را در نزدیکی پنجره جنوبی که بیشترین نور را دارد، قرار داد. البته گلدان با کمی فاصله از پنجره باید باشد. چنانچه نور گیاه کافی نباشد، برگ های آن شروع به ریزش می کند.
  • همه گیاهان به سمت نور رشد می کنند و فیکوس لیراتا از این امر مستثنا نیست درنتیجه برای این که گیاه تان ظاهر خوبی داشته باشد و تنها از یک طرف به سمت نور نرود، باید هرچندوقت یکبار، گلدان را در خلاف جهت موقعیت قبلی بچرخانید. انجام اینکار یک گیاه با ظاهری زیبا را برایتان به ارمغان می آورد.
  • فیکوس لیراتا، به رطوبت علاقه دارد به همین دلیل باید روی آن آب اسپری کنید. آبی که برای این منظور استفاده می شود باید آب جوشیده سردشده یا آب معدنی باشد تا روی برگ لکه ایجاد نکند. علاوه بر این، باید داخل زیرگلدانی سنگ بچینید و درون آن آب بریزید و گلدان را به گونه ای که ته آن داخل آب قرار نگیرد، روی سنگ ها بگذارید. انجام اینکار به تأمین رطوبت گیاه کمک می کند.
  • برای کوددهی به این گیاه می توانید ماهی یکبار در فصل رشد (از بهار تا اوایل پاییز) این کار را انجام دهید. کوددهی باید با کود کامل و ترجیحاً مایع باشد. کود را باید طبق دستور کارخانه به گیاه بدهید زیرا کوددهی زیاد می تواند منجر به سوختگی برگ ها شود.
  • فیکوس لیراتا به دمایی حدود 16 تا 25 درجه سانتیگراد نیاز دارد. دمای محیط نگهداری این گیاه نباید خیلی نوسان داشته باشد.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر