مزرعه خانگی

گلخونه 1397/07/09 1397/07/09


آیا شما جزو آندسته از سالمندانی هستید که ساعت های طولانی در خانه می نشینند و کار زیادی برای سرگرم شدن خود انجام نمی دهند؟ اگر پاسخ تان به این سؤال مثبت است، وقت آن رسیده که آستین ها را بالا بزنید و برای خودتان یک مزرعه خانگی درست کنید. تعجب نکنید، درست خواندید یک مزرعه کوچک در گلدان یا باغچه که پر از سبزی های خوشرنگ و سبز است و هم شما را کلی سرِ ذوق و شوق می آورد، هم اینکه در آن از سم و کود شیمیایی خبری نیست. چه چیزی بهتر از این که آدم یک محصول کاملاً ارگانیک حتی به مقدار کم داشته باشد. خب، پس منتظر چه هستید تا هوا سردنشده، بذرهای سبزی را بکارید.

  • مهمترین نکته برای سبزی، انتخاب بذر است و اگر بذر خوبی را انتخاب نکنید، احتمال جوانه زدن کم می شود. به طور کلی، بهترین بذرها آنهایی هستند که به صورت کارخانه ای و در بسته بندی عرضه می شوند. اغلب بذرهایی که در بسته بندی کارخانه ای هستند، تاریخ مصرف دارند و شما می توانید با خیال راحت آنها را بکارید و به جوانه زنی سبزی های خود امیدوار باشید.
  • نور برای کاشت سبزی بسیار اهمیت دارد و حتماً باید نور زیاد روی گلدان ها یا باغچه تان وجود داشته باشد در غیر این صورت، احتمال جوانه زنی بذرها کم است و در صورتی که جوانه بزنند، یک سبزی باکیفیت پایین خواهید داشت.
  • برای کاشت بذر، نیاز به خاک خوب دارید و خاک نباید زیاد سفت باشد ضمن اینکه رس زیاد یا ماسه زیاد، برای کاشت بذر سبزی مناسب نیست.
  • امکان کاشت سبزی در گلدان و باغچه وجود دارد. برای کاشت بذر در گلدان، باید از گلدان های کشیده استفاده کنید تا بتوانید بدین شکل بذر بیشتری روی خاک بریزید و درنهایت سبزی بیشتری داشته باشید.
  • داخل هر گلدان، یک نوع سبزی بکارید تا برای چیدن آن مشکل چندانی نداشته باشید.
  • بذرها الزاماً نیازی نیست که حتماً خیس شوند چون خیس شدن بذرها باعث چسبیدن آنها به یکدیگر می شوند و کارتان را سخت می کنند. برای کاشت بذرها، سطح خاک را کمی خیس کنید سپس بذرها را به اندازه ای که روی خاک را بپوشانند، بریزید. بعد از انجام این کار روی بذرها، یک لایه نازک خاک بریزید. دقت داشته باشید که خاک زیاد و کاشتن بذرها در عمق زیاد خاک، مانع از جوانه زنی آنها می شود.
  • آبیاری بذر سبزی، بسیار مهم است و برای این منظور باید حتماً از آبپاش کمک بگیرید تا آبیاری به شکل بارانی صورت بگیرد در غیر این صورت، خاک روی بذرها شسته می شود و بذرها بیرون می آیند. اگر بذرها را در باغچه کاشته اید، می توانید از یک سر شلنگ آبپاش دار کمک بگیرید.
  • آبیاری بذر سبزی ها اهمیت دارد و باید خاک تان همیشه رطوبت داشته باشد البته نه بدین معنی که غرقاب شود. این رطوبت را باید تا زمان جوانه زنی بذر تأمین کنید.

 

372 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر