خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

چرا چربی ها مستقیم سراغ دور کمرتان می روند؟

الو دکتر 1396/12/09

افزایش چربی شکمی خبر خوشایندی برای ما نیست. جدا از بهم خوردن تناسب اندام، تحقیقات نشان می دهد افزایش چربی شکمی بیشتر از افزایش چربی کلی بدن عامل بروز بیماری های جدی است. محققان می گویند هر کاری که منجر به کاهش حتی نیم سانتیمتر از اندازه دور کمر شود، می تواند بر شرایط سلامت فرد تأثیر مثبت داشته باشد. اما چرا کوچکترین اضافه وزن مستقیم سراغ دور کمر می رود؟

عوامل ژنتیک: بیشترین عاملی که در محل ذخیره چربی ها در بدن نقش دارد عوامل ژنتیک است. اگر چاقی سیبی شکل در خانواده شما بیشتر دیده می شود احتمال بیشتری وجود دارد که دچار افزایش چربی شکمی شوید. در این صورت، فعالیت فیزیکی زیاد و محدود کردن کالری های دریافتی از کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از افزایش این نوع چربی انجام دهید.

تغییرات هورمونی: در دوران یائسگی حتی زنانی که پیشتر، چاقی گلابی شکل داشته اند اغلب متوجه می شوند که چربی شکمی آنها افزایش پیدا کرده است. کاهش سطح استروژن در کنار کاهش طبیعی سطح متابولیسم به دلیل افزایش سن، احتمالاً عامل این میزان افزایش چربی شکمی است. پرداختن به ورزش های قدرتی برای ساخت عضله بیشتر در کاهش میزان این چربی به شما کمک خواهد کرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): این عارضه 10 تا 20 درصد زنان را در دوران باروری مبتلا می سازد. زنان مبتلا به PCOS که سطح هورمون تستوسترون در آنها بیشتر از حد معمول است، اغلب شاهد افزایش وزن خصوصاً در ناحیه میانی بدن – الگوی مردانه افزایش وزن – هستند. به نظر می رسد افزایش تستوسترون باعث ایجاد الگوی معمولاً مردانه چاقی در این زنان است. پریودهای نامنظم، افزایش موهای زاید و آکنه از دیگر علایم PCOS هستند. اگر احتمال می دهید به این عارضه مبتلا هستید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

خواب کم یا زیاد: خواب کمتر از پنج ساعت یا بیشتر از هشت ساعت در شبانه روز با افزایش چاقی شکمی مرتبط است. به گفته محققان، خواب ناکافی باعث می شود متابولیسم به منظور ذخیره انرژی کاهش یابد و انرژی اضافی به صورت چربی خصوصاً دور شکم ذخیره شود. ارتباط افزایش چربی شکمی با خواب زیاد مشخص نیست اما احتمالاً کاهش فعالیت فیزیکی عامل این افزایش است.

استرس زیاد: وقتی تحت فشار روحی زیادی قرار دارید بدن به تولید کورتیزول می پردازد. افزایش تولید این هورمون تمایل بیشتر به مصرف غذاهای چرب و شیرین را در پی دارد. کورتیزول همچنین با تغییر شیمی بدن باعث می شود چربی ازجمله چربی شکمی کمتری در بدن سوزانده شود.

 

381 بازدید کل ، 3 امروز

  

ارسال نظر

 • باغبانی کودکانه

  با در 1397/07/18 - 0 نظرات

  دوست دارید کودکی داشته باشید که به طبیعت احترام بگذارد؟ کودکی مسئولیت پذیر که از یک موجود زنده نگهداری کند؟ اگر پاسخ تان مثبت است، باید او را با گل و گیاه و نگهداری از آن آشنا کنید. زمانیکه کودکان بتوانند به کمک شما یک دانه را بکارند و مراحل رشد و پرورش آن را […]

 • زهر هلاهل چیست؟

  با در 1397/07/12 - 0 نظرات

  زهر هلاهل یا گرگ کش، سمی است که از گیاه تاج الملوک (اقونطیون) به دست می آید. نام مستعار این گیاه زهر گرگ است و به کلاه شیطان هم شهرت دارد. کشاورزان از سم این گیاه برای کشتن گرگ ها استفاده می کردند این سم باعث بی نظمی ضربان قلب و درنهایت خفگی فرد می […]

 • چرا فولاد ضدزنگ زنگ نمی زند؟

  چرا فولاد ضدزنگ زنگ نمی زند؟

  با در 1397/07/18 - 0 نظرات

  زنگ زدن جزء خواص ذاتی آهن است که به دلیل ایجاد اکسیدآهن، در اثر واکنش با اکسیژن موجود در هوا یا آب شکل می گیرد. فولاد ضدزنگ (Stainless Steel) آلیاژی از آهن است که دستِ کم 10/5 درصد کروم دارد. اگرچه بخش اعظم فولاد ضدزنگ هم از آهن ساخته شده است، اما فلز کروم اضافه […]

 • مشکلات پلک در سالمندی

  با در 1397/07/11 - 0 نظرات

  گفتگو با دکتر محمدرضا فرتوک زاده، فوق تخصص قرنیه چشم

 • چند نوع سیارک داریم؟

  چند نوع سیارک داریم؟

  با در 1397/07/18 - 0 نظرات

  نظام های مختلفی برای طبقه بندی سیارک ها وجود دارد؛ اما معمولاً آنها را بر اساس جنس ماده ی تشکیل دهنده به سه نوع مختلف تقسیم بندی می کنند: سیارک های نوع سی (C-Type) اینها سیارک های کربنی هستند که با وجود فراوانی بالا، پیداکردنشان بسیار دشوار است؛ زیرا به دلیل سطح سیاه کربنی، بسیار […]

تلویزیون اینترنتی لنز