خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

چگونه خودروی دست دوم مناسب بخریم؟

راهنما, راهنمای خرید 1395/12/22

همزمان با سپری شدن روزهای پایانی سال و جنب و جوش های استقبال از سال نو و همچنین خانه تکانی های مرسوم؛ یکی از بازارهایی که نسبت به قبل رونق چشمگیری پیدا می کند، بازار خودرو و خرید و فروش آن است.

کسانی که پول بیشتری داشته باشند سراغ خودروهای صفرکیلومتر می روند. این گروه دغدغه چندانی نسبت به خرید نخواهند داشت، امّا اگر جزو گروه دیگری هستید که یا پولتان به خودروهای نو و دست اوّل نمی رسد یا تمایل به خرید خودروی دست دوم دارید باید مواردی را در نظر داشته باشید که با رعایت آنها بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. بنابراین شاید این نکات که باید هنگام خرید خودروی دست دوم به آنها توجه شود، به دردتان بخورد.

بازدید فنی

یک خودروی دست دوم هرقدر هم که خوب استفاده شده باشد، مستهلک می شود و امکان دارد قسمت هایی که عمر مفید مشخصی دارد به پایان راه فعالیت خود نزدیک شده باشد. باتری، لنت ترمز و لاستیک ها ازجمله مواردی است که هرقدر کهنه تر باشد شما در آینده نزدیک نیاز به پرداخت هزینه هایی برای جایگزینی آنها خواهید داشت. لذا اگر می بینید حال و روز خوبی ندارند از قیمت خودرو کم کنید.

همچنین میزان بخار روغن سرسیلندر را کنترل کنید. خیلی از خودروهایی که عمر بیشتری از آنها گذشته دچار ضعیف شدگی رینگ و پیستون هستند. آگاه باشید که با خرید این خودروها خیلی زود هزینه هنگفت تعمیر موتور به گردنتان خواهد افتاد. اگر در این زمینه و شناخت راه های آن تجربه و آگاهی کافی ندارید، حتماً با یک کارشناس فنی معتبر مشورت کنید.

خرید زیر نور آفتاب

نور روز را برای خرید خودرو از دست ندهید. خط و خش های بدنه، ناهماهنگی رنگ، میزان آفتاب سوختگی روی سقف و کاپوت و درِ صندوق و خیلی از مسائل از این نوع را به راحتی می توانید زیر نور آفتاب ببینید و متوجه شوید. ضمناً از خرید خودرویی که ظاهر نامناسبی دارد و تمیز نیست نیز اجتناب کنید. گرد و خاک و گِل می تواند روی خط و خش های بدنه جا خوش کند و نگذارد از فرورفتگی های احتمالی و همچنین خط و خش های روی بدنه خودرو آگاه شوید.

یک گشت کوتاه

برای خرید خودرو عجله نکنید. هرقدر هم که مالک از سلامت خودرو بگوید تا خودتان امتحان نکرده اید دست به جیب نشوید. از مالک بخواهید خودرو را در جایی خلوت در اختیارتان بگذارد. در حالی که او نیز داخل خودرو حضور دارد پشت فرمان نشسته و مسیر کوتاهی آن را برانید. میزان سلامت جلوبندی، نرمی فرمان، کشیده نشدن خودرو به چپ و راست هنگام ترمز، نشنیدن صداهای اضافه از داخل موتور و خیلی مسائل دیگر می تواند شما را نسبت به سلامت خودرو و همچنین اطمینان از صحبت های مالک آن مطمئن کند.

به جزئیات دقت کنید

هرقدر از خودرو بیشتر استفاده شده باشد، فرسودگی قسمت های تزئیناتی آن نیز بیشتر خواهد شد. با توجه به این نکته که متأسّفانه این روزها دستکاری کیلومتر خودرو به امری رایج تبدیل شده، اگر با خودرویی مواجه شدید که کیلومتر آن به اعداد بالایی نرسیده، ولی دارای داشبوردی ترک خورده و کدر و سردنده صیقلی و مستهلک است، مطمئن باشید که یک جای کار ایراد بزرگ و جدی دارد. همچنین اگر با عکس این موارد نیز روبرو شدید باز با دقّت بیشتری سراغ خرید آن خودرو بروید. خیلی از دلّالان و فروشندگان خودرو قبل از به فروش رساندن وسیله نقلیه خود آنقدر آن را می شویند و می سابند تا به قول معروف صفرشویی کنند. پیشنهاد می شود از خرید خودروهای اسپرت و بزک شده خودداری کنید؛ زیرا رسیدن به اصالت آنها کار چندان ساده ای نیست.

گویندگان خاموش

لاستیک ها جزو آن بخش از خودرو هستند که گرچه به چشم نمی آید، امّا با نگاه به آنها می توانید شرح حال نسبتاً کاملی از خودروی مورد نظر به دست آورید. میزان سلامت لاستیک ها و اندازه آج آنها راویان خاموشی هستند که سعی دارند به بیننده بگویند چقدر راه رفته اند. به برند و مدل لاستیک ها نیز توجه کنید. معمولاً خودروهایی که یک یا دو سال از تاریخ تولیدشان می گذرد دارای لاستیک هایی از یک مدل هستند و غیرطبیعی است که با برندهای متفاوت زیر یک خودروی دوساله روبرو شوید.

بیمه و سابقه تخفیف

هرقدر میزان بیمه مانده یک خودرو بیشتر باشد، تأثیر مستقیمی در افزایش قیمت آن خواهد داشت. این نکته نگران کننده ای نیست و ارزش آن را دارد که پول بیشتری پرداخت کنید. سابقه بیمه هم نکته ارزشمند دیگری است که باید به آن توجه زیادی شود. هرقدر سابقه و تخفیف بیمه شخص ثالث بیشتر باشد در سال هایی که تصمیم دارید از این وسیله استفاده کنید هزینه کمتری برای تمدید بیمه خواهید داشت. نکته دیگری که در زمینه بیمه خودرو و میزان تخفیف آن گویای مسائل ناگفته ای می تواند باشد این است که نمی شود خودرویی خرید که بدون رنگ و تصادف است، امّا برگه کوپن خسارت آن کامل نیست یا در میزان تخفیف سال های گذشته آن ابهاماتی وجود دارد.

انطباق مدارک با مالک و خودرو

وقتی که خودروی مورد نظر خود را از میان آگهی روزنامه و سایت های خرید و فروش پیدا کردید و موفّق شدید بر سر قیمت به توافق برسید و همچنین دیگر جزئیات خودرو نیز نظرتان را جلب کرد؛ قبل از انجام هر کاری نسبت به انطباق مدارک حقوقی خودرو با مالک آن اقدام کنید. برگه های مربوط به خودروساز، برگ سبز و کارت خودرو را با دقّت مطالعه کنید و مشخصات شاسی و اتاق و… مندرج در آن را با وسیله نقلیه و مالک آن مطابقت دهید تا اطمینان حاصل کنید این خودرو همان وسیله ای است که مشخصات حقوقی آن در برگه های موجود به ثبت رسیده است.

ارسال نظر

 • چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  با در 1397/04/07 - 0 نظرات

  طرح رجیستری برای این است که گوشی های قاچاق در شبکه موبایل کشور با محدودیت مواجه شوند. اما چگونه از رجیستری موبایل خریداری شده مطمئن شویم؟

 • آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  این ایده که همیشه قبل از شارژکردن مجدد باتری، باید شارژ آن را تا آخر مصرف کرد، زمانی ایده ی درستی بوده است، اما در مورد باتری های امروزی صحت ندارد. در سال های دور باتری های «نیکل-هیدرید فلز» (Nickel-metal hydride یا NiMH) و باتری های «نیکل-کادمیم» (Nickel-Cadmium یا NiCad) باب بودند. این نوع باتری […]

 • همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  با در 1397/06/12 - 0 نظرات

  روسری و شال یکی از ارکان پوشش برای جامعه اسلامی محسوب می شود که اهمیت زیادی در زیباتر جلوه دادن چهره دارد. از آنجا که روسری، نزدیکترین فاصله را با صورت دارد، اوّلین مسأله ای که در انتخاب شال یا روسری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، رنگ آن است و بعد معیارهایی چون طرح […]

 • کف پوش خانه ات را بشناس

  کف پوش خانه ات را بشناس

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  از دیرباز، پوشش بیشتر اتاق های خانه ایرانی فرش بوده است. اما با مدرن شدن زندگی ها، افراد ترجیح می دهند بخشی از خانه و محل زندگی خود را از کفپوشی جدای فرش بپوشانند تا ظاهر متفاوت و زیباتری به محیط ببخشد. انواع سرامیک ها، سنگ ها و پارکت ها ازجمله کفپوش هایی است که […]

 • لکه بری از مبلمان خانه

  لکه بری از مبلمان خانه

  با در 1397/06/13 - 0 نظرات

  قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر […]

تلویزیون اینترنتی لنز