چگونه میز ناهارخوری مناسب بخریم؟

چگونه میز ناهارخوری مناسب بخریم؟

اگر برای منزل تان به دنبال خرید میز ناهارخوری هستید، قبل از خرید بهتر است مواردی را رعایت کرده و مدنظر قرار دهید و میزی برحسب نیازتان و هماهنگ با فضایی که در اختیار دارید تهیه کنید تا سال ها برایتان کار کند.

اوّلین مسأله ای که باید به آن اهمیت دهید این است که میز ناهارخوری باید مناسب و اندازه فضایی باشد که قرار است در آنجا قرار گیرد. علاوه بر این از هر طرف میز باید حدود 90 سانتیمتر تا یک متر فضا باقی بماند تا فضای لازم برای قرارگرفتن صندلی ها و حرکت در اطراف میز وجود داشته باشد. بنابراین قبل از خرید میز، به متراژ آن قسمت از خانه که قرار است میز را آنجا بگذارید دقت کنید تا فضای کافی برای حرکت صندلی ها دور میز باقی بماند. طول و عرض آن بخش را حساب کنید و سپس 183 سانتیمتر از طول و عرض آن کم کنید تا اندازه مناسب میز ناهارخوری را به دست آورید.

شکل میز

میزهای مستطیل شکل معمولاً کاربرد بیشتری دارند و دستتان برای انتخاب اندازه و مدل های مختلف آنها باز است. اما میزهای دایره ای شکل یا بیضی به دلیل نداشتن گوشه، فضای بیشتری برای حرکت به شما می دهند. برای اتاق های مستطیلی شکلی که تنگ تر هستند، میزهای بیضی مناسب ترین گزینه اند. میزهای گرد یا بیضی برای مهمانی ها و گفتگوها بهترین اند چون هیچ قسمتی به عنوان سر میز وجود ندارد.

پایه های میز

هنگام خرید میز ناهارخوری، به پایه های میز هم توجه کنید. میزهایی که پایه های باریک تری دارند یا پایه ها در گوشه های میز قرارگرفته اند، منعطف ترند و حتی می توان صندلی های بیشتری به میز اضافه کرد. میزهایی که پایه های آن در وسط قرارگرفته یا از دو طرف به یک پایه واحد متصل می شوند، طرفداران بیشتری دارند. پایه هایی مانند پایه میزهای دایره ای شکل که در وسط قرار می گیرند، امکان قرارگرفتن صندلی های بیشتری را دور خود می دهد. پس اگر فضای کوچکتر و نفرات بیشتری دارید، میزهای گردی با پایه های وسط بهترین گزینه اند. مشکل میزهایی با پایه های کنار که با میله ای به هم متصل شده اند این است که ممکن است فضای کافی برای قرارگرفتن پای افراد وجود نداشته باشد.

جنس میز

انتخاب جنس و موادی که برای ساخت میزهای ناهارخوری به کار می رود معمولاً به هزینه ای که می خواهیم صرف کنیم و نیز سلیقه فردی بستگی دارد.

میزهای چوبی: این نوع میزها محکم، کلاسیک و بادوام هستند و تعمیر آنها هم ساده است. چوب کاج، اقاقیا، انبه و ساج پرطرفدارترین و ارزان ترین چوب ها در دنیا هستند که برای ساخت میزهای ناهارخوری به کار می روند.

میزهای شیشه ای: معمولاً میزهای شیشه ای به شکل روشن، مات و رنگی هستند. قیمت آنها نسبتاً مناسب است اما ازآنجاکه در مقابل رطوبت مقاوم نیست، ممکن است بر اثر حرارت دچار خراشیدگی یا شکستگی شود. کوچکترین تماسی با میزهای شیشه ای اثری از خود به جا می گذارد که از بزرگترین عیوب این میزهاست.

میزهای فلزی: میزهای فلزی معمولاً از فولاد ضدزنگ، برنج، روی و نمونه های لاکی ساخته می شوند. میزهای فلزی دوام بالایی دارند و به راحتی آسیب نمی بینند، اما به دلیل براق بودن، خیلی زود لکه و کثیف می شوند و نسبت به میزهای چوبی قیمت مناسب تری دارند.