نکاتی که نباید در مناطق عملیاتی فراموش کنید

نکاتی که نباید در مناطق عملیاتی فراموش کنید

سفر به مناطق عملیاتی و جنگی با وجود اینکه معنوی محسوب می شود و جاذبه های خاص خودش را دارد، اما می تواند خطرات احتمالی را هم در بر داشته باشد. اگر در قالب کاروان زیارتی مسافرت می کنید، بخشی از این امنیت به عهده کاروان و مدیریت آن است و بخشی هم به عهده  خود شماست که باید در آن مناطق با احتیاط عمل کنید. اما اگر خودتان به صورت انفرادی یا به همراه خانواده عازم می شوید، باید بسیاری از نکات را رعایت کنید تا مشکلی ایجاد نشود و خاطره خوبی را همراه بیاورید.

راهنما فراموش نشود

معمولاً کاروان هایی که مخصوص راهیان نور هستند، فردی آشنا به منطقه همراهشان است که شما را در طول مسیر راهنمایی کرده و توضیحات لازم را در هر نقطه ارائه می دهد. اما اگر با خانواده یا انفرادی سفر می کنید، سعی نکنید خودتان مسیرها را پیدا کنید. راهنماها به خوبی می توانند شما را از بهترین مسیر هدایت کنند تا بدون بروز مشکل به مقصد برسید.

اسکان در منطقه

موضوع اسکان در این سفر و تمام سفرها یکی از اصلی ترین مسائلی است که باید رعایت شود. کاروان های زیارتی معمولاً محل اسکان زائران همراه خود را از قبل لحاظ می کنند و مکانی از پیش تعیین شده به آنها معرفی می شود که می توانند به هر منطقه ای که می روند در محدوده موردنظر اسکان پیدا کنند.

کاروان ها یا خانواده هایی که به طور انفرادی سفر می کنند معمولاً برای این امر با مراکز اسکان ایلام و خوزستان هماهنگی های لازم را انجام می دهند. برای هماهنگی می توانید به سایت های www.rahiyannoor.ir یا www.koolebar.ir مراجعه و نوع اسکان خود را در سایت مشخص کنید. مثلاً، محل اسکان رزمندگان در نقاط مختلف مناطق جنگی یکی از اماکنی است که برای اسکان زائران راهیان نور در نظر گرفته شده است.

مراقب سلامت تان باشید

در طول سفر ممکن است بعضی افراد به دلیل بیماری یا مشکل خاصی که دارند یا بنا به هر دلیلی بیمار شوند یا حادثه ای برایشان پیش بیاید. معمولاً در همه قسمت هایی که کاروان ها و زائران از آنها بازدید می کنند، یک مرکز درمانی به صورت سیار فعالیت می کند و زائران می توانند در مواقع لزوم به این مراکز مراجعه کنند.

ایمنی مناطق عملیاتی

مناطق عملیاتی مملو از سلاح ها و ابزارهای جنگی بجامانده از دوران جنگ تحمیلی است. در ابتدا باید به خاطر داشته باشید که نسبت به نقطه ای که در آن قراردارید کاملاً آگاه باشید و هرگز بدون هماهنگی با مدیر کاروان و مسئولانی که همراه شما هستند، گروه را ترک نکنید و از کاروان منحرف نشوید. مناطق عملیاتی معمولاً مشخص شده هستند و نقاطی که هنوز از نظر وجود مین پاکسازی نشده، تعیین شده اند. اما با وجود همه نکات ایمنی که رعایت شده، باز هم باید احتیاط کرده و بدون آگاهی از آن منطقه و بدون هماهنگی وارد منطقه ای نشوید. در طول مسیر حتماً به تابلوهای راهنما یا هشداردهنده ای که برای آگاهی هرچه بیشتر زائران نصب شده، توجه کنید و بی اعتنا از کنارشان عبور نکنید. این تابلوها به شما کمک می کند وارد مناطق پرخطر عملیاتی نشوید که هنوز خنثی سازی نشده اند. اگر در مسیری که حرکت می کنید، با مین، گلوله، خمپاره، آر پی جی، موشک و نارنجک های عمل نشده روبرو شدید، از آنها دوری کنید و به استقبال خطر نروید. مراقب باشید که افراد غریبه را به جمع های گروهی و دوستانه خود و محل اقامت کاروان راه ندهید و حتی هدیه ای هم از افراد ناشناس نپذیرید.