مشکلات پلک در سالمندی

الو دکتر 1397/07/11 1397/07/11


گفتگو با دکتر محمدرضا فرتوک زاده، فوق تخصص قرنیه چشم

پلک ها در سالمندی با چه مشکلاتی مواجه می شوند؟

یکی از مشکلات پلک در سالمندی، شوره مژه است. در کودکان زود بهبود می یابد، اما سالمند مبتلا دیر مراجعه می کنند. همانطور که روی پوست سر، صورت، پیشانی و ابرو شوره ایجاد می شود، در مژه هم ایجاد می شود. به این بیماری بلفاریت می گوییم. قرمزی، سوزش چشم، احساس کوبیدن چشم، اشک ریزش و احساس رفتن مو داخل چشم از علائم بیماری محسوب می شوند.

راه پیشگیری از شوره چشم در سالمندان چیست؟

پوست پلک سالمندان شل می شود و می افتد و یک لایه روی پلک را می پوشاند. موقع صورت شستن، بخشی که زیر پلک بالاست روی مژه می ماند و زیر پوست پلک تمیز نمی شود. سالمند برای مقابله با آن باید چشم را ببندد. پلک را به بالا ببرد و به مدت یک دقیقه صبح و یک دقیقه شب با شامپوی بچه و آب گرم شستشو دهد. یک بخش از شوره ها عفونی است. پس بعد از شستن پلک باید از پماد آنتی بیوتیک در طول شب استفاده شود.

بلفاریت التهاب مزمن لبه پلک است و با بسته شدن غدد مجاری پلک چشم و شوره ای که روی پلک دیده می شود، مشخص می شود. اگر پیشگیری از 60 سالگی آغاز شود، هیچکس به بلفاریت مبتلا نمی شود.

در مورد آثار تیروئید بر چشم توضیح دهید.

پرکاری تیروئید می تواند با التهاب کاسه چشم همراه یا باعث آن شود. با تیروئید سالم هم ممکن است این مشکل مشاهده شود، چون بافت کره چشم حجیم می شود و کره چشم را به بیرون هل می دهد و چشم حالت خیره پیدا می کند. به این ترتیب، قرنیه خشک و زخم قرنیه ایجاد می شود. این بیماری در مراحل اوّلیه قابل درمان است. با درمان تیروئید و بیماری خودایمنی، مشکل برطرف می شود.

آیا با دستگاه ویبره می توان چربی چشم را از بین برد؟

بله. این دستگاه ها در بعضی مطب ها وجود دارد و با لرزشی که ایجاد می کند ترشحات پلک را به تدریج بیرون می آورد و کیفیت اشک را بهبود می بخشد.

آیا استفاده از اشک مصنوعی به سالمند توصیه می شود؟

برای کسی که لازم دارد، استفاده از آن خوب است، اما برای کسی که نیاز ندارد یک هزینه اضافی است.

درد شدید چشم در کسی که آب مروارید عمل کرده مربوط به چیست؟

به آب مروارید مربوط نیست و به خشکی چشم مربوط می شود، چون سطح قرنیه خشک می شود. بیمار دیر درک می کند. چون در سالمندان حس قرنیه کمتر است.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر