جایزه صلح نوبل 2019 به یک نظامی رسید

گزارش 1398/07/20 1398/07/20


جایزه صلح نوبل 2019 دیروز جمعه به آبی احمد علی، نخست وزیر مسلمان اتیوپی به خاطر تلاش هایش برای امضای توافق صلح با اریتره و پایان دادن به مناقشه مرزی دو کشور، رسید. او همچنین این جایزه را به خاطر اصلاحات مهمی که در داخل اتیوپی در بحث حقوق مدنی مردم کشورش انجام داده، دریافت کرد.

به گزارش الجزیره، دیروز جمعه در نروژ «بریت ریس آندرسون» رئیس کمیته صلح نوبل در مراسم معرفی برنده این جایزه با تأکید بر اینکه انتخاب برنده کاری دشوار بوده است، نام آبی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی را به عنوان برنده امسال جایزه صلح نوبل اعلام کرد. پیشتر از گرتا تونبرگ، فعال نوجوان محیط زیست سوئد، نخست وزیر نیوزیلند و سازمان گزارشگران بدون مرز به عنوان دیگر نامزدهای دریافت این جایزه نام برده شده بود. آندرسون در معرفی آبی احمد گفت: او نخستین 100 روز نخست وزیری اش را صرف لغو حالت اضطراری در اتیوپی کرد، هزاران زندانی سیاسی را آزاد کرد، سانسور رسانه ها را متوقف کرد، گروه های اپوزیسیون متمرد را قانونی اعلام کرد، رهبران نظامی و غیرنظامی را که متهم به فساد بودند برکنار کرد و تا حد بسیار زیادی نقش زنان اتیوپیایی در جامعه و سیاست را افزایش داد. حتی اگر در اتیوپی کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده باشد، آبی احمد اصلاحات مهمی را آغاز کرد که به موجب آنها بسیاری از مردم اتیوپی به زندگی بهتر و آینده روشن تر امیدوار شدند. علاوه بر این اصلاحات داخلی و همچنین حل شدن مناقشه دیرینه مرزی با اریتره، آبی احمد در مناقشه های بین کنیا و سومالی بر سر قلمرو دریانوردی شان نقش میانجی را ایفا کرد و چهره کلیدی نشستن رهبران سودان و سودان جنوبی بر سر یک میز مذاکره بود.

آبی احمد علی که در آگوست سال 1976 از پدری مسلمان و مادری مسیحی زاده شد، بهار سال گذشته به عنوان دوازدهمین نخست وزیر اتیوپی قدرت را در دست گرفت. او از همان زمان اعلام کرد که مصمم است گفتگوهای صلح بر سر مناقشات ارضی با اریتره را ازسرگیرد. او دست به اصلاحات گسترده ای زد و ازجمله شکنجه را ممنوع اعلام کرد. آبی احمد همچنین توجه ویژه ای به مسائل زیست محیطی دارد و در میان دولتمردان صاحب رکورد کاشت بیشترین درخت است. او که سرهنگ پیشین ارتش است از حدود 9 سال پیش وارد سیاست شد.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر