خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

چگونه زودپز بخریم؟

راهنما, راهنمای خرید 1396/04/31

اگر می خواهید زودپز بخرید به این نکات توجه کنید:

 • بیشتر زودپزها بر اساس میزان حجم مایعی که در آنها جا می گیرد فروخته می شوند، این در حالی است که معمولاً حجم قابل استفاده از آنها برای پخت غذا بین یک دوم تا یک سوم این مقدار است و این به نوع غذا و حجم آن بعد از پخته شدن بستگی دارد. همیشه مقداری فضای خالی در داخل زودپز برای حضور بخار ضروری است. اگرچه زودپزها در اندازه های مختلفی وجود دارند ولی اندازه های حدود 4، 6 و 8 لیتری معمول هستند. با این حال زودپزهای 6 لیتری اندازه معمول برای خانواده ها است.
 • زودپزی انتخاب کنید که دارای سبد مخصوص پخت باشد. این به شما امکان می دهد بالاتر از مایع غذا را قرار دهید و همچنین زمانی که از زودپز برای پختن مواد غذایی مختلف با هم استفاده می کنید به شما امکان می دهد مواد غذایی را به صورت جدا از هم قرار دهید و در نتیجه از درآمیخته شدن آنها جلوگیری کنید.
 • اگر زودپز از جنس استیل ضدزنگ خریداری می کنید، به دنبال مدلی باشید که دارای لایه زیرین از جنس بی متال (دو فلزی) یا تری متال ( سه فلزی) باشد. نوع معمول آن سطح زیری با لایه آلومینیم است. این لایه ها از پخت غیریکنواخت و سوختگی غذا جلوگیری می کنند و باعث پخش یکنواخت گرما روی سطح زیرین زودپز می شوند و همچنین پاک کردن زودپز را آسان می کنند.
 • زودپزهای مجهز به قفل ایمنی را انتخاب کنید. در بعضی زودپزهای قدیمی این امکان وجود داشت که بعد از بالارفتن فشار بخار داخل ظرف، درِ زودپز به طور ناگهانی باز شود و ایجاد حادثه کند. با در نظر گرفتن نکات ایمنی، زودپزهای جدید طوری طراحی شده اند که مجهز به قفل داخلی هستند و تا زمانی که بخار آب، داخل ظرف وجود دارد امکان بازشدن در وجود ندارد.
 • بهتر است زودپزهایی را انتخاب کنید که یک دسته بلند در یک سمت و دسته کوتاهی در سمت دیگر دارند چون در این صورت امکان باز و بسته کردن در راحت تر بوده و حمل و نقل و جابجا کردن ظرف بهتر انجام می شود. در ضمن بلند بودن دسته باعث می شود دسته ظرف خیلی داغ نشده و هنگام  برداشتن ظرف ناگهان از دست تان رها نشود.
 • زودپزهای مجهز به شیر خروج بخار اضطراری را انتخاب کنید. در این زودپزها موارد ایمنی در نظر گرفته شده و در صورت زیاد شدن فشار بخار درِ زودپز جدا نمی شود و محتویات ظرف در آشپزخانه پخش نمی گردد. برای پیشگیری از این اتفاق یک شیر خروج فشار اضطراری در نظر گرفته شده است که در صورت بالارفتن بیش از حد فشار فعال می شود. در این زودپزها، نشانه اوّلیه بالارفتن بیش از حد فشار، صدایی شبیه سوت است که فرد را از خطر مطلع می کند. در صورت بی توجهی افراد و ادامه این روند شیر خروج فشار اضطراری فعال می شود.
 • به هیچ وجه مواد غذایی با دانه های ریز و غذاهایی را که هنگام پخت ایجاد لعاب یا کف می کنند در زودپز نریزید، چون ممکن است ذرات غذا همراه کف بالا آمده و روزنه خروج فشار را مسدود کند.
 • بعد از اتمام پخت و خاموش کردن شعله گاز، سوپاپ اطمینان را برای خروج بخار آزاد کنید. درِ زودپز را قبل از توقف کامل و پایین آمدن سوپاپ اطمینان باز نکنید. بدنه دیگ های زودپز معمولاً از جنس استینلس استیل یا همان فولاد ضدزنگ یا آلیاژی از آلومینیم است. انواع این استیل به دلیل مقاومت بالا، توزیع حرارت و سیاه نشدن مناسب تر هستند.

قیمت زودپز

زودپزها معمولاً بر اساس حجم و جنس بدنه قیمت گذاری می شوند و البته امکانات جانبی هم در آن تعبیه می شود که معمولاً خیلی به کار نمی آید، چون امکانات اساسی و تجهیزات ایمنی در همه زودپزها وجود دارد.

با این اوصاف زودپزها بین 200 تا 800 هزار تومان قیمت می خورند و پیشنهاد می شود برندهای پارس خزر و پارس استیل را خریداری کنید.

ارسال نظر

 • سریال کره ای «وضعیت اضطراری» در شبکه 5

  با در 1396/10/20 - 0 نظرات

  سریال جدید «وضعیت اضطراری» (D-Day) از شنبه 23 دی ماه ساعت 19 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. این مجموعه محصول کشور کره جنوبی، سال 2015 به کارگردانی یونگ وو است که افشین زی نوری مدیریت دوبلاژ آن را بر عهده داشته است. جونگ سو مین، کیم یونگ، جین ها سوئک و… بازیگران اصلی […]

 • انواع قبوض جریمه رانندگی کدامند؟

  با در 1396/10/16 - 0 نظرات

  رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی و همچنین چگونگی پیگیری و اعتراض به آنها سخن گفت. سرهنگ احمد کرمی اسد درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی گفت: ابلاغ تخلفات و جرایم رانندگی به صورت تسلیمی، الصاقی، دوبرگی و دوربینی صورت می گیرد.

 • هر زلزله چه قدرتی دارد؟

  با در 1396/10/07 - 0 نظرات

  واحد اندازه گیری زلزله ریشتر است. هر زلزله ای هم که یک ریشتر بیشتر می شود قدرت تخریب تصاعدی داشته و حتی قدرت همین یک ریشتر را تا 31 برابر گفته اند. زلزله زیر 2 ریشتر: انسان ها این زلزله را متوجه نشده و فقط توسط دستگاه ثبت می شود. این زلزله میلیون ها بار […]

 • «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  با در 1396/10/26 - 0 نظرات

  فیلم سینمایی «رگ خواب» به کارگردانی حمید نعمت الله و با بازی لیلا حاتمی و کوروش تهامی از صبح امروز در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. «رگ خواب» در سال گذشته، با سه سیمرغ جشنواره فجر، شش جایزه از منتقدان و پنج تندیس خانه سینما، از آثار موفّق سینمای ایران بود و با فروشی نزدیک […]

 • چگونگی مقاوم سازی خانه در برابر زلزله

  با در 1396/10/14 - 0 نظرات

  زلزله شناسان با استفاده از مستندات زلزله ثبت شده می توانند به طور تخمینی بگویند کجا و چه زمانی حرکات قوی لرزه ای رخ داده است، امّا دقیق ترین مقیاس ها و ابزارهای لرزه شناسی تاکنون موفق به نتیجه گیری درباره لرزش هایی که در آینده رخ خواهد داد یا تشخیص اینکه لرزش های ایجادشده […]

تلویزیون اینترنتی لنز