خواص شگفت انگیز پسته

خواص شگفت انگیز پسته

به گفته محققان، پسته برای سلامتی مفید است و فواید متعددی برای بدن دارد. درمجموع مغزیجات آجیلی ازقبیل پسته حاوی فیبر بوده و به حفظ سلامت روده ها کمک می کنند. پسته هم با روان کردن عملکرد روده ها مرتبط است؛ منبع سرشار از فیبر بوده که عملکرد روده ها را تسهیل می کند. از سوی دیگر پسته سرشار از پروتئین ها و آنتی اکسیدان است. درادامه به برخی فواید پسته برای سلامت اشاره می شود.

سلامت قلب

میزان بالای کلسترول بد LDL در بدن می تواند منجر به انسداد شریان ها شود که در بلندمدت ممکن است منجر به حمله قلبی شوند. پسته حاوی چربی های مونواشباع نشده است که برای کاهش کلسترول بد مناسب هستند. افزودن پسته به رژیم غذایی کم چرب به افزودن چربی های خوب موردنیاز برای عملکرد سالم بدن کمک می کند.

سیستم ایمنی سالم

پسته منبع غنی از ویتامین B6 است. ویتامین B6 به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. وجود آنتی اکسیدان در پسته به بدن در مقابله با انواع بیماری های میکروبی کمک می کند درنتیجه سیستم ایمنی عملکرد مناسبی خواهد داشت. پسته همچنین حاوی ویتامین E و A هم است. هر دو این ویتامین ها دارای خواص کنترل آسیب و صدمه به بدن هستند. خوردن پسته قبل و بعد از عفونت به بهبود بهتر و سریعتر کمک می کند.

کنترل و مدیریت وزن

چربی های مونواشباع نشده موجود در پسته موجب اضافه وزن نمی شوند. همچنین فیبر موجود در پسته به خروج مواد سمی از بدن کمک می کند. از سوی دیگر فیبر موجب طولانی شدن احساس سیری شده و درنتیجه پرخوری کاهش می یابد.

سلامت چشم

پسته تنها آجیل مغزی ای است که حاوی کورونوئید است. کورونوئیدها مسئول کاهش خطرات بیماری های مرتبط با چشم ها هستند. پسته حاوی کورونوئیدهای مشابهی است که در شبکیه چشم و عدسی چشم یافت می شود. این ماده به کاهش احتمال ابتلا به آب مروارید و مشکلات چشمی مرتبط با سن کمک می کند. متخصصان مصرف کورونوئیدها را همراه با چربی برای جذب آسانتر در بدن توصیه می کنند که البته این چربی مناسب در پسته هم وجود دارد.

پیشگیری از دیابت

در بیماری دیابت، قند پیوندی با پروتئین تشکیل می دهد که برای بدن غیر قابل استفاده می شود. این فرایند گلیکاسیون نام دارد. اثبات شده است که آنتی اکسیدان موجود در پسته برای کاهش نرخ گلیکاسیون مفید است. از این رو این مغز برای کنترل دیابت مفید است.

منبع: روزنامه آرمان ملی