نسرین زمستان

نسرین زمستان

رفته رفته هوا در مناطق مختلف کشورمان رو به سرما می رود و ما انسان ها با تغییر پوشش و استفاده از وسایل مختلف گرمایشی، خودمان را برای ماه ها و فصل سرما آماده می کنیم، گیاهان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و بعضی از آنها با سردشدن هوا حسابی مشکل دارند، اما ازطرفی گیاهانی هم هستند که به قول معروف سرمادوست بوده و می توان از آنها برای زیباکردن آپارتمان بهره برد.

امروز گیاهی را به شما پیشنهاد می دهیم که کاملاً زمستانی است، یعنی این گیاه در بهار و تابستان رشد می کند و از اواخر پاییز و در زمستان به گلدهی می رسد.

احتمالاً باید حدس زده باشید، گیاهی که نام بسیاری از بانوان ایرانی هم برگرفته از آن است؛ «نسرین» گیاهی است که درباره آن و شیوه های نگهداری اش برای شما خواهیم نوشت. اما قبل از آن باید بگویم اگر جایی رفتید و به شما گیاهی به نام «آماریلیس» معرفی کردند و قیمتش را هم قدری بالا گفتند، بدانید که همان نسرین است و بیهوده پول زیادی خرج نکنید.

اصالت خانوادگی نسرین به منطقه آمریکای جنوبی بر می گردد و با گل های شیپوری و زیبایش حسابی دلربایی می کند. این گیاه خیلی گیاه قدبلندی نیست و در بهترین حالت حدود نیم متر رشد می کند. البته این گیاه شاخه شاخه است و هر شاخه به طور مستقل می تواند در شرایط خوب پنج یا شش گل را ایجاد کند.

شیوه های نگهداری:

گلدهی: نسرین مانند بقیه گیاهان در پاییز قدری بی حال می شود ولی از اواخر آن شروع به گل دادن می کند؛ پس نگران سرسبزی آن نباشید. درمواردی حتی گل ها زودتر از برگ ها ایجاد می شوند.

نور: برای 90 درصد گیاهان آپارتمانی بهترین جا یک پنجره جنوبی است. نسرین نیز از این قاعده مستثنی نیست و به یک نور میانه نیاز دارد.

خاک: برای نسرین خاک اسیدی بهترین خاک است، این که می گوییم خاک اسیدی اصلاً چیز پیچیده ای نیست. خاک برگ پوسیده با کود دامی می شود خاک اسیدی. تازه آماده آن هم در تمام مراکز عرضه گل و گیاه موجود است.

مراقب باشید: نسرین ظاهری قوی دارد؛ ظاهری که گول زننده است و در زمان جابجایی حواستان باشد که ساقه هایش بسیار شکننده و آسیب پذیر است.

آبیاری: هفته ای دوبار و با اطمینان از خشک شدن خاک می توانید گیاه نسرین را آبیاری کنید، البته در تابستان تا هفته ای سه بار هم می توان این گیاه را سیراب کرد.