چرا نفخ می کنیم؟

الو دکتر 1398/07/01 1398/07/01


نفخ یک مشکل ناخوشایند است که درنتیجه تشکیل گاز زیاد در دستگاه گوارش ایجاد می شود. در کنار عوامل شناخته شده ای مانند مصرف مواد غذایی نفاخ، مصرف لبنیات، پرخوری یا تندغذاخوردن، برخی عوامل دیگر نیز در ایجاد نفخ نقش دارند که ممکن است به آنها توجه نداشته باشیم. هرچند نفخ در بسیاری از موارد بعد از چند ساعت خود به خود برطرف می شود، اما در صورتی که به طور مکرر این مشکل را تجربه می کنید، باید تغییراتی در سبک زندگی و عادات تان ایجاد کنید. برخی عوامل دور از ذهن نفخ عبارتند از:

کم آبی بدن: کم آبی بدن باعث حرکت کند غذا در دستگاه گوارش شده و ایجاد نفخ می کند. بویژه باید توجه داشته باشید که بعد از مصرف مواد غذایی غنی از فیبر آب زیادی بنوشید.

مصرف شیرین کننده های مصنوعی: بسیاری از افراد استفاده از شیرین کننده های مصنوعی را راهی برای کاهش میزان قند دریافتی خود می دانند، اما بسیاری از این شیرین کننده ها به راحتی جذب بدن نمی شوند و به همین دلیل مصرف آنها نفخ، اسهال و دردهای شکمی را به دنبال خواهد داشت.

مصرف برخی از داروها: ایجاد نفخ ممکن است از عوارض جانبی بسیاری از داروهای تجویزی یا داروهای بدون نسخه باشد. برخی داروهای ایجادکننده نفخ عبارتند از: آنتی اسیدها، آسپرین، مسکن ها، داروهای درمان کننده اسهال، قرص های آهن، مکمل های فیبر، قرص های ضدبارداری، داروهایی که برای رفلاکس تجویز می شوند و مولتی ویتامین ها.

استرس: استرس و اضطراب تغییرات زیست شناختی متعددی در بدن ایجاد می کند. واکنش بدن به استرس باعث می شود خون از دستگاه گوارش تغییر مسیر داده و به دیگر قسمت های بدن برود. این شرایط باعث کاهش کارایی عمل هضم و ایجاد نفخ می شود.

مصرف زیاد قهوه: مصرف زیاد قهوه معمولاً افزایش رفت و آمد شما به دستشویی را به همراه دارد و درنتیجه باعث کم آبی بدن می شود که یکی از عوامل ایجاد نفخ است. اگر نمی توانید از مصرف قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید، بهتر است همراه آنها مقدار زیادی آب نیز بنوشید.

منبع: shape.com

 

62 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر