خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

چرا چربی ها مستقیم سراغ دور کمرتان می روند؟

الو دکتر 1396/12/09

افزایش چربی شکمی خبر خوشایندی برای ما نیست. جدا از بهم خوردن تناسب اندام، تحقیقات نشان می دهد افزایش چربی شکمی بیشتر از افزایش چربی کلی بدن عامل بروز بیماری های جدی است. محققان می گویند هر کاری که منجر به کاهش حتی نیم سانتیمتر از اندازه دور کمر شود، می تواند بر شرایط سلامت فرد تأثیر مثبت داشته باشد. اما چرا کوچکترین اضافه وزن مستقیم سراغ دور کمر می رود؟

عوامل ژنتیک: بیشترین عاملی که در محل ذخیره چربی ها در بدن نقش دارد عوامل ژنتیک است. اگر چاقی سیبی شکل در خانواده شما بیشتر دیده می شود احتمال بیشتری وجود دارد که دچار افزایش چربی شکمی شوید. در این صورت، فعالیت فیزیکی زیاد و محدود کردن کالری های دریافتی از کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از افزایش این نوع چربی انجام دهید.

تغییرات هورمونی: در دوران یائسگی حتی زنانی که پیشتر، چاقی گلابی شکل داشته اند اغلب متوجه می شوند که چربی شکمی آنها افزایش پیدا کرده است. کاهش سطح استروژن در کنار کاهش طبیعی سطح متابولیسم به دلیل افزایش سن، احتمالاً عامل این میزان افزایش چربی شکمی است. پرداختن به ورزش های قدرتی برای ساخت عضله بیشتر در کاهش میزان این چربی به شما کمک خواهد کرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): این عارضه 10 تا 20 درصد زنان را در دوران باروری مبتلا می سازد. زنان مبتلا به PCOS که سطح هورمون تستوسترون در آنها بیشتر از حد معمول است، اغلب شاهد افزایش وزن خصوصاً در ناحیه میانی بدن – الگوی مردانه افزایش وزن – هستند. به نظر می رسد افزایش تستوسترون باعث ایجاد الگوی معمولاً مردانه چاقی در این زنان است. پریودهای نامنظم، افزایش موهای زاید و آکنه از دیگر علایم PCOS هستند. اگر احتمال می دهید به این عارضه مبتلا هستید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

خواب کم یا زیاد: خواب کمتر از پنج ساعت یا بیشتر از هشت ساعت در شبانه روز با افزایش چاقی شکمی مرتبط است. به گفته محققان، خواب ناکافی باعث می شود متابولیسم به منظور ذخیره انرژی کاهش یابد و انرژی اضافی به صورت چربی خصوصاً دور شکم ذخیره شود. ارتباط افزایش چربی شکمی با خواب زیاد مشخص نیست اما احتمالاً کاهش فعالیت فیزیکی عامل این افزایش است.

استرس زیاد: وقتی تحت فشار روحی زیادی قرار دارید بدن به تولید کورتیزول می پردازد. افزایش تولید این هورمون تمایل بیشتر به مصرف غذاهای چرب و شیرین را در پی دارد. کورتیزول همچنین با تغییر شیمی بدن باعث می شود چربی ازجمله چربی شکمی کمتری در بدن سوزانده شود.

 

309 بازدید کل ، 7 امروز

  

ارسال نظر

 • چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  با در 1397/04/07 - 0 نظرات

  طرح رجیستری برای این است که گوشی های قاچاق در شبکه موبایل کشور با محدودیت مواجه شوند. اما چگونه از رجیستری موبایل خریداری شده مطمئن شویم؟

 • همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  با در 1397/06/12 - 0 نظرات

  روسری و شال یکی از ارکان پوشش برای جامعه اسلامی محسوب می شود که اهمیت زیادی در زیباتر جلوه دادن چهره دارد. از آنجا که روسری، نزدیکترین فاصله را با صورت دارد، اوّلین مسأله ای که در انتخاب شال یا روسری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، رنگ آن است و بعد معیارهایی چون طرح […]

 • لکه بری از مبلمان خانه

  لکه بری از مبلمان خانه

  با در 1397/06/13 - 0 نظرات

  قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر […]

 • آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  این ایده که همیشه قبل از شارژکردن مجدد باتری، باید شارژ آن را تا آخر مصرف کرد، زمانی ایده ی درستی بوده است، اما در مورد باتری های امروزی صحت ندارد. در سال های دور باتری های «نیکل-هیدرید فلز» (Nickel-metal hydride یا NiMH) و باتری های «نیکل-کادمیم» (Nickel-Cadmium یا NiCad) باب بودند. این نوع باتری […]

 • کف پوش خانه ات را بشناس

  کف پوش خانه ات را بشناس

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  از دیرباز، پوشش بیشتر اتاق های خانه ایرانی فرش بوده است. اما با مدرن شدن زندگی ها، افراد ترجیح می دهند بخشی از خانه و محل زندگی خود را از کفپوشی جدای فرش بپوشانند تا ظاهر متفاوت و زیباتری به محیط ببخشد. انواع سرامیک ها، سنگ ها و پارکت ها ازجمله کفپوش هایی است که […]

تلویزیون اینترنتی لنز