راهنمای خرید عینک آفتابی

راهنما, راهنمای خرید 1396/03/17 1396/03/18


امروزه دیگر استفاده از عینک های آفتابی یک ژست به حساب نمی آید و اغلب مردم به ضرورت استفاده از آن برای محافظت از چشم ها پی برده اند، در این روزهای آفتابی و پرنور بازار خرید و فروش عینک های آفتابی خیلی داغ است، امّا شاید همگان آنقدر که از ضرورت استفاده از آن اطّلاع دارند از نکات مهم در انتخاب و خرید آن مطلع نباشند. در پست امروز به نکات مهم در باب خرید عینک آفتابی پرداخته ایم.

چرا باید عینک آفتابی به چشم بزنیم؟

علت عینک آفتابی زدن، در امان ماندن چشم ها از اشعه ماورای بنفش خورشید، یا همان UV است. این اشعه سه نوع دارد: نوع A آن بیشتر توسط عدسی چشم جذب شده و ضرری برای چشم ندارد. نوع C آن در لایه ازن جذب می شود و به زمین نمی رسد که البته با وجود نظریاتی مبنی بر نازک شدن و یا سوراخ شدن لایه ازن باید به آن توجه بیشتری کرد و سرانجام نوع B آن که برای چشم مضر است. اشعه UV در درازمدت ممکن است باعث بروز بیماری های چشمی مثل آب مروارید، ماکولا، ناخنک، خشکی – قرمزی چشم و… شود.

1- حفاظت از چشم در برابر اشعه یووی

اوّلین نکته این است که عینک آفتابی بیش از هر چیزی باید قدرت محافظت از چشم در برابر اشعه یووی را داشته باشد، امّا چطور بدانیم که عینک موردنظرمان این ویژگی را داراست؟

خرید از فروشگاه ها و مراکز معتبر

حتماً شما هم بساط دستفروشان عینک های آفتابی را در کنار خیابان دیده اید، عینک هایی که قیمت هایی حدود 5 تا 20 هزار تومان دارند، همچنین فروشگاه های کمربندفروشی که به فروش عینک نیز اقدام می کنند و یا خرازی هایی که در کنار سایر اجناس خود به فروش عینک هم می پردازند. باید بدانید استفاده از عینک های آفتابی بی کیفیت ضرر بیشتری نسبت به استفاده نکردن از هیچگونه عینکی دارد، زیرا وقتی عینک آفتابی به چشم می زنید مردمک چشم گشادتر شده و اگر عینک بی کیفیتی باشد اشعه های مضر نور خورشید وارد چشم می شوند.

آقای تفقدی فروشنده عینک می گوید: فقط از فروشگاه هایی عینک آفتابی بخرید که دارای پروانه کسب از اتحادیه عینک سازان هستند، چون متصدیان این فروشگاه ها در زمینه فروش و ساخت عینک آموزش های لازم را دیده اند.

دستگاه یووی سنج

اکثر فروشگاه های معتبر دارای دستگاه یووی سنج هستند، می توانید از فروشنده بخواهید تا میزان جذب یووی عدسی عینک موردنظرتان را اندازه بگیرد. این عدد باید بین 98 تا 100 درصد باشد. اگر دستگاه یووی سنج عدد 400 نانو را نشان بدهد به معنی جذب 100 درصد یووی توسط عدسی عینک بوده و نشانه استاندارد بودن آن است. به برچسب یووی 400 روی دسته عینک بسنده نکنید و حتماً بخواهید توسط یووی سنج اندازه گیری شود. البته دقت داشته باشید که انواع تقلبی این دستگاه نیز در بازار وجود دارد که میزان جذب یووی را در همه عینک ها 100 نشان می دهد، از فروشنده بخواهید چند عینک مختلف را برای شما تست کند تا از عملکرد صحیح دستگاه مطمئن شوید.

2- رزولوشن و شفافیت خوب

دومین نکته، شفافیت و رزولوشن تصاویر است. متصدی فروشگاه عینک های طبی و آفتابی می گوید: وقتی عینک را بر چشم می گذارید تصاویر نباید مات نشان داده شوند. وی ادامه می دهد: عینک هایی که رزولوشن خوبی ندارند بعد از گذشت 10 دقیقه تا نیم ساعت چشم را خسته می کنند ولی اگر عینک باکیفیتی به چشم بزنید بعد از ساعت ها رانندگی هم چشم اذیت نمی شود. ایشان همچنین برای درک بهتر رزولوشن توصیه می کنند چند عینک را به چشم زده و کیفیت و شفافیت تصاویر را در آنها مقایسه کنید.

3- عدسی یکنواخت و سالم

نکته سوم این است که عدسی نباید دارای هیچگونه موج و ناهمواری باشد. ممکن است عینکی درصد بالایی از موج یووی را جذب کند امّا وقتی عدسی آن موجدار باشد، ارزشی ندارد چون با بالا و پایین نشان دادن سطوح به چشم آسیب می زند.

یک آزمایش برای موجدار نبودن عدسی

آقای تفقدی می گوید: عینک را در فاصله 20 تا 30 سانتیمتری از چشم خود در برابر نوشته ای قرار دهید و شروع به بالا و پایین تکان دادن عینک خود در مقابل نوشته کنید، بعد از مکث، به اصطلاح نوشته نباید راه برود، به این معنی که در تمام جهات به یک اندازه نشان داده شود و بیضی، سایه دار و درهم نشان داده نشود. همچنین جنس عدسی ها، معمولاً شیشه ای و یا پلاستیکی است. نوع شیشه ای گزینه بهتری است چون کمتر خش می افتد امّا به نسبت پلاستیکی سنگین تر است. همچنین شکنندگی عدسی های شیشه ای بیشتر است.

رنگ عدسی ها

بهترین رنگ برای عدسی ها، رنگی است که کمترین تأثیر را در تغییر رنگ های تصاویر داشته باشد، چون بعضی رنگ ها مثل رنگ آبی و یا صورتی باعث حذف بعضی رنگ ها و تغییر آن به رنگ های دیگر می شوند. بهترین رنگ ها برای عدسی عینک های آفتابی، خاکستری و قهوه ای تیره هستند چون کمترین تغییر رنگ ممکن در اشیا را دارند.

شکل صورت و فریم متناسب با آن

برای افراد با صورت های بیضی شکل، فریم های مستطیلی و کشیده پیشنهاد می شود. صورت های گرد با فریم های مربعی و زاویه دار هماهنگ می شوند و برای صورت های مربع شکل، فریم های بیضی و گرد توصیه می گردد.

رنگ فریم متناسب با پوست

کسانی که سفیدپوست هستند بهتر است از رنگ های تند مثل مشکی، قهوه ای، قرمز و آبی استفاده کنند و برای افرادی که پوست تیره تری دارند و یا گندمی هستند، رنگ های سفید، مشکی و خاکستری مناسب تر هستند.

عینک های پلاریزه

به اغلب ما هنگام خرید عینک، تصویر یک دلفین نشان داده می شود که بعد از زدن عینک پلاریزه آن را واضح می بینیم و بعد گفته می شود پس این عینک خوبی است! در حقیقت خاصیت پلاریزه بودن این است که خطوط افقی را حذف کرده و فقط به امواج عمودی اجازه عبور می دهد. این خاصیت در مقابل نورهای منعکس شده از سطح دریا، سراب در جاده ها و از سطح برف ها بسیار مؤثر و کمک کننده است امّا در بقیه موارد نباید از این خاصیت استفاده کرد.

سازنده و فروشنده عینک درباره عینک های پلاریزه می گوید: در اروپا 5 درصد از عینک ها، پلاریزه ساخته می شوند در حالی که 99 درصد عینک های چینی که به ایران وارد می شوند، پلاریزه هستند. عینک های پلاریزه فقط باید در مواقع خاصی استفاده شوند مثلاً برای اسکی بازان و یا دریانوردان و همچنین رانندگی به مدت طولانی در جاده ها. در غیر این صورت استفاده از عینک های پلاریزه در مواقع عادی به خاطر حذف نورهای افقی باعث می شود مغز به خود بقبولاند که این نور افقی وجود ندارد و همین موضوع باعث می شود هنگامیکه از عینک استفاده نمی کنیم احساس سردرد کنیم.

کمترین قیمت یک عینک مناسب برای سلامت چشم

آقای تفقدی این میزان را بین 80 تا 100 تومان اعلام و تأکید می کند: قیمت، ملاک مناسبی برای خرید نیست چون ممکن است عده ای تخلف کرده و عینک 20 تومانی را به این قیمت بفروشند. امّا اگر از مکان های معتبر خرید کنید، می توانید با 80 تومان یک عینک یووی دار با کیفیت فریم پایین بخرید امّا اگر عینک یووی دار با عدسی و فریم باکیفیت بخواهید کف قیمت آن 250 هزار تومان است.

عینک های برند

اگر اوضاع مالی تان خوب است و مارک خاصی از عینک های آفتابی را مدنظر دارید، بهتر است از نمایندگی های معتبر همان برند خریداری کنید. اغلب عینک های برند، شناسنامه دار هستند و از حدود 600 هزار تومان تا 18 میلیون تومان در بازار ایران وجود دارند. بعضی از برندهای معروف در صنعت عینک های آفتابی؛ ری بن، گوجی، دی اند جی، شنل، پرادا، آرمانی، فندی، روبرتو کاوالی، بولگاری، پلیس، تام فورد و ورساچه هستند.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر