لکه بری از مبلمان خانه

لکه بری از مبلمان خانه

قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر شده و تمیزکردن و شستشوی آنها هم مزید بر علت شده است.

بعضی خانواده ها مبل ها را برای شستشو به مراکز مخصوص تحویل می دهند اما بعضی هم ترجیح می دهند خودشان دست به کار شوند و آستین ها را بالا بزنند و کمی هم در هزینه های خانواده صرفه جویی کنند، اما مبلمان خانه و لکه هایی را که روی آنها می ریزند چگونه تمیز کنیم؟

قبل از هر اقدامی ابتدا باید جنس مبلمان را مشخص کنید تا بدانید چگونه آن را تمیز کنید. جنس مبلمان معمولاً در برچسبی که روی آن چسبانده می شود، مشخص شده است.

اگر روی برچسب W حک شده یعنی این جنس را فقط با آب بشویید. اگر X حک شده یعنی آن را فقط با جارو تمیز کنید و نیاز به شستشو نیست. اگر SW روی برچسب نوشته شده یعنی می توانید از آب یا در صورت تمایل از پاک کننده استفاده کنید. در صورتی که حرف S نوشته شده باشد باید مبل را فقط با مواد پاک کننده بشویید.

بعد از آن، کوسن ها را برداشته و گوشه و کنارها و درزهای مبل را با یک برس کوچک تمیز کنید. زباله هایی که در درزها ریخته، بردارید. برای تمیزکردن پارچه مبل از یک پارچه یا حوله سفید استفاده کنید زیرا پارچه ها و اسفنج های رنگی ممکن است رنگ خود را به پارچه مبل منتقل کنند.

لکه بری از مبلمان پارچه ای

یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن لکه های ایجادشده روی مبل، استفاده از محلولی دست ساز است. قبل از هرکار، ابتدا با جاروبرقی خاک های مبل را بگیرید. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم ترکیب کنید. ترکیب جوش شیرین و سرکه معجزه می کند و سخت ترین لکه ها را هم از بین می برد. سپس پارچه ای مرطوب را به این محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید. از زیادکشیدن روی پارچه خودداری کنید، زیرا ممکن است بافت و رنگ پارچه آسیب ببیند.

فقط قبل از استفاده، این محلول را روی گوشه ای از پارچه مبل امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ پارچه را از بین نمی برد. پس از تمیزکردن، با پارچه ای مرطوب، روی آن ناحیه را تمیز کنید تا اثری از محلول شستشو نماند. آنگاه با پارچه ای خشک، رطوبت آن را بگیرید تا به مرور خشک شود.

لکه بری مبلمان چرمی

شستشوی مبلمان چرمی کمی با مبلمان پارچه ای متفاوت است. قبل از شروع شستشو، ابتدا آن را گردگیری کنید تا کثیفی ها روی سطح مبل پخش نشود. سپس مبل را با برس نرم جاروبرقی تمیز کنید اما اینکار را محکم انجام ندهید تا روی چرم را نخراشد. بعد روی آن را چک کنید تا در صورت وجود لکه، آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید. اگر لکه سختی روی چرم مبل ریخته باشد، آن را به آرامی با صابون بشویید اما آب زیادی به کار نبرید.

لکه زردی سیگار یا رد سوختگی

برای از بین بردن زردی ناشی از افتادن آتش سیگار روی پارچه مبل یا رد سوختگی می توانید یک حبه قند را روی لکه بمالید و تا جایی ادامه دهید که لکه از بین برود. چنین لکه هایی را روی الیاف مصنوعی می توانید با آبلیمو پاک کنید. برای از بین بردن این لکه ها همچنین می توانید از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید.

از بین بردن لکه جوهر خودکار

یکی از معمول ترین لکه هایی که روی مبل ها ایجاد می شود، لکه های ناشی از جوهر خودکار است. برای از بین بردن آن ابتدا پارچه مبل را خیس کرده، نمک روی آن ریخته و با پنبه آن را تمیز کنید. علاوه بر این می توانید از ترکیب آمونیاک و گلیسیرین استفاده کنید و پس از آن مبل را با آب و پودر دستی بشویید.