خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

روغن ترمز

خودرو, فوت و فن 1396/03/21

با تداوم تولید خودرو در جهان و افزایش سرعت خودروها در جاده های درون و برون شهری نیاز این مرکبان فلزی به داشتن ترمزهایی بسیار مناسب با عملکردی بسیار دقیق تر حس شد و تلاش برای افزایش ضریب ایمنی خودروها با ایجاد تغییرات در سیستم ترمز توسط طراحان کارآزموده صنعت خودرو همراه بوده است.

یکی از پارامترهای خیلی مهم در عملکرد مناسب و به موقع ترمز خودرو روغن ترمز است.

آیا تاکنون به نقش و اهمیت و ویژگی های یک روغن ترمز مناسب فکر کرده اید؟

روغن ترمز ماده ای سنتزی (مصنوعی) بوده که از دسته سیالات هیدرولیک با کارایی بالا می باشد و در برابر فشار تراکم ناپذیر است.

روغن ترمز را باید در محلی دور از نور و گرد و غبار و رطوبت نگهداری کرد. البته روغن ترمز به شدت جاذب رطوبت بوده و با جذب رطوبت دچار افت دمای جوش می شود که این مسأله می تواند خطرات زیادی داشته باشد.

نقطه جوش روغن ترمزها از 185 درجه سانتیگراد به بالاست و وجود آب یا رطوبت باعث کاهش نقطه ی جوش روغن ترمز می شود و در ترمز زدن های متوالی به دلیل اصطکاک بین لنت و دیسک یا کاسه چرخ گرمای زیادی تولید می شود و نهایتاً با انتقال آن به روغن ترمز نیروی وارده به پیستون های چرخ جهت ترمزگرفتن کاهش خواهد یافت.

روغن ترمزها بسته به سطح استاندارد، نوع کیفیت و توصیه ی خودروساز به DOT3 و یا DOT4 تقسیم بندی می شوند که یکی از توصیه های مهم جهت استفاده نوع خاصی از روغن ترمز نقطه ی جوش آن است و نکته ی مهم دیگر تناسب بین اجزای لاستیکی و قطعات فلزی با ترکیبات شیمیایی موجود در آن روغن ترمز است. در صورت استفاده از روغن ترمز نامناسب اجزای لاستیکی و قطعات فلزی و مدار ترمز به سرعت فرسوده شده و عملکرد آن قابل اطمینان نخواهد بود.

روغن موتور مناسب در برابر جذب و تشکیل حباب هوا مقاوم بوده و در تماس با سایر اجزای سیستم ترمز از خود رسوبی بر جای نمی گذارد.

از مخلوط کردن مایع ترمزهای مختلف جداً خودداری کنید.

همیشه سطح روغن ترمز را در مخزن مربوطه چک کنید. سطح روغن ترمز همیشه باید تا علامت Maximum پُر باشد تا از وارد شدن هوا به مدار ترمز جلوگیری شود.

در صورت عدم واکنش مناسب سیستم ترمز با مراجعه به نمایندگی های مجاز، لنت ها و کفشک های ترمز را بازدید و سطح روغن را چک کرده و مدار ترمز را هواگیری کنید.

در صورت رانندگی در جاده های سنگلاخی و یا برخورد کف خودرو با زمین، لوله های ترمز را از جهت نشتی بازدید کنید.

در صورت هرگونه نشتی و یا کاهش یکباره ی سطح روغن در مخزن روغن ترمز جهت بازدید ترمزها به تعمیرکاران مجاز مراجعه نمایید.

توصیه می شود به دلیل جاذب رطوبت بودن روغن ترمز حداقل هر دو سال و یا 60 هزار کیلومتر آن را به طور کامل تعویض کنید.

ارسال نظر

 • سریال کره ای «وضعیت اضطراری» در شبکه 5

  با در 1396/10/20 - 0 نظرات

  سریال جدید «وضعیت اضطراری» (D-Day) از شنبه 23 دی ماه ساعت 19 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. این مجموعه محصول کشور کره جنوبی، سال 2015 به کارگردانی یونگ وو است که افشین زی نوری مدیریت دوبلاژ آن را بر عهده داشته است. جونگ سو مین، کیم یونگ، جین ها سوئک و… بازیگران اصلی […]

 • انواع قبوض جریمه رانندگی کدامند؟

  با در 1396/10/16 - 0 نظرات

  رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی و همچنین چگونگی پیگیری و اعتراض به آنها سخن گفت. سرهنگ احمد کرمی اسد درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی گفت: ابلاغ تخلفات و جرایم رانندگی به صورت تسلیمی، الصاقی، دوبرگی و دوربینی صورت می گیرد.

 • هر زلزله چه قدرتی دارد؟

  با در 1396/10/07 - 0 نظرات

  واحد اندازه گیری زلزله ریشتر است. هر زلزله ای هم که یک ریشتر بیشتر می شود قدرت تخریب تصاعدی داشته و حتی قدرت همین یک ریشتر را تا 31 برابر گفته اند. زلزله زیر 2 ریشتر: انسان ها این زلزله را متوجه نشده و فقط توسط دستگاه ثبت می شود. این زلزله میلیون ها بار […]

 • چگونگی مقاوم سازی خانه در برابر زلزله

  با در 1396/10/14 - 0 نظرات

  زلزله شناسان با استفاده از مستندات زلزله ثبت شده می توانند به طور تخمینی بگویند کجا و چه زمانی حرکات قوی لرزه ای رخ داده است، امّا دقیق ترین مقیاس ها و ابزارهای لرزه شناسی تاکنون موفق به نتیجه گیری درباره لرزش هایی که در آینده رخ خواهد داد یا تشخیص اینکه لرزش های ایجادشده […]

 • «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  با در 1396/10/26 - 0 نظرات

  فیلم سینمایی «رگ خواب» به کارگردانی حمید نعمت الله و با بازی لیلا حاتمی و کوروش تهامی از صبح امروز در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. «رگ خواب» در سال گذشته، با سه سیمرغ جشنواره فجر، شش جایزه از منتقدان و پنج تندیس خانه سینما، از آثار موفّق سینمای ایران بود و با فروشی نزدیک […]

تلویزیون اینترنتی لنز