عسل شناسی به سبک زنبورداران

عسل شناسی به سبک زنبورداران

تشخیص کیفیت و اصالت عسل، مقوله چالش برانگیزی است که انواع و اقسام راهکارهای تخصصی یا غیرتخصصی برای آن ارائه می شود اما باز هم مرجعی جز آزمایشگاه نمی تواند عیار درست عسل را تعیین کند. با عبدالرضا بیگناه، رئیس انجمن ملی زنبورداران و تولیدکنندگان عسل گفتگو کرده ایم.

معیار عسل خوب و بد از نظر تولیدکننده چیست؟

ما در ایران 4 فصل داریم و انواع اقلیم، پس ذاتاً عسل تولیدی در این فصل ها و در اقلیم ها انواع مختلفی دارد. یک زنبوردار 4 فصل سال کندوها را به گل نزدیک می کند و عسل می گیرد، یک زنبوردار اصلاً کوچ نمی کند. کیفیت این دو هم با هم فرق دارد. اساساً بهترین کیفیت عسل متعلق به کندوهایی است که اصلاً کوچ نمی کنند و تقریباً نیمی از سال در خواب هستند. اما کیفیت عسل همین کندوها هم بسته به نوع تغذیه زنبور متفاوت خواهد بود. مثلاً شاید یک زنبوردار کندوها را با آب شکر هم تغذیه کند که در این صورت میزان ساکاروز موجود در عسل بالاتر از 5 درصد است و شاید تا 9 درصد هم بالا برود. در مقابل کندویی که در منطقه ای بکر و پُرگل قرار دارد عسلی با ساکاروز زیر 5 درصد و ارگانیک تولید می کند که بهترین نوع عسل محسوب می شود.

غلظت عسل هم می تواند معیار کیفیت باشد؟

غلظت عسل بیشتر به آب و هوای منطقه ای مربوط می شود که کندو در آن قرار دارد. اگر منطقه ای رطوبت بالایی داشته باشد طبیعتاً عسل رقیق تر است و اگر خشک باشد غلظت آن افزایش پیدا می کند. رطوبت معمول عسل 24 است که در عسل های تولیدشده در دامنه های دماوند، زاگرس و ارتفاعات اردبیل وجود دارد؛ اما مثلاً در گیلان رطوبت بیشتر است و تا 30 نیز می رسد درنتیجه عسل رقیق می شود در حالی که در مناطق گرم و خشک، رطوبت عسل تا 18 هم پایین می آید.

پس ملاک کیفیت عسل چیست؟

کسی که یک عمر با زنبور سروکار داشته هم می تواند با چشیدن و دیدن عسل درباره آن حکمی بدهد اما اصالت و کیفیت عسل را فقط آزمایشگاه می تواند مشخص کند. البته مسائلی مانند رس بستن عسل که به واسطه وجود دیاستاز اتفاق می افتد یکی از ملاک های تشخیص عسل طبیعی و باکیفیت از عسل تقلبی است اما این موضوع درباره عسل های گرمادیده مصداق ندارد؛ زیرا دیاستاز این عسل ها برای زیباترشدن ظاهر عسل نابودشده و عسل هر میزان بماند ته نشین نمی شود و رس نمی بندد.

عسلی که شکرک ببندد، تقلبی است؟

رس بستن عسل طبیعی به گونه ای است که ظاهر عسل مات می شود و شکل خامه ای به خود می گیرد. این عسل همچنان نرم است و با گرم شدن آب می شود. این موضوع با شکرک بستن، جامدشدن و زبرشدن عسل فرق دارد. عسل طبیعی حتی اگر کاملاً ته نشین شود و رس ببندد باز هم سفت و زبر نمی شود. البته بررسی ظاهر عسل فقط اندکی به تأیید اصالت عسل کمک می کند در حالی که عسل های شرکتی موجود در بازار غالباً حرارت دیده هستند و اصلاً رس نمی بندند یا مدت زیادی رس بستن آنها طول می کشد. برای همین توصیه می شود عسل از تولیدکننده شناخته شده، فروشنده معتمد و آشنا یا به گواهی مجوزهای سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو خریداری شود.