ترفند درآوردن سالم ژله از قالب

آشپزی من, فوت و فن 1398/05/16 1398/05/16


درآوردن ژله از قالب شیشه ای، سیلیکونی پلاستیکی و فلزی نکاتی دارد که اگر اصول تهیه ژله و جداکردن آن از قالب به درستی رعایت نشود، ژله خرد می شود و شکل خود را از دست می دهد. درابتدا باید نحوه صحیح تهیه ژله را بدانید.

نحوه صحیح تهیه ژله

مواد لازم برای تهیه ژله و نحوه درست کردن آن معمولاً روی بسته بندی آن ذکر شده است، با وجود این اگر شما قصد دارید ژله را در قالب درست کنید و سپس آن را از قالب خارج کنید، مقدار آب سرد را به یک دوم لیوان کاهش دهید تا ژله شما سفت تر شود.

مواد لازم

آب جوش: یک لیوان
آب سرد: یک دوم لیوان
پودر ژله: یک بسته

ابتدا یک لیوان آب را روی حرارت قراردهید تا به جوش آید سپس پودر ژله را به آب در حال جوش اضافه کنید و خوب هم بزنید. اجازه دهید حدود یک دقیقه روی حرارت بماند و مرتب آن را هم بزنید تا پودر ژله کاملاً در آب حل شود. حرارت را خاموش کنید و با اضافه کردن آب سرد هم بزنید.

قالب سیلیکونی یا پلاستیکی

قالب سیلیکونی یا پلاستیکیقبل از ریختن مایع ژله در قالب، با استفاده از یک برس همه قسمت های داخلی قالب را روغن بمالید و سعی کنید همه منافذ آن را چرب کنید. دیواره داخلی قالب را شکر بپاشید و قالب را به مدت 30 دقیقه در فریزر قراردهید. سپس قالب را از فریزر خارج کنید و مایع ژله را در آن بریزید.

قالب فلزی

قالب فلزی

قبل از ریختن مایع ژله در قالب، درون آن را با آب خیس کنید و سپس در فریزر قراردهید تا یک لایه نازک یخ روی دیواره داخلی قالب ایجاد شود. سپس مایع ژله را در آن بریزید.

قالب شیشه ای یا پیرکس

قالب شیشه ای یا پیرکس

قبل از ریختن مایع ژله در قالب، مقداری آب سرد به دیواره داخلی آن بپاشید تا خیس شود. سپس مایع ژله را در آن بریزید.

جدا کردن ژله

قالب سیلیکونی یا پلاستیکی

روش اول: پس از این که ژله کاملاً بسته و سفت شد، آن را از یخچال خارج کنید.

  1. حدود 15 تا 20 ثانیه قالب را روی بخار آب بگیرید.
  2. یک ظرف بزرگتر از قالب را با آب گرم (نه آب جوش) پر کنید، سپس قالب را به مدت 15 تا 20 ثانیه در آب گرم نگه دارید.

روش دوم: لبه های ژله را با فشار دست یا با نوک چاقو از قالب جدا کنید. با کف دست به دورتادور قالب ضربه بزنید تا ژله کاملاً از قالب جدا شود. بشقاب کمی نم دار را روی در قالب قراردهید سپس ژله را در ظرف برگردانید.

قالب فلزی

فلز، هادی گرماست، برای جداکردن ژله از قالب فلزی می توانید از سشوار یا حوله گرم استفاده کنید. قالب را روی بشقاب نم دار برگردانید و سپس دورتادور آن را با حوله ای که از قبل گرم کرده اید، بپوشانید.

قالب شیشه ای

قالب شیشه ای را پس از خارج کردن از یخچال چند دقیقه در دمای محیط قراردهید تا ژله از آن جدا شود.

   

44 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر