خواب روی پر قو

خواب روی پر قو

ما حدود یک سوم از عمر خود را در خواب می گذرانیم. از سوی دیگر، خواب کافی و باکیفیت علاوه بر این که باعث استراحت بدن می شود، آثار مثبتی نیز روی برقراری تعادل هورمون ها دارد و به کنترل استرس هم کمک می کند. بنابراین برقراری شرایط مناسب برای خواب بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. انتخاب یک تشک مناسب یکی از معیارهای یک خواب خوب شبانه است که سبک زندگی سالمی را به همراه می آورد.

مراقب تشک های سمی باشید: ما در طول شب حدود هفت هشت ساعت را روی تشک می خوابیم، بنابراین باید تشکی انتخاب کنیم که مواد سالم و بی خطری در آن به کار رفته باشد. حدود 90 درصد تشک ها حاوی مواد شیمیایی هستند که با بروز برخی بیماری ها در ارتباط هستند. ازجمله این مواد می توان به Polybrominated diphenyl ethers (PBDE)، اسید بوریک، فورمالدئید و آنتیموان اشاره کرد.

در این میان PBDEها مواد ضداحتراقی هستند که برای جلوگیری از سوختن تشک بر اثر افتادن شمع یا سیگار به کار می روند.

این مواد به ترکیبات ارگانیک فراری تجزیه شده و بعد از آزادشدن در هوا، هنگام شب تنفس می شود که بسیار خطرناک اند. در برخی تشک های پشمی که از مواد ارگانیک ساخته شده اند نیز برای مستحکم نگه داشتن الیاف پشم، از الیاف مصنوعی چسبنده استفاده می کنند که اغلب سمی هستند. اما تولیدکنندگانی هم هستند که در تولید تشک از هیچ ماده سمی استفاده نکنند.

تشک های ارگانیک که بدون رنگ، عطر و آفت کش های مصنوعی ساخته می شوند معمولاً آثار مثبتی به همراه دارد که عبارتند از: حفظ حالت طبیعی بدن و بهبود کیفیت خواب؛ ارتباط نداشتن بدن با مواد سمی مرتبط با بروز انواع سرطان ها ازجمله سرطان ریه و مشکلات قلبی؛ جلوگیری از غلت زدن های مکرر در طول شب؛ کاهش اختلالات خواب ازجمله وقفه تنفسی خواب؛ کنترل دمای طبیعی بدن و جلوگیری از بالارفتن حرارت بدن در طول شب؛ کاهش بروز حساسیت به خاطر استفاده نکردن از عطرها و رنگ های مصنوعی و کاهش مشکلات جسمی ازقبیل کمردرد، گردن درد، مشکلات ناباروری، مشکلات رشدی در نوزادان و کودکان.

جریان خونی که بهبود می یابد: بهبود جریان خون یکی از عناصر مهم در داشتن خواب شبانه راحت به شمار می رود. انتخاب تشکی که ازطریق حمایت مناسب از بدن و اعمال فشار مناسب به بدن مانع از انسداد جریان خون شود، اهمیت زیادی دارد.

جریان خون ضعیف دردی را ایجاد می کند که باعث غلت زدن ها و چرخش های مداوم در طول خواب می شود. هربار غلت زدن، چرخه خواب را مختل می کند که همین امر خستگی و خواب آلودگی در طول روز را به دنبال دارد. Memory foam یکی از بهترین گزینه ها برای تشک است.

Memory foam موادی است که به حفظ حالت طبیعی بدن کمک می کند.

حمایت از بدن هنگام خواب: پزشکان توصیه می کنند هرگز از تشک های فنری برای خواب استفاده نکنید. این قبیل تشک ها بیشترین عامل فشار روی نقاط خاصی از بدن هستند که غالباً کمردرد را به دنبال دارند و بعد از چند سال استفاده متوجه مشکلات به وجود آمده خواهید شد. تشک هایی از جنس لاتکس طبیعی و ارگانیک مقاوم بوده و برای محیط زیست هم بی خطرند. اگر به دنبال یک تشک طبیعی هستید، پشم بهترین گزینه است و به راحتی قابل شستشو و خارج کردن است. اما در این میان، الیاف پشم ممکن است برای افراد مستعد حساسیت، کمی آزاردهنده باشد.

منبع: drfranklipman