همه چیز درباره سرطان معده

همه چیز درباره سرطان معده

معده بخشی از دستگاه گوارش است که در قسمت فوقانی شکم و دقیقاً زیر دنده ها قرار دارد و غذای خورده شده پس از عبور از مری وارد معده می شود. معده ترشح اسید و نوعی آنزیم دارد که به هضم غذا کمک می کند. عضله های دیواره معده برای مخلوط کردن غذا با این اسید و آنزیم ها سفت و منقبض می شود. سپس غذا وارد نخستین قسمت روده کوچک و در آنجا با آنزیم های بیشتری ترکیب می شود که از پانکراس و لایه مخاطی مری می آیند و غذا را تجزیه یا به اصطلاح هضم می کنند. در صورت محرز شدن ابتلا به سرطان معده، پزشک با توجه به شرایط بیمار و میزان پیشرفت بیماری، بهترین درمان سرطان معده را برای بیمار تجویز می کند.

سرطان معده ناشی از تجمع و تکثیر غیرطبیعی گروهی از سلول ها در معده است که درنهایت باعث تشکیل توده ای در معده می شود. سرطان معده پنجمین بیماری شایع در جهان است و از نظر تعداد مرگ و میر در میان سرطان ها، سومین بیماری کشنده در سراسر جهان است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت کشور، سرطان معده شایع ترین بیماری در بین مردان ایرانی است. حدود 90 تا 95 درصد سرطان های معده را «آدنوکارسینوم معده» تشکیل می دهد. در این حالت سرطان از سلول های تولیدکننده مخاط (سلول های پوشاننده لایه داخلی معده) گسترش می یابد.

علائم سرطان معده

علائمی وجود دارد که می تواند از نشانه های سرطان معده به شمار آید، ولی چون برخی از این علائم می تواند برای بیماری های کم خطر دیگری نیز باشد، تشخیص زودهنگام آن کار دشواری است. معمولاً سرطان معده زمانی شناسایی می شود که کاملاً گسترش یافته است.

  • احساس سیری بیش از حد یا سیری زودهنگام زمان مصرف وعده های غذایی
  • درد یا ناراحتی قسمت فوقانی شکم به ویژه پس از صرف غذا
  • سوء هاضمه ای که برطرف نمی شود
  • کاهش وزن یا کاهش اشتها
  • استفراغ (گاهی همراه با خون)

وجود علائم و نشانه های زیر می تواند نشانه ای از گسترش سرطان باشد و فرد باید آنها را جدی بگیرد.

  • دیسفاژی یا اختلال و دشواری در بلع
  • سوء هاضمه همراه حداقل یکی از علائم کاهش وزن غیرمنتظره، ناخوشی و کم خونی (بیمار معمولاً احساس خستگی می کند.)

دفع خون در مدفوع: در این صورت مدفوع تیره رنگ، قیرمانند و چسبناک می شود یا در حالتی با شیوع کمتر در سرطان معده، خون تیره رنگ در عوض خون قرمز روشن در مدفوع دیده می شود.

دکتر شهاب شهابی، فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی – روزنامه جام جم