چگونه مبل بخریم؟

واژه مبل از زبان فرانسه وارد زبان فارسی شده است که ریشه آن لغت Meubles است، امّا معادل کلمه مبل در زبان انگلیسی لغت Sofa است.

در بازار ایران، مبل به دو نوع استیل (کلاسیک) و مبل راحتی تقسیم می شود. البته بین دو گروه مبل راحتی و مبل استیل، یک گروه نیمه راحتی یا نیمه استیل هم قرار گرفته است که تلاشی برای ادغام مزایای هر دو گروه بوده است. مثلاً دسته های مبل چوبی است، امّا نشیمن آن راحت تر از مبل های استیل است.

چه بخریم؟

معمولاً بیشتر خریداران مبل بین انتخاب مبل استیل یا راحتی سردرگم می مانند. چون هر یک زیبایی ها و جذابیت های خاص خود را دارد، امّا در پاسخ به این گروه خریداران باید گفت قبل از توجه به مدل مبل باید به مصرف مبل در منزل و حتّی سن ساکنان، نوع استفاده، متراژ و سرانجام نگهداری مبل توجه کرد. چون هر یک از اینها در انتخاب مبل مناسب به طور قابل توجهی تأثیرگذار است. مثلاً اگر در خانه شما فردی مبتلا به آسم و آلرژی زندگی می کند، بهتر است مبلمانی بخرید که کمترین میزان پارچه در تهیه آن به کار رفته باشد. گرد و غبار و آلودگی های غیرقابل تمیز کردن که روی پارچه ها می نشینند، می توانند زمینه تنگی نفس یا حساسیت های تنفسی را در این گروه از افراد بیشتر کنند. یا مثلاً اگر دوست دارید همیشه مبل هایتان تمیز باشد و برق بزند، بهتر است مبل های چرمی بخرید. همچنین اگر قرار است برای استفاده شخصی و راحتی خودتان مبلمان بخرید بهتر است سراغ انواع راحتی آن بروید چون مبل راحتی برای دراز کشیدن و لم دادن نیز مناسب است! از سوی دیگر، اگر در خانه فرزند کوچکی دارید، بهتر است رنگ پارچه مبلتان را از بین رنگ های چرک تابی مثل کاراملی یا فیلی انتخاب کنید. همچنین از پارچه های مبلی گلدار (منظور انواع گلدار، طرح دار و راه راه است)، استفاده کنید تا در صورت لکه دار شدن، لکه کمتر به چشم آید.

مبل راحتی

این مبل ها در انواع مختلف پارچه ای و چرمی و نیمه چوبی در بازار وجود دارند. مبل های تمام پارچه قیمت مناسب تری دارند چون چوب کمتری در ساخت آنها به کار رفته  و معمولاً هم از ورقه های نئوپان ساخته شده اند، امّا مبل های چرمی دارای کیفیت رویه بهتری هستند و تمیز کردن و برق انداختن آنها نیز راحت تر است و معمولاً لکه نیز بر آنها نمی نشیند. این مبل ها جان می دهند برای لم دادن و فوتبال نگاه کردن! امّا قیمت شان مقداری بیشتر از نوع تمام پارچه ای است. با این حال چون در هر منزلی کمی رسمیت لازم است، نوع نیمه راحتی مبل انتخابی مناسب است و البته برای لم دادن جلوی تلویزیون می توان کاناپه ای همرنگ مبل انتخاب کرد.

مبل کلاسیک

مبل استیل یا کلاسیک معمولاً دارای چوب بیشتر است که گاه با دست روی آن خراطی شده است. پشت و دسته های این مبل ها معمولاً بلند، حجم آن زیاد و بیشتر مناسب اتاق پذیرایی هستند. این مبل ها در فضاهای بزرگ بیشتر به چشم می آیند و فضای چشمی آپارتمان های کوچک را کوچکتر نشان می دهند. لذا برای آپارتمان های زیر 80 متر چندان مناسب نیستند.

نکات کلیدی خرید

  • هیچوقت در روزهای پایانی اسفند مبل نخرید یا اگر می خرید، همان نمونه آماده درون فروشگاه را که از نزدیک دیده اید، به منزل ببرید. چون به خاطر فشردگی سفارشات، ممکن است مبلی که در کارگاه ها ساخته می شود با آنچه در فروشگاه دیده اید متفاوت و دارای نقص باشد که در آن فرصت کم امکان رفع یا حتّی تعویض و پس دادن مبل وجود نداشته و نوروز به کام شما تلخ شود. البته احتمال تفاوت کار تحویلی با آنچه در مغازه دیده اید، همیشه وجود دارد، امّا در مواقع عادی فرصت اعاده حق بیشتر و مجال بهانه گیری کمتر است.
  • مبلمانی بخرید که به راحتی بتوانید روکش آنها را تعویض کنید یا بشویید و به این صورت هیچوقت مبلمان تکراری نخواهید داشت. پس هنگام خرید به چگونگی تعویض رویه مبل توجه کنید. همچنین جنس پارچه و قابلیت شستشوی آن بسیار مهم است.
  • به تمیزدوزی کناره های مبل و کوسن ها توجه ویژه ای داشته باشید. روی مبل های فنردار چندبار بنشینید و دقت کنید هنگام برخاستن، مبل به سرعت به حالت اوّلیه برگردد. چون تأخیر در بازگشت یعنی خرابی یا بددوامی فنرها.
  • در قرارداد خرید مبل تمام جزئیات مبلی را که می بینید به طور کامل ثبت کرده و حتّی المقدور نمونه پارچه و عکس مبل موجود در فروشگاه را به قرارداد الصاق کنید.
  • پول مبل خریداری شده را هیچوقت تا زمان تحویل گرفتن و بررسی مبل و چک کردن کیفیت ساخت آن نپردازید. در صورت اصرار فروشنده به پیش دریافت کامل وجه، ترجیحاً از آن فروشگاه خرید نکنید.