خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

چگونه زودپز بخریم؟

راهنما, راهنمای خرید 1396/04/31

اگر می خواهید زودپز بخرید به این نکات توجه کنید:

 • بیشتر زودپزها بر اساس میزان حجم مایعی که در آنها جا می گیرد فروخته می شوند، این در حالی است که معمولاً حجم قابل استفاده از آنها برای پخت غذا بین یک دوم تا یک سوم این مقدار است و این به نوع غذا و حجم آن بعد از پخته شدن بستگی دارد. همیشه مقداری فضای خالی در داخل زودپز برای حضور بخار ضروری است. اگرچه زودپزها در اندازه های مختلفی وجود دارند ولی اندازه های حدود 4، 6 و 8 لیتری معمول هستند. با این حال زودپزهای 6 لیتری اندازه معمول برای خانواده ها است.
 • زودپزی انتخاب کنید که دارای سبد مخصوص پخت باشد. این به شما امکان می دهد بالاتر از مایع غذا را قرار دهید و همچنین زمانی که از زودپز برای پختن مواد غذایی مختلف با هم استفاده می کنید به شما امکان می دهد مواد غذایی را به صورت جدا از هم قرار دهید و در نتیجه از درآمیخته شدن آنها جلوگیری کنید.
 • اگر زودپز از جنس استیل ضدزنگ خریداری می کنید، به دنبال مدلی باشید که دارای لایه زیرین از جنس بی متال (دو فلزی) یا تری متال ( سه فلزی) باشد. نوع معمول آن سطح زیری با لایه آلومینیم است. این لایه ها از پخت غیریکنواخت و سوختگی غذا جلوگیری می کنند و باعث پخش یکنواخت گرما روی سطح زیرین زودپز می شوند و همچنین پاک کردن زودپز را آسان می کنند.
 • زودپزهای مجهز به قفل ایمنی را انتخاب کنید. در بعضی زودپزهای قدیمی این امکان وجود داشت که بعد از بالارفتن فشار بخار داخل ظرف، درِ زودپز به طور ناگهانی باز شود و ایجاد حادثه کند. با در نظر گرفتن نکات ایمنی، زودپزهای جدید طوری طراحی شده اند که مجهز به قفل داخلی هستند و تا زمانی که بخار آب، داخل ظرف وجود دارد امکان بازشدن در وجود ندارد.
 • بهتر است زودپزهایی را انتخاب کنید که یک دسته بلند در یک سمت و دسته کوتاهی در سمت دیگر دارند چون در این صورت امکان باز و بسته کردن در راحت تر بوده و حمل و نقل و جابجا کردن ظرف بهتر انجام می شود. در ضمن بلند بودن دسته باعث می شود دسته ظرف خیلی داغ نشده و هنگام  برداشتن ظرف ناگهان از دست تان رها نشود.
 • زودپزهای مجهز به شیر خروج بخار اضطراری را انتخاب کنید. در این زودپزها موارد ایمنی در نظر گرفته شده و در صورت زیاد شدن فشار بخار درِ زودپز جدا نمی شود و محتویات ظرف در آشپزخانه پخش نمی گردد. برای پیشگیری از این اتفاق یک شیر خروج فشار اضطراری در نظر گرفته شده است که در صورت بالارفتن بیش از حد فشار فعال می شود. در این زودپزها، نشانه اوّلیه بالارفتن بیش از حد فشار، صدایی شبیه سوت است که فرد را از خطر مطلع می کند. در صورت بی توجهی افراد و ادامه این روند شیر خروج فشار اضطراری فعال می شود.
 • به هیچ وجه مواد غذایی با دانه های ریز و غذاهایی را که هنگام پخت ایجاد لعاب یا کف می کنند در زودپز نریزید، چون ممکن است ذرات غذا همراه کف بالا آمده و روزنه خروج فشار را مسدود کند.
 • بعد از اتمام پخت و خاموش کردن شعله گاز، سوپاپ اطمینان را برای خروج بخار آزاد کنید. درِ زودپز را قبل از توقف کامل و پایین آمدن سوپاپ اطمینان باز نکنید. بدنه دیگ های زودپز معمولاً از جنس استینلس استیل یا همان فولاد ضدزنگ یا آلیاژی از آلومینیم است. انواع این استیل به دلیل مقاومت بالا، توزیع حرارت و سیاه نشدن مناسب تر هستند.

قیمت زودپز

زودپزها معمولاً بر اساس حجم و جنس بدنه قیمت گذاری می شوند و البته امکانات جانبی هم در آن تعبیه می شود که معمولاً خیلی به کار نمی آید، چون امکانات اساسی و تجهیزات ایمنی در همه زودپزها وجود دارد.

با این اوصاف زودپزها بین 200 تا 800 هزار تومان قیمت می خورند و پیشنهاد می شود برندهای پارس خزر و پارس استیل را خریداری کنید.

ارسال نظر

 • چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  با در 1397/04/07 - 0 نظرات

  طرح رجیستری برای این است که گوشی های قاچاق در شبکه موبایل کشور با محدودیت مواجه شوند. اما چگونه از رجیستری موبایل خریداری شده مطمئن شویم؟

 • آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  این ایده که همیشه قبل از شارژکردن مجدد باتری، باید شارژ آن را تا آخر مصرف کرد، زمانی ایده ی درستی بوده است، اما در مورد باتری های امروزی صحت ندارد. در سال های دور باتری های «نیکل-هیدرید فلز» (Nickel-metal hydride یا NiMH) و باتری های «نیکل-کادمیم» (Nickel-Cadmium یا NiCad) باب بودند. این نوع باتری […]

 • همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  با در 1397/06/12 - 0 نظرات

  روسری و شال یکی از ارکان پوشش برای جامعه اسلامی محسوب می شود که اهمیت زیادی در زیباتر جلوه دادن چهره دارد. از آنجا که روسری، نزدیکترین فاصله را با صورت دارد، اوّلین مسأله ای که در انتخاب شال یا روسری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، رنگ آن است و بعد معیارهایی چون طرح […]

 • لکه بری از مبلمان خانه

  لکه بری از مبلمان خانه

  با در 1397/06/13 - 0 نظرات

  قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر […]

 • کف پوش خانه ات را بشناس

  کف پوش خانه ات را بشناس

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  از دیرباز، پوشش بیشتر اتاق های خانه ایرانی فرش بوده است. اما با مدرن شدن زندگی ها، افراد ترجیح می دهند بخشی از خانه و محل زندگی خود را از کفپوشی جدای فرش بپوشانند تا ظاهر متفاوت و زیباتری به محیط ببخشد. انواع سرامیک ها، سنگ ها و پارکت ها ازجمله کفپوش هایی است که […]

تلویزیون اینترنتی لنز