نکاتی برای نگهداری سالم تر هندوانه

راهنما 1398/07/03 1398/07/04


هندوانه یکی از میوه های پرطرفدار فصل تابستان و بخش جدانشدنی خانه ها و پیک نیک هاست. این میوه از گوشت، پوست و دانه تشکیل شده است. یکی از نکات منحصر به فرد هندوانه این است که بخش خوراکی آن از 90 درصد آب تشکیل شده و دارای حدود 8 درصد قندهای طبیعی است. درصد بالای آب این میوه از یک طرف باعث می شود مدت زمان نگهداری آن محدود شود، اما از طرف دیگر جایگزین بسیار مناسبی برای جبران آب از دست رفته بدن است.

چه مدت می توان هندوانه را نگه داشت؟

  • تمامی مواد غذایی در صورتی که به طور کامل و مناسب نگهداری نشوند، عمر نگهداری محدودی دارند. در مورد هندوانه باید زمان چیده شدن یا خریدن آن را به خاطر بسپارید. در صورتی که هندوانه کامل و برش نخورده باشد به مدت هفت تا ده روز در دمای محیط و دو تا سه هفته در دمای یخچال قابل نگهداری است.
  • زمانی که هندوانه برش می خورد باید سریع مصرف شود، چراکه برش زدن عمر نگهداری آن را محدود می کند. قاچ های هندوانه تازه حداکثر یک روز در دمای محیط و سه تا پنج روز در دمای یخچال قابل نگهداری اند. اگر نصف یا یک چهارم هندوانه از بخش یخچال فروشگاه خریداری شود، بلافاصله پس از رسیدن به منزل آن را در یخچال قرار دهید. به یاد داشته باشید هندوانه ای که برش خورده است باید در ظروف نفوذناپذیر هوا در یخچال نگهداری یا این که روی آن با سلفون پوشیده شود.
  • گاهی ممکن است مقدار هندوانه خریداری شده بیش از مصرف باشد. در این صورت آخرین گزینه برای جلوگیری از هدررفت آن انجماد هندوانه است. شما می توانید هندوانه را در قطعات بزرگ برش دهید و آن را به مدت 12-10 ماه در فریزر نگهداری کنید. اما انجماد رنگ آن را تیره می کند و باید به محض خروج از فریزر مصرف شود در غیر این صورت بخش زیادی از آب آن خارج و بافت آن بسیار نامطلوب خواهد شد. بهتر است از این هندوانه برای تولید اسموتی استفاده کنید. اگر اندازه هندوانه بزرگتر از یخچال است آن را به دو نیم تقسیم کنید و بهتر است تا زمان مصرف آن را تکه تکه نکنید در غیر این صورت بخش زیادی از ویتامین های آن بر اثر تماس با اکسیژن هوا از دست می رود یا همراه با آب از بافت هندوانه خارج می شود.

چه زمانی می توان گفت هندوانه فاسد شده است؟

  • هندوانه فاسد نه تنها دچار تغییر رنگ می شود بلکه بو و مزه شبیه ترش شدن دارد و گاهی سطح آن حالت لزج پیدا می کند.
  • هندوانه ای که دارای علائم کپک زدگی است نباید مصرف شود.
  • هندوانه را پس از زمان های قیدشده در بالا مصرف نکنید.
  • سعی کنید در زمان انتخاب، از خرید هندوانه های دارای شکل نامتقارن و دارای نقاط تیره در سطح اجتناب کنید.

نکته آخر

بخش سفید پوست هندوانه را دور نیندازید. این بخش سرشار از فیبر است و می توانید از آن در سالاد به صورت قطعه قطعه شده استفاده کنید.

 

65 بازدید کل ، 2 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر