جزئیات ثبت نام طرح ملی مسکن

جزئیات ثبت نام طرح ملی مسکن

همزمان با اعلام شرایط ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن توسط وزارت راه و بنیاد مسکن و نیز آغاز فرایند ثبت نام برای چهار استان سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و جنوبی و قم، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، جزئیات بیشتری از این طرح ازجمله مبلغ تسهیلات، اقساط، میزان آورده اولیه و شرایط ثبت نام کنندگان را تشریح کرد.

8 شرط متقاضیان طرح

بر اساس اطلاعات ارائه شده در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به نشانی https://tem.mrud.ir، شرایط متقاضیان به شرح زیر است:

  • متقاضی و افراد تحت تکفل، باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 1384/1/1 به بعد) باشند و از تاریخ 1357/11/22 از هیچیک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه ای خرید و ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. به عبارتی فرم «ج» وی در استعلام از سامانه مربوط، سبز باشد.
  • متقاضی باید متأهل یا سرپرست خانوار باشد.
  • زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال و خانم های مجرد بالای 35 سال
  • متقاضی باید حداقل 5 سال سابقه سکونت در 5 سال اخیر در شهر مورد تقاضا را داشته باشد. برای متقاضیان واحدها در شهرهای جدید، سابقه سکونت حداقل 5 سال در شهر جدید موردتقاضا یا در شهر مادر ملاک است.
  • متقاضی باید منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و…) نداشته باشد.
  • متقاضی باید توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی) را داشته باشد.
  • متقاضی واجد شرایط باید امکان سپرده گذاری حداقل 30 درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی را داشته باشد.
  • متقاضی باید توانایی پرداخت اقساط ماهانه بانکی تسهیلات دریافتی را داشته باشد.

جزئیات تسهیلات و آورده اوّلیه

معاون وزیر راه در بخش دیگر سخنان خود، به تشریح سه نوع تسهیلات و میزان آورده متقاضیان پرداخت. بر این اساس، برخی متقاضیان، در صندوق پس انداز یکم سپرده گذاری کرده اند که قبلاً می توانستند 80، 120 و 160 میلیون تومان (طرح زوجین) برای خرید مسکن وام بگیرند. این افراد با تفاهمی که صورت گرفته است، اکنون می توانند برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، از این وام استفاده کنند. وی گروه دوم را افرادی برشمرد که می توانند از وام بافت فرسوده استفاده کنند. در این باره، بخشی از این وام از منابع صندوق توسعه و بخشی از منابع داخلی بانک (مسکن) به مبلغ 100 میلیون تومان تأمین می شود. محمودزاده گروه سوم را افرادی دانست که از وام این طرح به میزان 75 تا 100 میلیون تومان استفاده خواهند کرد. این وام از منابع داخلی بانک های عامل ازجمله مسکن با نرخ 18 درصد کارمزد و بازپرداخت 12 ساله پرداخت می شود. به گزارش خراسان، بدین ترتیب می توان گفت متقاضیان واجد شرایط در صورت دریافت وام 75 و 100 میلیون تومانی، برای واحدهای غیر از بافت فرسوده و نیز با فرض پرداخت اقساط بدون دوره توقف باید به ترتیب ماهانه مبلغ یک میلیون و 270 هزار تومان یا یک میلیون و 700 هزار تومان به عنوان اقساط بپردازند. البته مبلغ اقساط برای خرید واحدهای درون بافت فرسوده کمتر خواهد بود. بطوریکه وام 75 میلیون تومانی در این مناطق، بازپرداخت ماهانه 700 هزار تومانی خواهد داشت. همچنین زوجین ثبت نام کننده در قالب صندوق مسکن یکم، برای دریافت وام 160 میلیون تومانی (مخصوص زوجین تهرانی) و خرید واحدها در این طرح باید ماهانه یک میلیون و 700 هزار تومان قسط به بانک بپردازند. معاون وزیر راه همچنین درباره آورده ای که متقاضیان باید برای ثبت نام اوّلیه در این طرح تأمین کنند، گفت: در مرحله اول 30 درصد قیمت تمام شده پیش بینی شده باید واریز شود. به گزارش خراسان، در صورتی که متوسط قیمت ساخت را 2 میلیون تومان و متراژ یک واحد متوسط را 80 مترمربع در نظر بگیریم، قیمت واحد 200 میلیون تومان می شود که بر این اساس آورده اوّلیه حدود 65 میلیون تومان است.

سایت برای چه استان هایی باز شده است؟

طبق اظهارات معاون محمودزاده سامانه ثبت نام تا صبح سه شنبه برای چهار استان سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و جنوبی و قم، بازگشایی شده و متقاضیان در این چهار استان سه روز برای ثبت نام و ارسال مدارک فرصت دارند. پس از آن، به تدریج دیگر استان ها و تا یک ماه آینده متقاضیان کلانشهرها وارد روند ثبت نام خواهند شد.