همه چیز درباره سمعک

راهنمای خرید 1397/07/11 1397/07/11


سمعک هم مانند گوشی های تلفن همراه که طی سال ها پیشرفت کرده اند، دستخوش تغییرات زیادی شده است. مدل های قدیمی معمولاً ظاهری ناخوشایند و ابعادی بزرگ داشتند، اما هرچه فناوری رشد بیشتری می کند، سمعک های تولیدشده کوچکتر و ظریف تر شده و کارایی آن بهبود می یابد. این ابزار پزشکی به افرادی که دچار نقص در سیستم شنوایی و کم شنوایی هستند کمک می کند تا صداهای اطراف و محیط را به خوبی بشنوند. سمعک هم مانند هر وسیله دیگری باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا افراد بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

کاهش دهنده بازخورد دیجیتالی:

در سمعک های قدیمی از فناوری آنالوگ برای تقویت صداهای اطراف استفاده می شد، اما در سمعک های امروزی، میکروفن های بکاررفته در آنها صداهای ورودی را قبل از رسیدن به گوش به صداهای دیجیتال تبدیل می کنند. در این سیستم، با فیلترشدن صداهای پس زمینه و سروصداهای محیط، صدایی واضح به گوش فرد می رسد.

میکروفن های جهت دار:

سمعک هایی هم هستند که میکروفن های خاصی در آنها تعبیه شده که بیشتر از هر صدای دیگری، صدایی را که کاربر روی آن تمرکزکرده به گوش او می رساند. به این طریق، مثلاً فردی که در رستورانی شلوغ و پرسروصدا نشسته، می تواند صدای شخصی را که مستقیماً با او حرف می زند برای شنیدن جداکند.

سمعک های چندکاناله:

سمعک چندکاناله را با توجه به کانال های بیشتری که دارند تجزیه و تحلیل محیط را بهتر می کند و عملکرد سمعک را نیز بالاتر می برند. اما بیشتر از 15 تا 20 کانال هم صداها را مبهم می کند، بنابراین همیشه بالابودن تعداد کانال ها به معنی بهبود قدرت شنیداری فرد نیست.

کاهنده دیجیتال صدا:

علاوه بر میکروفن های جهت دار که به کاهش سروصدای محیط کمک می کند، بعضی سمعک ها هم هستند که تقویت صدا را در بعضی کانال ها کاهش می دهند. این کاهش صدا در کانال هایی ایجاد می شود که تأثیر کمی در درک گفتار اطرافیان دارند. این سیستم در کاهش سروصداهایی که از پیش رو و صداهای کلی اتاق ایجاد می شوند، مؤثر هستند.

برنامه یا حافظه های چندگانه:

بعضی سمعک ها، حافظه یا قابلیت برنامه ریزی دارند بطوریکه با فشردن یک دکمه یا کنترل از راه دور عمل می کنند. آنها را می توان برای قرارگرفتن در شرایط مختلف مانند قرارگرفتن در محیط های پرسروصدا یا صحبت کردن با تلفن برنامه ریزی کرد.

سمعک های پیشرفته صداهای محیط را تجزیه و تحلیل می کنند و به طور خودکار برای شرایط خاص، تنظیم می شوند. مثلاً، وقتی شخصی در محیطی پرسروصدا قرار می گیرد، برای کاهش صداهای محیط و تمرکز قدرت شنیداری روی صدایی خاص، میکروفن جهت دار را فعال کرده و به بهترشنیدن فرد کمک می کند.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر