جستجو در سایت های فاقد فرم جستجو

راهنما, فوت و فن 1396/03/21 1396/03/22


این روزها با دسترسی گسترده به اینترنت و سایت های مختلفی که اطّلاعاتی در زمینه های مختلف منتشر می کنند، تقریباً می توان به هر پرسشی پاسخ داد و هر چیزی را در اینترنت جستجو کرد. با توجه به همین گستردگی اطّلاعات، جستجو در اینترنت و سایت های مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است، چون بدون این ابزار یافتن اطّلاعات مورد نظر حتّی در شرایطی که به سایت مربوطه نیز دسترسی داشته باشید، خیلی دشوار خواهد بود.

مثلاً فرض کنید به دنبال یک خبر در سایتِ های یو هستید و ضمن آگاهی از عنوان خبر، این سایت به فرم جستجو مجهز نباشد و یا جستجوی آن عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد، به نظرتان در چنین شرایطی می توانید خبر مورد نظر را از بین ده ها هزار خبر موجود در سایت پیدا کنید؟ مطمئناً انجام این کار اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار و وقتگیر خواهد بود.

در این پست با روشی ساده آشنا می شوید که به کمک آن می توانید بی نیاز از فرم جستجوی سایت ها، و با استفاده از انواع موتورهای جستجو مثل گوگل، بینگ و… با استفاده از یک مرورگر ساده روی دستگاه های مختلف اعم از کامپیوتر، تبلت و تلفن همراه، عملیات جستجو را در هر سایتی که علاقه دارید اجرا کنید.

  1. مرورگر اینترنتی خود را اجرا و به یکی از موتورهای جستجو مراجعه کنید. (مثلاً سایت گوگل را باز کنید.)
  2. عبارت مورد نظر را برای جستجو وارد کرده و قبل یا بعد از آن عبارت site:Domain.com را وارد کنید. (به جای عبارت Domain.com باید آدرس سایتی که می خواهید عملیات جستجو در آن انجام شود، وارد کنید.)
    مثلاً اگر به دنبال قیمت خودرو در سایتِ های یو هستید، کافیست یکی از عبارت های زیر را در کادر جستجو وارد کنید:
    قیمت خودرو site:hiu.ir
    site:hiu.ir قیمت خودرو

 

353 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر