دانستنی ها و تجربه های حقوقی من

دانستنی های حقوقی, راهنما, فوت و فن 1396/03/16 1396/03/16


همه ی ما در امور عادی روزمره به مسائلی برمی خوریم که گاه برای حل و فصل آن به وکیل، حقوقدان، قاضی و محکمه نیاز می شود. هرچند که قانوندانی کار اهلش است، امّا با آگاهی از بعضی نکات حقوقی می توانیم قبل از نیاز به وکیل و قاضی، از پایمال شدن حقوقمان جلوگیری کنیم. بنابراین لطفاً در نظرات این پست، از تجربه ها و دانسته های حقوقی تان بنویسید.

19 پاسخ تا “دانستنی ها و تجربه های حقوقی من”

 1. محمّدعلی خداپرست در 1396/03/16 @ 6:18 ب.ظ

  چکی که به حساب بگذارید، در صورت برگشت خوردن، کیفری نخواهد شد. از آنجا که شما چک را برای نقد کردن به حسابتان گذاشته اید، مفهوم آن این است که این چک، وعده دار بوده است.

 2. طبق تبصره ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها، نگهداری حیوان در قسمت های مشترک ممنوع است. مثلاً شما حق نگهداری سگ، مرغ و خروس و… را در حیاط، پارکینگ، و راهرو ندارید امّا در قسمت های اختصاصی مشکلی ندارد، مگر اینکه برای دیگران مزاحمت ایجاد شود. (مثل مزاحمت ناشی از صدای سگ یا پرندگان)

 3. توجه داشته باشید که طبق قانون، همراه نداشتن مدارک خودرو دلیل انتقال وسیله نقلیه به پارکینگ نیست!
  مطابق ماده 9 قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی، اگر یکی از مدارک فوق یا شناسنامه یا حتّی یک کارت شناسایی معتبر، همراه راننده باشد، مأموران مکلفند بدون توقف خودرو، مدرک مزبور را اخذ و رسید ارائه دهند. راننده می تواند بعداً سایر مدارک را به اداره راهنمایی و رانندگی ارائه داده و مدرک خود را مسترد کند؛ حتّی مأموران مکلف هستند، چنانچه راننده ساکن شهر دیگری باشد، ظرف 48 ساعت، مدرک اخذ شده را به راهنمایی و رانندگی محل اقامت راننده ارسال نمایند.

 4. اگر سفته بدون تاریخ سررسید تحویل گرفته شده باشد؛ برای وصول آن باید اوّل اظهارنامه به آدرس بدهکار صادر و ارسال گردد. یعنی آن سفته عندالمطالبه نیست.

 5. محمّدعلی خداپرست در 1396/03/17 @ 3:48 ب.ظ

  اگر در متن چک عبارت «بابت تضمین قرارداد…» درج شده باشد؛ دارنده ملزم به اثبات عدم انجام تعهد صادرکننده چک جهت وصول آن است.

 6. اگر مالک بخواهد ملکی را که سرقفلی آن متعلّق به دیگری است، به هر دلیلی تخریب کند، باید رضایت مالک سرقفلی را اخذ کند.

 7. زوج فقط زمانی می تواند با اشتغال زوجه مخالفت کند که شغل وی خلاف شأن خانواده باشد و باعث تزلزل بنیان آن شود و زوجه را نمی تواند از مشاغل معقول مثل معلّم، کارمند بانک و… منع کند.

 8. محمّدعلی خداپرست در 1396/03/17 @ 8:24 ب.ظ

  مطابق قانون جدید مالیاتی، اداره دارایی نه تنها به طور آنلاین، بر تمامی حساب ها و نقل و انتقالات و تراکنش های بانکی شما، در هر یک از بانک های کشور نظارت دارد، بلکه به خرید و فروش ارز و سکه توسط شما در صرافی ها، از طریق بانک مرکزی دسترسی دارد.

 9. قرارداد پیش فروش/خرید ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود و مشاورین املاک حق تنظیم آن را ندارند.

