دسترسی اشتراکی به یک جیمیل

این روزها خیلی از شرکت هایی که از ایمیل اختصاصی وب سایت خود استفاده می کنند، برای صرفه جویی در هزینه ها و عدم نیاز به خرید فضای میزبانی وب بیشتر، سرویس جیمیل را جایگزین سرویس ایمیل میزبانی سایت خود می کنند تا به این ترتیب به صورت کاملاً رایگان ضمن بهره مندی از خدمات و امکاناتی که جیمیل در اختیارشان قرار می دهد از 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی هم بهره مند شوند.

انجام این کار با فعالسازی دو قابلیت Send mail as و Check mail from در Settings->Accounts and Imports امکانپذیر است و به کاربر اجازه می دهد با مراجعه به محیط کاربری جیمیل، ایمیل های مورد نظر را از آدرسی مشابه با آدرس ایمیل سایت شخصی خود ارسال کند و هر ایمیلی که به آن ایمیل ارسال می شود نیز در حساب کاربری جیمیل خود دریافت کند. این قابلیت خیلی مفید است، امّا گاهی بعضی کاربران نیازمند این هستند تا حساب کاربری جیمیلی را که به این منظور ایجاد کرده اند، در اختیار چند نفر قرار دهند تا هریک از کاربران بتواند ایمیل ها را مدیریت کند و در صورت نیاز پاسخی ارسال کند یا ایمیل جدیدی بفرستد.

رایج ترین روشی که در این شرایط استفاده می شود اشتراک گذاری رمز حساب کاربری مربوطه بین کاربران موردنظر است، امّا در این ترفند می خواهم روشی را به شما آموزش دهم تا بدون نیاز به ارائه رمزعبور حساب کاربری اصلی، دسترسی دیگر افراد به ایمیل مورد نظر را فراهم کرده و با این کار نیازمندی افراد به خروج از حساب کاربری شخصی خود و ورود مجدد به جیمیل را نیز از میان بردارید.

روش انجام اینکار به این شرح است:

  1. ابتدا فرض می کنیم شما یک حساب کاربری جیمیل برای مدیریت ایمیل های اختصاصی سایت خود ایجاد کرده اید و دیگر کاربران نیز دارای حساب کاربری شخصی در سرویس جیمیل هستند.
  2. در ادامه برای ارائه مجوز دسترسی به حساب کاربری اصلی، وارد آن شده و از بالا – سمت راست روی آیکون تنظیمات که به شکل یک چرخ دنده است کلیک کرده و گزینه Settings را انتخاب کنید.
  3. در صفحه تنظیمات تب Accounts and Imports را انتخاب کرده و در بخش Grant access to your account روی گزینه Add another account کلیک کنید.
  4. آدرس جیمیل یکی از کاربرانی را که قصد دارید به ایمیل های موجود در حساب کاربری اصلی دسترسی داشته باشد، وارد کرده و روی Next Step کلیک کنید.
  5. با کلیک روی گزینه Send email to grant access عملیات ارائه دسترسی را تأیید کنید.
  6. حالا کاربر دارنده ایمیل واردشده در مرحله 4 باید با مراجعه به حساب کاربری خود، با کلیک روی لینک دریافتی، دسترسی به حساب کاربری اصلی را تأیید کند.
  7. بعد از تأییر کاربر، او با ورود به حساب کاربری جیمیل خود علاوه بر ایمیل های شخصی خود به ایمیل های کاربری مشخص شده توسط شما نیز دسترسی خواهد داشت و می تواند عملیاتی مثل مشاهده، پاسخ دادن، حذف و ارسال ایمیل جدید را اجرا کند.

نکته: برای ارائه دسترسی به هریک از کاربران موردنظر کافیست مراحل 3 تا 6 را تکرار کنید.