درمان دیسک با تزریق ازن

الو دکتر 1398/03/23 1398/03/23


ازن درمانی یا درمان بیرون زدگی دیسک با تزریق ازن روشی ساده، کم هزینه و مؤثر است که در درمان فتق دیسک کمر یا گردن کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. این روش به عنوان یک عمل کم تهاجم توسط وزارت بهداشت و درمان پذیرفته شده و در کتاب تعرفه های درمانی کد مستقل دارد و به عنوان یک روش علمی مناسب در درمان دوسوم دیسک های خفیف تا متوسط جایگزین مناسبی برای جراحی دیسک در حال انجام است. ازن گازی است که از تغییر مولکولی اکسیژن ایجاد می شود و دستگاه هایی که به عنوان ژنراتورهای طبی ازن استفاده می شود مشخصات استاندارد تعریف شده ای جهت تولید این گاز با دقت ماکروگرم در لیتر دارد. درمان دیسک با تزریق غلظت خاصی از این گاز به داخل دیسک انجام می شود. ورود این گاز به قسمت مرکزی دیسک سبب ایجاد تغییرات شیمیایی می شود که در دو تا چهار هفته بعد از تزریق با ایجاد فشار منفی در داخل دیسک سبب جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک و درمان علائم سیاتیک می شود.

نکات مهم در ازن درمانی دیسک

  1. تزریق ازن به داخل دیسک در اتاق عمل و با وسیله تصویربرداری به نام فلوروسکوپ و توسط پزشک فوق تخصص درد انجام می گیرد و هرگونه تزریق دیگری در ناحیه عضلات یا اطراف ستون مهره ها که در مطب انجام می شود سوء استفاده از عنوان ازن درمانی است و ازن درمانی دیسک محسوب نمی شود.
  2. ازن درمانی دیسک در یک جلسه انجام می شود و فقط در 10 درصد بیماران نیاز به تکرار دارد پس هرگونه روش درمانی به نام ازن درمانی که با تزریق دیسک در جلسات متعدد است، جنبه علمی ندارد.
  3. تزریق ازن یک روش درمانی است و به عنوان روش تسکینی استفاده نمی شود.
  4. اینکار در کلینیک درد و در اتاق عمل و با انجام بی حسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی و به صورت سرپایی انجام می شود. انجام این عمل هیچگونه عارضه جانبی یا آسیب به بافت های بدن را به همراه ندارد.
  5. دوسوم بیماران مبتلا به دیسک کمر می توانند از این روش به عنوان یک درمان کم تهاجم قبل از اقدام به جراحی استفاده کنند.

پزشک بعد از مراجعه مبتلایان به بیماری دیسک به درمانگاه های درد می تواند راهکارهای غیرجراحی مانند ازن درمانی، عمل دیسک با لیزر یا دیسکوژل را برای جلوگیری از انجام جراحی باز مطرح کند.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر