در سفر راهیان نور چه باید ببریم؟

در سفر راهیان نور چه باید ببریم؟

دوباره به انتهای اسفند و آغاز سال جدید نزدیک می شویم و زمزمه ی سفری دوباره در گوش ها پیچیده است. عاشقان کوله بار می بندند و قدم در راه عشق می گذارند و راهی سرزمین نور می شوند. شهیدان رفته اند اما هنوز ردپایشان در همین خاک باقی و هنوز عطر حضورشان جاری است. سالهاست در آستانه بهار، عشاق میعاد دوباره می بندند با آنهایی که رفته اند تا زندگی رنگ و بوی دیگری بگیرد. برای عازم شدن به این سفر باید در کنار وسایل موردنیاز سفر، کوله باری از عشق برداشت.

راهیان نور با آنچه از سفرهای دیگر در ذهن دارید متفاوت است. آنجا خبری از هتل های چندستاره و خوشرنگ و لعاب و وعده های غذای آنچنانی نیست. تنها باید به غذایی ساده بسنده کنید و سایبانی بر سر داشته باشید تا بتوانید گوشه ای از مشقت های جوانان آن دوره و زمان را درک کنید. آنجا جای فرشتگانی است که بی هیچ چیز تا اوج رسیدند. سفرهای راهیان نور معمولاً در بازه ای یک ماهه برنامه ریزی می شود که افراد بتوانند از نیمه اسفند ماه تا نیمه فروردین هر سال از این مناطق عملیاتی بازدید کنند.

سفری در پیش دارید که مستلزم همراه داشتن ملزوماتی است تا بتوانید نیازهای اوّلیه تان را رفع کنید. هر سفر راهیان نور حدود 5 روز به طول می انجامد که اغلب در قالب کاروان صورت می گیرد اما بعضی خانواده ها هم هستند که ترجیح می دهند به تنهایی مسیر را طی کنند.

هویت تان را همراه ببرید

ازجمله ملزوماتی که مانند هر مسافرت دیگری به عنوان مسافر باید همراهتان باشد، کارت شناسایی و از همه مهمتر کارت ملی است. نداشتن این ابزار تشخیص هویت ممکن است مشکلات زیادی را پیش پایتان قراردهد.

به فکر سلامت تان باشید

علاوه بر کارت ملی، دفترچه بیمه تان را هم همراه ببرید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که اگر مبتلا به بیماری خاصی نظیر دیابت، بیماری قلبی یا هر بیماری دیگری هستید و حتما باید دارو مصرف کنید، داروهایتان را هم در کوله تان بگنجانید. اگر احساس کردید وضعیت جسمی مناسبی ندارید و باید کنترل شوید، حتماً با شماره 096313 تماس بگیرید. این شماره تماس مربوط به سامانه ملی راهیان نور است که چندسالی است برای هدایت و حمایت زائران راهیان نور راه اندازی شده است و شما می توانید هر زمانی که در طول سفر با حوادث ناگهانی شامل حوادث امنیتی و ترافیک و امور درمانی یا حتی قضایی روبرو شدید، با این سامانه ارتباط برقرار کنید.

وسایل شخصی

حضور در این سفر با بقیه سفرها کمی متفاوت است. تا حدی که می توانید وسایل شخصی خود را سبک انتخاب کنید تا در طول مسیر و تردد در نقاط مختلف دچار مشکل نشوید. برای این که در این سفر سبک بارتر باشید، بهتر است به جای چمدان که هم جای بیشتری می گیرد و هم حمل و نقل آن دشوارتر است، یک کوله سبک انتخاب کنید و وسایل شخصی و ضروری تان را داخل آن قرار دهید تا هر زمان که به آن احتیاج داشتید، بتوانید به راحتی آنها را خارج کنید. خمیر و مسواک، قاشق و چنگال و لیوان مسافرتی و ترجیحاً تاشو، پول به اندازه ی نیاز و عابربانک همراه داشته باشید که هم مسأله امنیتی بیشتر رعایت شود و هم همراه داشتن پول، جای اضافی اشغال نکند.

ثبت خاطرات

اگر اهل ثبت تصاویر و خاطرات هستید، در این سفر از آن غافل نشوید. کاغذ و قلم و دوربین همراه خود داشته باشید تا تصاویر دلنشینی را از مناظر زیبا و خاطره انگیز سال های دفاع مقدس ثبت کنید.

سبک بپوشید

اگر می خواهید سفر راحت تری داشته باشید، در پوشش تان دقت کنید. کفش یکی از مؤلفه هایی است که باعث می شود با راحتی بیشتری قدم بردارید و کمتر احساس خستگی کنید. بنابراین کفش های سبک انتخاب کنید. علاوه بر این، لباس سبک را هم چاشنی سفرتان کنید. البته اگر به راهیان نور مناطق غرب کشور سفر می کنید لباس گرم را فراموش نکنید اما اگر عازم جنوب کشور هستید، همراه داشتن لباس تابستانی و بهاره کفایت می کند. علاوه بر این یک کلاه هم همراه داشته باشید تا هم شما را از تابش آفتاب حفظ کند و هم موقع بارش باران بتوانید سرتان را بپوشانید تا خیس نشود. می توانید برای هم لباس شدن با رزمندگان دفاع مقدس یک چفیه هم همراه داشته باشید و در طول سفر یاد آن روزها را زنده کنید.