راهنمای کامل استفاده از رادیاتورهای خانگی

راهنمای کامل استفاده از رادیاتورهای خانگی

قدیم ها، خانه ها را معمولاً با کرسی گرم می کردند. جلوتر که آمدیم، کرسی جایش را به بخاری های هیزمی داد که افراد برای گرم کردن خانه ها باید دست به تبر می شدند و هیزم می شکستند. بعد از آن بخاری ها و چراغ های نفتی به میدان آمدند و بعد هم که خانه ها گازکشی شدند، بخاری های گازی و شوفاژ وارد خانه ها شد. در حال حاضر، در کنار بخاری های گازی که زمانی حرف اوّل را در گرمایش خانه می زدند، رادیاتورها یا شوفاژها گزینه مناسب تری هستند که برخلاف بخاری، دیگر خطر مسمومیت و مرگ ناشی از منوکسید کرین هم افراد را تهدید نمی کند.

بدن انسان بیشتر از آن که به هوای محیط حساس باشد، به دمای سطوح اطراف حساس است و به همین دلیل انسان ها در هوای سرد، با استفاده از منبع گرمای تابشی احساس بهتری می کنند. اما با سطوح سردی چون شیشه بکاررفته در پنجره ها خیلی ارتباط برقرار نمی کنند. رادیاتورهای پنلی که منبع اصلی گرمای تابشی هستند، غالباً برای بازدهی بهتر و گرم کردن محیط بدون اتلاف حرارت، باید در زیر پنجره ها نصب شوند تا سرمای ورودی به خانه از طریق پنجره ها را گرم کند. این مسأله در طول روز که شیشه در معرض نور قرار می گیرد، اهمیت پیدا می کند. شب ها هم پنجره با کرکره ها و پرده عایق می شود و از رادیاتور در مقابل سرما محافظت می کند. هوای گرمی که از رادیاتور به هوای اتاق منتشر می شود، سرمای ورودی را به دام می اندازد و به این ترتیب دمای هوای اتاق در اطراف پنجره ها بالاتررفته و احتمال اتلاف حرارت محیط کاهش می یابد.

اندازه رادیاتور و نوع آن

معمولاً رادیاتورهای آلومینیومی به خاطر اینکه رسانای بهتری هستند، برای خانه مناسب ترند و حرارت را بهتر انتقال می دهند و یکی از بهترین دستگاه ها برای انتقال حرارت از آب در گردش به فضای اتاق است.

گرمای خروجی از رادیاتورها برای هر اتاق برحسب معیارهای مختلفی اندازه گیری می شود. مهمترین عامل برای انتخاب اندازه رادیاتور، اندازه اتاق موردنظر شماست و علاوه بر آن باید دوجداره بودن پنجره ها، تعداد درها و جهت قرارگرفتن پنجره ها را هم مدنظر قراردهید. بعد از آن نوبت انتخاب خروجی حرارت و اندازه رادیاتور است. در بیشتر موارد، حتی برای اتاق های بزرگ هم یک یا دو رادیاتور کفایت می کند. یکی از فاکتورهای انتخاب رادیاتور مناسب، توجه به دمایی است که برای قسمت های مختلف خانه نیاز دارید. دمای مناسب برای قسمت حال و اتاق نشیمن 21 درجه، آشپزخانه 16، اتاق خواب 15، حمام 23 و راه پله ها 18 درجه سانتیگراد است. علاوه بر این، برحسب ارتفاع، طول و عرض هر اتاق می توان اندازه رادیاتور را تعیین کرد.

رادیاتور عمودی یا افقی؟

رادیاتورها به دو صورت عمودی و افقی تولید می شوند. انواع عمودی آن معمولاً برای اتاق های نشیمن و حال مناسب ترند. همچنین رادیاتور حمام هم به طور افقی تولید می شود. در سال های اخیر تولیدکنندگان تلاش کرده اند رادیاتورها را زیباتر کنند و در کنار آن میزان گرمای آن دیگر منتقل نشود. البته انتخاب رادیاتورهای عمودی یا افقی هیچ تأثیری در گرمایش آنها ندارد و هر دو مدل به گرمایش محیط کمک می کنند.