چند نکته مهم در شستشو و نگهداری لباس های رسمی، جین و…

اتاق پرو, فوت و فن 1398/07/21 1398/07/21


بهترین لباس ها هم بعد از مدت کوتاهی شکل و شمایل آراسته خود را از دست می دهند و این مسأله رابطه مستقیم با سلیقه و مهارت ما در نگهداشتن پوشیدنی هایمان دارد. مراقبت ما از لباس، کفش و وسایلی که تعلق خاطر زیادی به آنها داریم به سادگی عمر آنها را طولانی تر می کند. در این بخش با راهنمایی طراحان لباس معروف دنیا فوت و فن های مراقبت از لباس های چهار فصل مهمانی و ارزشمند شما پیش رویتان قرار گرفته است.

ضدعفونی جین ها با سرما

برخی طراحان و کارشناسان پوشاک می گویند لباس های جین را نباید به صورت منظم بشویید، چون به خصوص شلوارهای جین با هربار شستشو کمی فرم خود را از دست می دهند. اما برای شستن آن بهترین دما آب سرد با حداکثر 20 درجه و مقدار کمی پودر شوینده است که با کمی آب حل شده باشد. چون آب گرم و صابون های شوینده بافت فیبری و رنگ جین را از بین می برد و به کشش طبیعی پارچه صدمه می زند. ازطرفی هیچگاه از خشک کن لباسشویی برای آبگیری جین ها استفاده نکنید، این کار عمر شلوار و بلوزهای این جنسی شما را کوتاه می کند. پهن کردن آنها در هوای آزاد بهترین راه حل برای خشک شدن است. با همه اینها یک روش مبتکرانه دیگر را هم طراحان جین برای مراقبت و تمیزکردن این لباس ها ارائه کرده اند. در این روش به آب نیازی نیست کافیست شلوارتان را در کیسه ای پلاستیکی گذاشته و کیسه را درون فریزر قراردهید. سرمای فریزر همه باکتری های جاخوش کرده روی جین را از بین می برد و مهمتر اینکه تن خور زیبا و طبیعی آن را حفظ می کند.

کفش ها خوب عمر می کنند اگر…

کفش های رسمی و مهمانی شما نباید زیر فشار دیگر وسایل یا در جاکفشی های نامناسب قرارگیرد. مثلاً اگر از این کفش ها کمتر استفاده می کنید آنها را درون جعبه کفش خود قراردهید و با گذاشتن دستمال کاغذی روی آن، داخل کمد لباس ها از آن نگهداری کنید. اما مهمتر از اینها رسیدگی به کفش ها با واکس و اسپری مخصوص است. اسپری های از بین برنده لکه و ساییدگی کفش با خاصیت ضدآب برای مراقبت از انواع کفش های جیر و چرم مناسب خواهد بود، اما در روش نگهداری مخصوص کفش های چرم باید ابتدا گردوغبار کفش ها را با برس یا مسواک پاک کنید و با کشیدن دستمال نرم و خشک و درانتها کمی دستمال مرطوب اجازه دهید تا کاملاً خشک شود. درانتها با زدن واکس چرب همرنگ به آن جلا بدهید. اما کفش های جیر را با برس های موی طبیعی به یک جهت پاک کنید و درانتها با اسپری مخصوص جیر لکه های آن را از بین ببرید. برس کشیدن به موقع راز طول عمر کفش های جیر است.

روسری و لباس های ابریشم را خودتان نشویید

با این جنس لباس ها شوخی نکنید و برای هربار شستن، آنها را به خشکشویی مطمئن بسپارید. آب گرم و مواد شوینده آنزیم دار (در اسم های آمیلاز، بتاماناناز، پکتیناز، پروتئاز) لباس شما را از بین خواهد برد. پارچه های ظریف ابریشم را با آب سرد و با مایع شوینده بسیار کم شسته و بدون چلاندن لابلای یک حوله بگذارید تا آب آن گرفته شود و برای خشک کردن آویزان کنید. اتو با گرمای بالا پارچه شما را وارفته و کش آمده می کند. پس کمترین حرارت را برای اتوکردن لباس های ابریشم انتخاب کنید.

راز ماندگاری البسه زیر

دوام لباس های زیر بیش از هر چیزی به شستن با دست بستگی دارد. انداختن آن در لباسشویی هم تنها با قراردادن آنها در کیسه توری و بدون حالت خشک کن قابل قبول است. در غیر این صورت این لباس ها با مداومتی که در پوشیدن آنها هست کمتر از یک ماه دوام می آورند. پس بهترین کار شستن آنها با دست در آب خنک است.

لباس های زیر همرنگ را با هم بشویید تا رنگ پس ندهند و بعد از شستشو با فشار دست آب آنها را بگیرید و آویزان کنید. با این کار مدت زیادی این لباس ها را با شکل و ظاهر سالم استفاده خواهید کرد.

منبع: ضمیمه چاردیواری روزنامه جام جم

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر