نکات مهم در مصرف جگر

الو دکتر 1398/05/23 1398/05/23


گفتگو با دکتر نفیسه علی قاضی، دامپزشک

آیا جگر سرطان زاست؟

خیر. اما اگر در مصرف هر خوراکی افراط کنیم، می تواند عوارضی داشته باشد و اگر هر خوراکی را درست مصرف کنیم، سالم و مفید است.

مصرف بیش از حد جگر موجب هایپرآویتامینوز (اختلالی در اثر مصرف بیش از حد یک یا چند ویتامین) می شود. بی شک، دل و جگر سرطان زا نیست، اما مصرف زیاد گوشت قرمز، احتمال بروز سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

مشخصات جگر خوب چیست؟

اگر شما فرآورده خام دامی را از جای معتبر و شناسنامه دار بخرید که تاریخ تولید و انقضای آن مشخص باشد. از فروشگاه معتبری این فرآورده ها را تهیه کنید که برق اضطراری دارد تا حتی در صورت قطعی برق، زنجیره سرد محصولات، همواره برقرار باشد.

رنگ جگر باید قرمز قهوه ای باشد. یعنی بنفش تیره نباشد. جگر نباید دورنگ باشد. نباید سبز باشد. لبه های جگر باید تیز باشد. لبه های جگر نباید گرد باشد. بافت جگر از بافت گوشت نرم تر است. اگر جگر را دست زدید و لهیده یا خیلی سفت بود یا دارای کیست و آبسه و برجستگی بود، آن را نخرید. شما نباید از جگر بوی تعفن و بوی زهم استشمام کنید. اگر تراوشات جگر زیاد است، خوب نیست.

چرا مصرف جگر در بارداران، منع می شود؟

به خاطر میزان بالای ویتامین A جگر است که برای جنین ضرر دارد.

آیا آنطور که گفته می شود مصرف جگر مرغ ضرر دارد؟

فرآیند تصفیه در هر موجود زنده ای در کبد انجام می شود. ما در صنعت طیور مصرف آنتی بیوتیک پیشگیرانه داریم. قبل از کشتار مرغ، باید دوره آنتی بیوتیک انجام شده باشد. چون هر آنتی بیوتیکی دوره منع مصرف دارد. در طیور دوره منع مصرف مشخص و رعایت می شود و بنابراین جگر مشکل بهداشتی ندارد. پس جگر مرغ را می توانید بخورید اما زیاد نه.

مصرف جگر خام چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

جگر را نباید خام بخورید. چراکه مصرف آن خطرناک است. برخی انگل ها سیکل زندگی شان را در جگر می گذرانند. پس جگر را نباید آبدار و نیم پز مصرف کنید. جگر باید تا 72 درجه سانتیگراد حرارت ببیند، ولی نباید بسوزد.

منبع: روزنامه جام جم

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر