عروس همیشه سبز

عروس همیشه سبز

این روزها به مناسبت اعیاد پیش رو بسیاری از خانواده ها در گوشه و کنار کشورمان در تدارک برگزاری مراسم عروسی هستند و زوج های بسیاری قرار است در لباس عروس و داماد بدرخشند و زندگی مشترک شان را آغاز کنند.

حالا احتمالاً می پرسید که خب این عروس و داماد بازی! چه ارتباطی به معرفی گل و گیاه دارد. راستش را بخواهید از شما چه پنهان که خانواده من هم درگیر تهیه جهیزیه و فرستادن خواهرم به خانه بخت است و همینطور که داشتم فکر می کردم این هفته از چه گیاه آپارتمانی بنویسم یک چشمم به خواهرم افتاد و یک چشمم به ساق عروس دوست داشتنی که گوشه خانه نشسته و منتظر گل دادن است.

بله به همین سادگی قرار شد این هفته برایتان از ساکولنت گوشتی اچوریا یا همان ساق عروس خودمان بنویسم که یکی از انواع گیاهان همیشه سبز به شمار می رود که در فصل های خنک سال رشد می کند و در بهار و میانه تابستان به بعد معمولاً گل می دهد.

این گیاه گونه های مختلفی دارد آنقدر که من شب امتحان و در دوران دانشجویی از دست این گیاه و انواع آن کلی حرص خوردم! بگذریم… این گیاه بومی کشور مکزیک است. انواع گوشتی این گیاه برگ های مدوری دارند که روی آنها را تارهای سفیدرنگ پوشش داده است و حدود هشت سانتیمتر ارتفاع دارد. گل های قرمزرنگ آن هم در ساقه قرار می گیرند.

شرایط نگهداری

  • برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک آن تا عمق سه سانتیمتری خشک شود و بعد گیاه را آبیاری کرد. برخی کارشناسان حوزه گیاه معتقدند این گیاه را هر دو هفته یکبار آب بدهید و اعتقاد دارند این گیاهان به دوره های کوتاه خشکی نیاز دارند. در فصول سرد و زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد.
  • این گیاه از لحاظ نور به محیطی پرنور و روشن و اشعه های مستقیم آفتاب نیازمند است و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگ را خواهد داشت. البته باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید به خصوص در روزهای گرم تابستان مثل همین روزهایی که در آن هستیم، محافظت کرد.
  • حداکثر میزان دمای مورد علاقه ساق عروس تا 25 درجه سانتیگراد است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگ هایش کاسته می شود و خلاصه کلام این که گیاه به قول معروف از ریخت می افتد و پژمرده می زند.
  • خاک مناسب برای اچوریا خاک سبک با ترکیب پیت ماس، ماسه و ورمی یا کود حیوانی پوسیده است.
  • آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگ های گیاه است که به خصوص ابتدا برگ های پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می کنند.