داریوش اسدزاده درگذشت

اخبار برگزیده ایران و جهان 1398/06/03 1398/06/03


داریوش اسدزاده بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون، پس از هشت دهه فعالیت هنری، در سن 96 سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، اسدزاده متولد اول آذر ماه 1302 در کرمانشاه بود. او در 20 سالگی وارد عرصه بازیگری شد و سال ها در مقام بازیگر، نویسنده و کارگردان در تئاتر تهران (نصر) فعالیت کرد. او دانش آموخته معادل دکترای رشته ادبیات هنر در آمریکا با تأیید دانشگاه تهران و دارنده نشان درجه یک هنر، استاد دانشگاه و بازیگر قدیمی بود.

زنده یاد اسدزاده در سال 1321 وقتی 19 ساله بود بازیگری و نویسندگی را در تئاتر لاله زار شروع کرد و همان سال با نمایش «لیلی و مجنون» برای اوّلین بار روی صحنه رفت. پدرش، اما مخالف بازیگری اش شد و او مجبور بود پنهانی کار کند. در سال 1333 وقتی 31 ساله شد بعد از سال ها تجربه بازی در تئاتر توانست با فیلم سینمایی «همسر مزاحم» اوّلین بار جلوی دوربین برود. او بعد از سال ها فعالیت در سال 1379 به مدت یک سال رئیس انجمن بازیگران ایران شد و به مدت پنج دوره عضو داوران خانه سینما بود. همچنین چندین کتاب در زمینه تاریخ تئاتر نیز به چاپ رسانده است که ازجمله آن می توان به کتاب «تماشاخانه تهران» و «سیری در تاریخ تئاتر ایران» اشاره کرد. اسدزاده در سال 1391 وقتی 89 ساله بود نشان درجه یک هنری را از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت دریافت کرد.

زنده یاد اسدزاده یک سال قبل در مراسم نکوداشت خود که در خانه هنرمندان برگزار شد، گفته بود: «ناصرالدین شاه آرزویش بود 100ساله شود اما به آرزویش نرسید امیدوارم من به آرزویم برسم و به قرن برسم.» او در عین حال درباره سوابق هنری خود گفته بود: «من 80 سال است که در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت می کنم و با گذشت زمان دریافتم که عشق اصلا بی معنی است. من یک عمر خواندم، نوشتم، بازی و زندگی کردم اما به گذشته که نگاه می کنم، می بینم همه اینها هیاهویی است برای هیچ. هربار که فردی از من می خواهد برای ورود به دنیای بازیگری او را راهنمایی کنم به صراحت می گویم که هرگز وارد این دنیا نشود.»

داریوش اسدزاده در دهه 40 و 50 شمسی در بیش از 50 فیلم سینمایی ایفای نقش و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را ترک کرد و در سال 1365 پس از 10 سال اقامت در آمریکا بازگشت و در دو سریال «سمندون» و «خانه سبز» و فیلم های سینمایی زیادی مثل «دو نیمه سیب»، «همسر»، «قلاده های طلا»، «یتیم خانه ایران»، «زمان از دست رفته» و «بوی کافور، عطر یاس» بازی کرده است. آخرین فیلم او هم «حکایت دریا» به کارگردانی بهمن فرمان آرا بود که هنوز رنگ پرده را به خود ندیده است.

71 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر