راهنمای خرید کمربند

راهنمای خرید کمربند

زمانی که حرف از پوشش آراسته به ویژه در آقایان می شود، کمربند یکی از ارکان اساسی محسوب می شود. این در حالی است که بیشتر افراد به کمربند به چشم ابزاری برای نگه داشتن شلوارشان نگاه می کنند و به آن اهمیت نمی دهند. با وجود این که شاید کمربند نقشی در ظاهر افراد نداشته باشد، اما انتخاب نوع مناسب آن به حد زیادی می تواند تأثیرگذار باشد به حدی که ظاهر آقایان بدون استفاده از کمربند کامل نمی شود.

با رنگ کفش هایتان هماهنگ کنید

فارغ از این که اهل پوشیدن کفش رسمی هستید یا کفش راحتی، باید دقت داشته باشید که بهتر است برای زیبایی بیشتر ظاهرتان، رنگ کفش و کمربندتان را با هم هماهنگ کنید. پس هرگز از کفش و کمربند با رنگ متضاد استفاده نکنید. اگر کفش های کلاسیک واکس زده می پوشید، حتما به خاطر داشته باشید که کمربندتان هم ظاهری براق داشته باشد. شما می توانید لباس هایتان را با کمربندهای جیر و غیررسمی هماهنگ کنید.

جنس کمربند

چرم: چرم پرطرفدارترین جنس کمربند است که در مقایسه با جنس های دیگر،  رسمی تر به نظر می رسد. اما به خاطر داشته باشید رنگ کمربند از مهمترین نکاتی است که حتی می تواند رسمیت کمربند را هم تغییر دهد؛ به این معنا که شاید از کمربندی چرم در یک جلسه رسمی استفاده کرده باشید اما رنگ نامناسب آن، کمربند را کاملاً غیررسمی کرده باشد.

کمربندهای رنگی پشت چرمی: این کمربندها معمولاً رنگ های روشن دارند و غیررسمی تر هستند و می توانید در فعالیت های روزانه از آنها استفاده کنید.

کمربند پارچه برزنتی و زبر: این نوع کمربندها معمولاً غیررسمی هستند و استفاده از آن بسیار راحت است.

کمربندهای نظامی: جنس این نوع کمربند بیشتر برای اماکن غیررسمی و در گذشت و گذارها مناسب است. هرگز این نوع کمربند را با کت و شلوار استفاده نکنید.

جنس وینیل: کمربند از جنس وینیل ارزان قیمت و رنگی است و معمولاً جوانان از آن استفاده می کنند.

گروه بندی کمربندها

کمربندهای رسمی: کمربندهای رسمی معمولاً از جنس چرم بوده و چهار سانتیمتر پهنا دارند. طول این نوع کمربند باید به اندازه ای باشد که یک دور کامل دور کمر چرخیده و از اولین حلقه کمربند عبور کند.

کمربندهای غیررسمی: این نوع کمربندها بین چهار تا پنج سانتیمتر پهنا داشته و رنگ های مختلفی دارند.

کمربندهای دورو: این کمربندها معمولاً سگکی چرخشی دارند و قسمت داخلی و بیرونی آن دو رنگ متفاوت دارند بطوریکه فرد می تواند هروقت که بخواهد از طرف دیگر سگک استفاده کند. برای این کار فقط باید سگک را بچرخانید و قسمت پشت کمربند را روی لباستان ببندید. کمربندهای دورو، معمولاً رنگ های مشکی و قهوه ای دارند.

کیفیت

موقع خرید کمربند مناسب حتما به این نکته توجه کنید که بافت کمربند شکننده نباشد و زود چروک نخورد. برای این که این مورد را تست کنید، پشت کمربند را کمی با ناخن خراش بدهید، اگر خط باریکی روی بافت آن ایجاد شد، چرم نرم و تازه است، اما چرم های سفت، در برابر رد ناخن مقاوم هستند. ساخت و دوخت کمربند روی قیمت آن تأثیرگذار است. موقع خرید، حتماً به دوخت های کوچک و ظریف و محکم آن توجه داشته باشید؛ به ویژه اگر می خواهید کمربند چرم خریداری کنید.

انواع سگک

علاوه بر خود کمربند، سگک های بکاررفته در آن هم نقش مهمی ایفا می کنند. اگر گهگاه از کمربند استفاده می کنید، می توانید از سگک های مد روز و شیک استفاده کنید. سگک های ساده معمولاً برای ملاقات های رسمی مناسب تر هستند.

سگک قاب دار: این نوع سگک با شکل مستطیلی ای که دارد ظاهری رسمی داشته و بیشتر مردان با لباس های رسمی از آن استفاده می کنند.

سگک لوحی: این نوع سگک معمولاً غیررسمی و تزئینی است که قلابی به سمت پشت دارد و داخل کمربند می رود.

سگک قاب دار: این نوع سگک توخالی است و کمربند از داخل آن عبور می کند. این سگک دارای گیره ای است که کمربند را داخل قاب نگه می دارد.

حلقه D شکل: در این نوع سگک، یک یا دو نوع حلقه، سگک را تشکیل می دهند و کمربند با گذشتن از داخل این دو حلقه، محکم می شود.

سگک گیره ای: این نوع سگک از دو قسمت نر و مادگی تشکیل شده که مانند کمربند ایمنی داخل هم چفت می شوند.

رنگ کمربند

همیشه به این قانون پایبند باشید که «چرم را باید با چرم ست کرد.» این قانون در مورد هماهنگی کمربند و کفش هم صدق می کند. اگر کفش چرم قهوه ای می پوشید، کمربندتان هم باید قهوه ای باشد و برعکس. اگر کفش چرمتان مشکی است، کمربندتان را هم مشکی انتخاب کنید. اگر کمربندی براق خریداری کرده اید، کفشتان هم به همان اندازه باید بدرخشد و خوب برق افتاده باشد تا هماهنگی لازم برقرار شود. اگر لباسی اسپورت و غیررسمی می پوشید، لزومی ندارد از کمربند چرم استفاده کنید بلکه دستتان در انتخاب باز است و از دیگر انواع کمربند هم می توانید استفاده کنید.

کمربند مناسب برای خانم ها

عده ای شاید تصور کنند کمربند مخصوص آقایان است، اما غافل از این که استفاده از کمربند در پوشش خانم ها، بسیار حائز اهمیت است و به بهتر دیده شدن اندام کمک می کند. سعی کنید از کمربندهای پهن در پوشش های غیررسمی و از کمربندهای باریک تر که کلاسیک تر هستند برای پوشش های رسمی تر استفاده کنید. درواقع، هدف اصلی استفاده از کمربند، باریک تر نشان دادن کمر به ویژه در خانم ها و برقراری تناسب اندام است. برای این که راحت تر بتوانید کمربند مناسبی خریداری کنید، ابتدا به اندام خود توجه کنید. هر دو مدل کمربندهای باریک و پهن برای خانم هایی که بالاتنه بلندی دارند قابل استفاده است، اما بهتر است کمربندی پهن با رنگ مخالف لباس را انتخاب کنند، اما اگر بالاتنه شما کوتاه است، کمربندهای باریک برای شما بهترین گزینه هستند. از طرف دیگر، اگر دچار اضافه وزن و شکم بزرگی هستید، برای کوچک تر نشان دادن شکم، از کمربندهایی با رنگ تیره استفاده کنید. اگر اندام تان سیبی شکل است و اندازه کمر بزرگی دارید، از کمربند تیره رنگی استفاده کنید که انعطاف بالایی داشته باشد. اگر کمر صافی دارید، با لباس هایی که پایین تنه گشادی دارند، کمربند ببندید. اگر کمر باریکی دارید، در انتخاب کمربند یا لباس محدودیتی ندارید و حتی به راحتی می توانید از کمربندهایی با رنگ روشن استفاده کنید. از نظر سایزبندی کمربند برای خانم ها، باید موقع خرید پنج سانتیمتر بزرگ تر از اندازه دور کمر خریداری کنید تا نگران کوچک بودن کمربند نباشید. کمربندهای سایز 61 تا 66 سانت برای خانم هایی با سایز خیلی کوچک، کمربند با سایز 81 تا 86 سانت برای سایز متوسط و کمربندهایی با اندازه 91 تا 96 سانت برای خانم هایی با سایز بزرگ کاربرد دارد.

ندا اظهری – ضمیمه چاردیواری روزنامه جام جم