فرانسوی جان سخت

فرانسوی جان سخت

فصل سرما که از راه می رسد معمولاً بالکن ها و باغچه های آپارتمان مانند خیابان و کوچه ها از سرسبزی رنگ می بازد، آنها که اهل قراردادن گلدان و باکس های گل در منزل هستند با برگ های زرد و ریخته مواجه می شوند و معمولاً چندماهی را بی خیال باغچه و بالکن شان می شوند. اما در همین شرایط آب و هوایی هم هستند گیاهانی که می توان روی سرسبزی همیشگی آنها حساب بازکرد. نمونه اش «ناز» است، ناز از نوع فرانسوی اش در ایران بیشتر هوادار دارد البته نوع ژاپنی و یخی هم دارد که چندان زیبایی ناز فرانسوی را ندارد.

ناز فرانسوی به دلیل برگ های قلبی و کوچک و ازطرفی گل های سرخ، صورتی و گاهی ارغوانی که در همه فصول سال لابلای برگ ها چشمک می زنند، می تواند سرسبزی فضای باز خانه شما را تضمین کند.

ناز گیاهی با سبزی مسطح یا به قول معروف رونده است و ما پیشنهاد می کنیم از کاج های تزئینی کوچک یا شمشادهای کوچک ژاپنی در میان آن استفاده کنید تا از نظر زیبایی در فصل سرما هم جلوه گری بیشتری داشته باشد.

شرایط نگهداری

نور: همانطور که گفته شد ناز گیاه داخل آپارتمان نیست و باید در محیط باز مثل بالکن، راه پله، باغچه و… قرار گیرد، پس به نور مناسبی احتیاج دارد، در فصول سرد سال و یخبندان آن را در محیطی قرار دهید که حداقل 10 درجه بالای صفر باشد و طبیعتاً سرمای زیاد گلدهی آن را مختل می کند.

خاک: خاک ایده آل برای ناز، سبک و شنی است که با مقداری خاک باغچه و خاک برگ مخلوط شده باشد.

دما: ناز فرانسوی تا زمانیکه دمای شبانه به زیر 10 درجه سانتیگراد پایین نیاید به رشد خود ادامه می دهد.

آبیاری: ناز در برابر خشکی و کم آبی مقاوم است، اما نباید گذاشت خاک آن خیلی خشک شود و روزانه نیاز به آبیاری و آبپاشی دارد.

آفات و بیماری ها: از آفات رایج آن می توان شته را نام برد که به گیاه جوان خسارت وارد می کند و ازجمله بیماری ها هم می توان حساس بودن به مرگ گیاهچه را ذکر کرد.