چرخی در بازار پارچه

چرخی در بازار پارچه

سال ها قبل، نزدیک عید نوروز که می شد، پدر خانواده دست فرزندانش را می گرفت و برای هرکدامشان پارچه ای مناسب می خرید و بعد از اندازه گیری های مرسوم، خیاط لباسی برای آنها می دوخت تا به قول خودشان عید نونوار شوند. اما مدت هاست که دیگر خبری از دوخت لباس نیست و کمتر پیش می آید افراد به دنبال پارچه و پیداکردن خیاط خوب و ماهر برای دوخت لباس باشند و بیشتر دنبال خرید لباس آماده می گردند تا بی دردسر آن را تهیه کنند.

پارچه پیراهنی بیشترین کاربرد را برای مردان دارد، اما زنان هم در این میان گاهی سراغ خرید این قبیل پارچه ها می روند. معمولاً الیاف بکاررفته در پارچه های پیراهنی از نوع مصنوعی، طبیعی یا ترکیبی از آنهاست که در قالب ساده یا طرح دار تولید می شود. اوّلین نکته ای که برای خرید پارچه پیراهنی باید مدنظر قراردهید، ظاهر و طرح و رنگ آن است. اگر پارچه طرح دار انتخاب می کنید، هماهنگی بین طرح ها و نقش پارچه و تطابق آن با رنگ پوستتان هم از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولاً بیشتر انواع پارچه پیراهنی، برای دوخت لباس های زنانه و مردانه مشترک است و بیشتر بسته به مدل، طرح آن انتخاب می شود.

پارچه های چهارخانه

از پرطرفدارترین طرح هاست که زنانه و مردانه هم ندارد. اگر می خواهید برحسب اندام تان پارچه مناسبی خرید کنید، چنانچه لاغر هستید پارچه ای با چهارخانه های درشت و اگر چاق هستید پارچه ای با چهارخانه های ریز را انتخاب کنید.

پارچه های راه راه

این پارچه ظاهری رسمی تر دارد و معمولاً زمینه پارچه سفید و راه راه ها به صورت رنگی است اما گاهی دورنگ غیرسفید هم در کنار هم برای ایجاد راه راه ها قرار می گیرند. پارچه هایی که راه راه های ریز دارد برای افراد چاق و کوتاه قد مناسب تر است چراکه آنها را لاغرتر و بلندقدتر نشان می دهد. ترکیب چهارخانه و راه راه جزو پارچه های جدید محسوب می شود.

پارچه های ساده

پارچه های ساده یکی از پرطرفدارترین انواع پارچه برای پیراهن ها خصوصاً پیراهن ها برای مراسم رسمی به شمار می رود. معمول ترین پارچه های ساده ای که در دوخت پیراهن مورد استفاده قرار می گیرد، پارچه های تترون ساده، کتان، جین، کتان کش، لنین، ترگال کجراه، ویسکوز کش و کودری است که هم در قالب پارچه های ساده و هم طرح دار تولید می شود. اما پرکاربردترین نوع پارچه، پارچه تترون است که آنها هم در انواع مختلف فلورا، آکسفورد، کجراه و تترون ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد.

  • تترون فلورا: این پارچه به خاطر لطافتی که دارد در تولید لباس های شیک و خنک به کار می رود. در این پارچه 35 درصد پنبه استفاده شده و تنوع رنگ زیادی دارد.
  • تترون آکسفورد: این نوع پارچه هم با توجه به بافت شطرنجی ریز یا بافت سبدی، نرمی و لطافتی که دارد، برای پیراهن های زنانه و مردانه غیررسمی و دکمه دار بسیار مناسب است.
  • تترون ژاپنی: یکی از مطلوب ترین پارچه های تترون، نوع ژاپنی آن است و با لطافت بالا و سادگی آن، برای دوخت پیراهن بسیار مناسب است.
  • پارچه پوپلین: این پارچه بافت نرم و راحتی دارد و سبک بوده و بیشتر برای دوخت پیراهن های غیررسمی و اسپرت مناسب است.
  • پارچه ماهوت: بافت این نوع پارچه بسیار شبیه پوپلین است و اگر می خواهید لباسی رسمی داشته باشید که همیشه به کارتان بیاید و از آن استفاده کنید، انتخاب مناسبی است. این پارچه راه راه است و براقی خاصی دارد.

پارچه لمه

این مدل پارچه با توجه به تنوع رنگ و زرق و برقی که دارد، یکی از پارچه های پرطرفدار زنانه خصوصاً برای دوخت لباس های مجلسی است.

کرپ

این هم از آن دست پارچه هایی است که بیشتر زنانه است و با توجه به انواع مختلفی که دارد، در دوخت انواع لباس های زنانه به کار می رود. این پارچه معمولاً از ابریشم، پشم و پلی استر تهیه می شود. جنس پارچه کرپ توری مانند و نازک است و چون محافظ خوبی دربرابر سرماست، معمولاً در فصل زمستان از آن استفاده می شود.