 10. اسامی دارندگان حق امضا در شرکت های سهامی اعم از عام و خاص حتّی در صورت عدم تغییر اشخاص انتخابی، هر 2 سال باید توسّط مجمع عمومی فوق العاده تعیین و بعد از ثبت صورتجلسه مذکور در روزنامه رسمی نشر آگهی شود.

 11. امضا در ظهر (پشت) اسناد تجاری (چک، سفته و برات) در اصل برای ضمانت است؛ نه انتقال سند. لذا صادرکننده و ظهرنویس سند الزاماً مسئول پرداخت وجه آن هستند.

 12. ازدواج زن ایرانی و مرد غیرایرانی منوط به اجازه دولت ایران است.
  مرجع صادرکننده این اجازه در داخل کشور، وزارت کشور و خارج از کشور، نمایندگان سیاسی کشور ایران هستند.
  این اجازه اصطلاحاً پروانه زناشویی نامیده می شود.

 13. در ماده 650 قانون مجازات برای شهادت دروغ مجازات 91 روز تا 2 سال حبس یا 150 تا یک میلیون و 200 هزار تومان جزای نقدی در نظر گرفته شده است.
  همچنین اگر شاهد به علت این شهادت باعث ضرر مالی به دیگری شده باشد، ملزم به جبران خسارت است.

 14. هر سندی، مثل فروش نامه و اجاره نامه که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم نشده باشد، چه نزد مشاور املاک و توسط مشاور املاک، چه در خارج از آن و توسط طرفین نوشته شده باشد، سند عادی بوده و رسمی نیست. هرچند این اسناد ارزش کامل قانونی دارند و در دادگاه قابل استناد هستند، امّا ممکن است مورد انکار قرار گیرند و دارنده این اسناد باید صحت آنها را اثبات کند.

 15. به مبلغی که در قراردادها بابت خسارت عدم انجام تعهد یا تأخیر در انجام آن درج می شود وجه التزام می گویند.

 16. محمّدعلی خداپرست در 1396/04/15 @ 7:01 ب.ظ

  زمانی که خریدار هنوز کل بهای معامله ملک را پرداخت نکرده برای جلوگیری از اقدام به فروش ملک به دیگری بهتر است در قرارداد عبارت ذیل درج شود:
  «حق انتقال مورد معامله و حقوق این قرارداد تحت هر عنوانی کلاً یا جزعا به شخص ثالث تا تسویه کامل ثمن و بها معامله از خریدار سلب گردید و هرگاه بدون پرداخت کل بها چنین انتقالی صورت گیرد، فروشنده مختار است به اعلام فسخ قرارداد که طی اظهارنامه به طرف دیگر به عمل می آید و نیز حق دریافت خسارت برای وی محفوظ است.»

 17. در معاملات مربوط به املاک غیرمنقول، فروشنده مکلف است مالیات نقل و انتقال را به شکل زیر بپردازد:
  – در صورت نقل و انتقال قطعی ملک خود، معادل 5 درصد از ارزش معاملاتی
  – در صورت انتقال حق کسب یا پیشه، معادل 2 درصد از مبلغ اخذ شده
  – در صورت معاوضه دو ملک، هر کدام از مالکان، باید 5 درصد از ارزش معاملاتی ملک خود را به عنوان مالیات بپردازند. به این ترتیب، معاوضه ملک بدترین انتخاب برای شماست؛ اگر بخواهید مالیات کمتری بپردازید!

 18. محمّدعلی خداپرست در 1396/04/31 @ 0:00 ق.ظ

  زمانی که جهت هرگونه معامله، طرف معامله دو نفر یا بیشتر هستند؛ و چک دریافتی از آنها فقط متعلق به یک نفر است؛ بهتر است سایر شرکای وی ظهر چک را با درج عبارت ضامن امضا نمایند.

 19. افرادی که اقدام به دودی کردن شیشه خودروی خود به صورت غیرمجاز و بیش از حد استاندارد (داخل ماشین قابل رؤیت نباشد) نمایند، 50 هزار تومان جریمه می شوند و ملزم به اصلاح شیشه خودرو هستند.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر